یکشنبه, 28ام بهمن

شما اینجا هستید: رویه نخست کتاب‌شناخت کتاب‌ معرفی کتاب جهان نمای تاریخ ایران

کتاب‌

معرفی کتاب جهان نمای تاریخ ایران

محسن انصاری

 

این کتاب به ما می‌گوید که پهنه فرمانروایی دولت ایران ازچند هزار سال پیش تا کمابیش دو سده اخیر، تمام پهنه فلات ایران با وسعت بیش از چهار میلیون کیلومتر مربع بوده است. این پهنه در طول 200 سال با دسیسه‌های دولت انگلستان و نیروی نظامی دولت توسعه طلب روسیه به اندازه کنونی آن کاهش یافت. کتاب جهان نمای تاریخ ایران در واقع مجموعه‌ای از نقشه‌های تاریخی پهنه ایران در همه‌ی دوره‌های تاریخ ایران، از سپیده دم تاریخ تا امروز است.

این کتاب  نقشه‌ی دولت‌های ایران وشهرهای آن‌ها را از دوران پیشدادیان به ما نشان می‌دهد.
کتاب جهان نمای تاریخ ایران یک کار پژوهشی درباره پهنه جغرافیایی سرزمین ایران است. نکته اساسی و بنیادین که کتاب به ما یاد آور می‌شود این است که این کالبد همیشه میل به یگانگی و پیوستگی دارد و اگر حوادث روزگار گاهی بخشی از آن را از سرزمین مادری دور کرده، پس از  زمانی کوتاه یا دراز دوباره پاره‌های تن ایران بهم پیوسته‌اند.
از  دکتر هوشنگ طالع پژوهش‌گر تاریخ معاصر، تاکنون چند کتاب با نام های ناسیونالیسم ایرانی ، تاریخ تجزیه ایران در شش دفتر، گوشه های پنهان توطئه برای تجزیه مهاباد (تالیف مشترک با پیمان حریقی)، سی تیر میدان بهارستان و قرارداد الجزایر و پی‌آمدهای آن از سوی انتشارات سمرقند منتشر شده است.
چاپ نخست کتاب جهان نمای تاریخ ایران در 74 صفحه در قطع آلبومی بر روی کاغذ گلاسه و چهار رنگ به بهای 12500 تومان از سوی انتشارات سمرقند منتشر شده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه