سه شنبه, 25ام خرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان ۵۳ محوطه باستانی در دست تخریب‌

یادمان

۵۳ محوطه باستانی در دست تخریب‌

کاوش‌های باستان‌شناسی منجر به شناسایی ۵۳ محوطه متعلق به دوران پارینه سنگی قدیم تا اسلامی متأخر در سومار شد که البته حدود نیمی به صورت مستقیم در معرض تخریبات ناشی از طرح انتقال آب گرمسیری و مکانیزه کردن شبکه آبیاری قرار دارند.

به گزارش هنرنیوز؛ اردشیر جوانمردزاده - سرپرست هیأت کاوش در دشت سومار - با اعلام این خبر گفت: دی‌ماه ۱۳۹۴ بررسی‌های باستان‌شناسی در محدوده جغرافیایی حوزه رود «گنگیر» در دشت سومار و تراس‌های پیرامون رودخانه به سمت شمال آن تا محدوده سد «شرفشاه» شروع شد .

این باستان‌شناس با بیان این‌که هدف اصلی طرح یاد شده بررسی و شناسایی شواهد باستان شناسی موجود در محدوده انتقال آب و شبکه زهکشی آبیاری سومار بود، بنابراین نهایت دقت به عمل آمد تا مبادا اثری قبل از شناسایی و مطالعه تخریب و نابود شود، بیان کرد: با این وجود، متأسفانه در اغلب نقاط دشت سومار شبکه انتقال آب و زهکشی زمین‌های کشاورزی منطقه برای استفاده از آبیاری تحت فشار کامل شده یا در مراحل نهایی قرار دارد که این مسئله باعث تخریب و تسطیح محوطه‌هایی در داخل زمین‌های کشاورزی شده است.

او با تاکید براین‌که انتظار می‌رفت پس از شناسایی و اعلام موقعیت محوطه‌ها و آثار باستانی منطقه به مجریان طرح عمرانیِ یاد شده، عملیات انتقال آب شروع شود، ادامه داد: اما متأسفانه این امر از قبل شروع شده و هم اکنون مراحل نهایی خود را می‌گذراند.

به گفته این باستان‌شناس، طبیعی است که تخریب‌ها و تهدیدات ناشی از این مسئله، موضوع نجات و جلوگیری از تخریبات را بسیار الزامی می‌کند، از این رو باید تمام تلاش خود را در این راستا به کار گیریم.

وی با اشاره به اینکه اغلب محوطه‌های موجود در داخل زمین‌های کشاورزی در معرض تسطیح هستند یا اینکه قبلاً تسطیح شده‌اند،‌ بیان کرد: از میان ۵۳ اثر و محوطه شناسایی شده تقریباً نیمی به صورت مستقیم در معرض تخریبات ناشی از طرح انتقال آب گرمسیری و مکانیزه کردن شبکه آبیاری قرار دارند، که متاسفانه در مواردی محوطه‌ها کاملاً تسطیح شده و نهشته‌های آنان از بین رفته است.

جوانمردزاده افزود: در مواردی نیز به دلیل مدفون شدن بخشهای پیرامون تپه‌ها توسط رسوبات آبرفتی، محدوده محوطه‌ها مشخص نیست و احتمالاً هر نوع فعالیت عمرانی و خاکبرداری منجر به تخریب لایه‌های فرهنگی آنان خواهد شد .

این باستان شناس تأکید کرد: امیدواریم با همت و همکاری مسئولین ذیربط در نهادهای مرتبط عمرانی بتوانیم آثار نیاکان خود را حفظ و صیانت کنیم.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی؛ طرح موسوم به طرح گرمسیری طرح ایجاد شبکه‌های انتقال آب به دشت‌های استان‌های ایلام و کرمانشاه است که توسط شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران و بدون هیچگونه هماهنگی با میراث فرهنگی و انجام مطالعات فرهنگی –تاریخی اجرا می‌شود .

براساس بندج ماده ۱۱۴ قانون برنامه ۵ ساله چهارم، تمامی وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و موسسات دولتی موظفند قبل از اجرای پروژه‌های بزرگ عمرانی و در مرحله امکان‌سنجی و مکان‌یابی نسبت به انجام مطالعات فرهنگی – تاریخی «میراث فرهنگی» اقدام و در طراحی و مکان‌یابی پروژه‌های یادشده نتایج مطالعات را رعایت کنند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه