سه شنبه, 28ام ارديبهشت

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان هفتمین فصل کاوش دیوار بزرگ گرگان توسط یک هیات بین المللی باستان شناسی آغاز شد

یادمان

هفتمین فصل کاوش دیوار بزرگ گرگان توسط یک هیات بین المللی باستان شناسی آغاز شد

فصل هفتم پژوهش های باستان شناسی دیوار بزرگ گرگان با همکاری هیاتی از باستان شناسان بین المللی و به سرپرستی ابرهارد سوئر و حمید عمرانی رکابندی با هدف بررسی ساختار قلعه های متصل به دیوار گرگان شروع شد.

به گزارش هنرنیوز؛ جبرئیل نوکنده مدیر پروژه پژوهش های باستان شناسی دیوار بزرگ گرگان امروز "چهارشنبه"با اعلام این خبر گفت: هیات دانشگاه ادینبورگ طی تفاهم نامه ای با پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری هفتمین فصل از پژوهش های باستان شناسی را در دیوار بزرگ تاریخی گرگان درحالی آغاز می کنند که این کاوش ها تا ۱۵ آذرماه سال جاری ادامه دارد.

او با اشاره به اینکه دراین فصل قرار است ارتباط ساختار قلعه های متصل به دیوار گرگان بررسی شود، تاکید کرد: در این کاوش ها که با همکاری پژوهشگرانی از کشور های آلمان، روسیه، گرجستان، آفریقای جنوبی، کانادا، ایتالیا و فرانسه انجام می شود، گمانه زنی قلعه شهرهای وابسته به دیوار گرگان انجام می شود.

به گفته نوکنده: این قلعه شهرهای وابسته به دیوار تاریخی گرگان شامل، گبری قلعه، دشت قلعه و قلعه پل گنبد کاووس است.

این باستان شناس خاطرنشان ساخت که همچنین در این فصل از کاوشهای دیوار گرگان، مطالعات ژئوفیزیک، جانور باستان شناسی، گاهنگاری، گیاه باستان شناسی، مطالعات معماری و شهرسازی و مطالعه باستان شناسی منظر با تغییر تصاویر هوایی و ماهواره ای ادامه دارد.

به گفته مدیر پروژه پژوهش های باستان شناسی دیوار بزرگ گرگان، علاوه بر مطالعات داده های حاصل از کاوش های باستان شناسی، مطالعه ساختار خندق های قلعه شهرها با خندق های متصل به دیوار گرگان نیز مورد بررسی قرار می گیرد.
اودرهمین حال تاکید کرد که بررسی سازه های آبی و سیستم های آبرسانی دیوار بزرگ گرگان و همچنین کاوش های باستان شناسی زیر آب از اهداف دیگر این فصل از کاوش ها محسوب می شود.

گفتنی است، دیوار بزرگ گرگان یا دیوار سرخ که در متون قدیمی مار سرخ نامیده می شد، نخستین بار در سال ۱۳۱۶ توسط اریک اشمیت خلبان آمریکایی شناسایی شد و عکس های هوایی او سندی برای تحقیقات باستان شناسان ایرانی و خارجی قرار گرفت.

قدمت این دیوار به دوره ساسانی باز می گردد که برای مقابله با قوم هون و سایر مهاجمان به ایران ساخته شد.

این دیوار به طول ۲۰۰ کیلومتر، پس از دیوار چین بزرگترین دیوار دفاعی جهان است که در ۲۹ تیرماه سال ۱۳۸۷ به ثبت ملی رسید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید