سه شنبه, 05ام مرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان «میرک» سمنان، بزرگ‌ترین منطقه میراثی ایران

یادمان

«میرک» سمنان، بزرگ‌ترین منطقه میراثی ایران

سرپرست اداره کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری استان سمنان از انجام بررسی شناسایی برای تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه‌های باستانی دلازیان و میرک سمنان خبر داد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه سمنان، محمد طاهریان اظهار کرد: هیات باستان شناسی پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی به سرپرستی دکتر رضوانی و با حضور سه کارشناس ارشد باستان شناسی، دو زمین شناس و یک متخصص GIS در حال بررسی تپه‌های دلازیان و میرک سمنان هستند.


وی بیان کرد: این هیات باستان شناسی در حال مطالعه بر روی ابزار و گمانه‌های آزمایشی برای تعیین کاربری و قدمت آثار است. تپه دلازیان در جنوب سمنان معروف به هفت تپه به شماره 1702 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. در یکی از تپه‌های موجود در دلازیان، آثار معماری خشتی سنگی مربوط به دوره ماد (نوشیجانی) مشاهده شده است.


طاهریان افزود: بر اساس تحقیقات انجام شده، این احتمال قوت می‌یابد که منطقه میرک سمنان بزرگ‌ترین و منحصر به فردترین منطقه میراثی ایران و حتی خاورمیانه در دوره پارینه‌سنگی میانی است. منطقه میرک محوطه 40 هکتاری روبازی را شامل می‌شود که بین تپه‌های موسوم به دلازیان و میرک در جنوب سمنان قرار دارد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید