رویه نخست تازه‌ها خبر نخستین همایش سنگ‌نگاره‌های استان مرکزی
نخستین همایش سنگ‌نگاره‌های استان مرکزی PDF چاپ رایانامه
دوشنبه ۰۸ خرداد ۱۳۹۱ ساعت ۰۹:۳۴

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری استان از برگزاری نخستین همایش کهن میراث بشر با عنوان «سنگ‌نگاره‌های استان مرکزی» در 10 خردادماه 91 خبر داد.

«مجتبی رضوانی» با اعلام این خبر به میراث آریا(chtn) گفت: 7 شهرستان در استان مرکزی نقوش کنده‌شده‌ دارند که با عنوان سنگ‌نگاره شناخته شده‌اند و 22 مسیر سنگ‌نگاره در استان نیز به ثبت ملی رسیده است.

وی با اشاره به در خطر بودن این سنگ‌نگاره‌ها با توجه به گسترش راه‌های ارتباطی جاده‌ای، لوله‌های آبرسانی و برق‌کشی خاطرنشان کرد: همچنین سنگ‌نگاره‌ها به دلیل این که به صورت باز در طبیعت و در معرض دید قرار دارند، ممکن است از طرف گردشگران، کوهنوردان و عوامل طبیعی همچون باد و باران تهدید شوند.

رضوانی یادآور شد: حفاظت از این آثار با ارزش تاریخی، شناسایی نمونه‌های با اصالت و بدون اصالت، شناسایی مسیرهای جدید و استفاده از تجارب علمی پژوهشگران استان‌های دیگر در این زمینه از دلایل عمده برگزاری این همایش است.

این مقام مسوول با بیان این که سنگ‌نگاره‌های نامبرده از نظر تاریخی و باستان‌شناسی و به ویژه مردم‌شناسی ارزش بسیاری دارند، افزود: ما در این زمینه به مطالعات همه‌جانبه نیاز داریم تا با به دست آوردن اطلاعات از مردم قبل از تاریخ و اسلام، ورق‌های تاریخ گذشته و معاصر را با یکدیگر پیوند دهیم.

وی هدف از برگزاری این همایش را معرفی ظرفیت‌های استان مرکزی و استفاده از توانمندی‌های علمی متخصصان این حوزه عنوان کرد و اظهار داشت: نشست‌های تخصصی پس از این همایش برگزار خواهیم کرد که موضوعات مطرح‌ شده در همایش را به صورت جزئی و تخصصی مورد بررسی قرار دهیم.

رضوانی در پایان یادآور شد: همایش یک روزه «سنگ‌نگاره‌های استان مرکزی» 10 خردادماه در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک (فلق- تالار امیرکبیر) از ساعت 30/8 تا 14 برگزار می‌شود.

 

ديدگاه بنويسيد


كد امنيتي
بازيابي

در همین زمینه

آمار

هموندان : 45
محتوا : 14511
پیوندها : 172
بازدیدهای محتوا : 8590496

باشندگان در تارنما

 196 مهمان حاضر

خبرنامه

نام:

رایانامه:

ایران‌بوم، همه‌ی ايران‌دوستان را عضو تحريريه‌ی خود مي‌داند. ايران‌بوم در ويرايش نوشتارها آزاد است.

من یار مهربانم
کتـاب بهترین هدیه است. به عزیزان خود کتاب پیش‌کش کنیم.

موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان
می‌خواهم در طرح 1000 تومانی محک شرکت کنم