سه شنبه, 28ام ارديبهشت

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان قلعه امام مریوان، پارک جنگلی شد!

یادمان

قلعه امام مریوان، پارک جنگلی شد!

چندی پیش برخی از باستان‌شناسان استان کردستان درحالی خبر از احداث پارک جنگی در نزدیکی قلعه امام مریوان دادند که پیشتر پیشروی فعالیت‌های معدن سنگ، در حریم قلعه امام مریوان مقدمات تخریب بقایای تاریخی این اثر تاریخی را فراهم کرده بود. این درحالی است که بخش عمده‌ای از قبور تاریخی قلعه در طول زمان و به‌واسطه دست‌اندازی‌های اخیر ویران شده است.

خبرگزاری میراث‌فرهنگی ـ گروه میراث‌فرهنگی ـ قلعه مریوان که روی کوه امام قرار دارد، در استان کردستان، جنوب شهرستان مریوان واقع شده است. بر اساس برخی از مستندات تاریخی این قلعه به‌مدت 3 قرن یکی از مکان‌های حکومتی امیران بابان و اردلان بوده است. نام کوه امام از نام «شیخ احمد بن انبار نعیمی الحسنی» گرفته شده که در سده 8ه. از طرف امیر حمزه بابان به عنوان پیش نماز و امام جماعت مسجد سرخ منسوب شده که همزمان با ساخت قلعه از طرف امیر حمزه بابان فرمان ساخت مسجد هم داده شده بود.
 
با این وجود دست‌اندازی‌هایی که یک دهه اخیر ارگان‌های شهری در نزدیکی و عرصه این قعله داشته‌اند سبب شده که این بنای تاریخی به‌تدریجی رو به تخریب قرار گیرد.
 
درحال‌حاضر طبق گفته برخی از کارشناسان شهرداری مریوان در دامنه کوه و در قسمت شمال غربی قلعه امام اقدام به احداث پارک جنگلی کرده است و آنطور که این کارشناسان اعلام کرده‌اند فاز یک احداث فضای سبز درحالی رو به اتمام است که در قسمت بالای کوه و نزدیکی قلعه زندان محوطه‌ای برای پارکینگ و مسیری برای رفت و آمد مردم در نظر گرفته شده است.
 
کارشناسان میراث‌فرهنگی استان اما می‌گویند، اگر متولیان امر برنامه‌ای جهت حمایت از این قلعه داشتنه باشند با تعیین عرصه و حریم قلعه امام مریوان که در فهرست آثار ملی قرار دارد می‌توان این بنای تاریخی را به‌جای دست‌اندازی‌های کارشناسی نشده تبدیل به سایت موزه کرد. تا بدین ترتیب هم قلعه بیشتر شناسانده و معرفی شود و هم از خطر تخریب نجات پیدا کند.
 
آذرشب معاون میراث‌فرهنگی استان کردستان اما نجات قلعه مریوان را از هرگونه دست‌اندازی را منوط به تعیین حریم قلعه می‌داند.
 
او می‌گوید: هرچند که شرایط طبیعی قلعه امام مریوان به گونه‌ای است که نیاز به تعیین حریم ندارد اما به‌دلیل حساسیتی که مردم و مسئولان شهری برای حفظ این اثر تاریخی دارند برنامه تعیین حریم این اثر تاریخی را در اولویت برنامه‌ها و بودجه سال 93 قرار گرفته است.
 
به‌گفته معاون میراث‌فرهنگی کردستان، درحال‌حاضر با پیگیری‌هایی که میراث‌فرهنگی استان به‌همراه مسئولان شهرستان داشتند معدنی که این قلعه را تهدید می‌کرد تعطیل شد. شهرداری نیز برای هرگونه ساخت و سازی به میراث‌فرهنگی استان مراجعه کرده و استعلام می‌کند چنانچه 20 روز پیش که برای تعیین حریم این قلعه تاریخی رفته بودم با فضای سبز یا پارک جنگلی مواجه نشدم اما برای اطمینان از سلامت وضعیت قلعه امام مریوان پیگیری‌های میراث‌فرهنگی در دستور کار قرار می‌گیرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید