یکشنبه, 03ام مرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان تخریب حمام تاریخی "میرزا یوسف ملکی" توسط شهرداری بابل در روز تعطیل

یادمان

تخریب حمام تاریخی "میرزا یوسف ملکی" توسط شهرداری بابل در روز تعطیل

محمد عظیمی، مدیر کمیسیون انجمن های دوستداران میراث فرهنگی مازندران گفت: شهرداری بابل در اقدامی تاسف بار در صبح جمعه 2/10/1390 حمام تاریخی "میرزا یوسف ملکی" را تخریب نمود. این اثر با ارزش تاریخی در تاریخ ۱۹ مهر ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۴۵۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. محله سرحمام بابل برگرفته از نام حمام میرزا یوسف بوده و بازار "چهارشنبه پیش" در کنار آن قرار دارد. این حمام داراى سربینه و رختکن بزرگ و پلان سربینه هشت ضلعى است و چهار صفه در چهار ضلع بزرگ و چهار صفه در اضلاع کوچکتر تعبیه شده است. دهانه صفه ها به عرض ۳ متر بوده که در سه طرف آنها سکویى به عرض یک متر وجود داشته است.
روشنایى مورد نیاز فضاى داخلى حمام از طریق نورگیرهایى که در قسمت فوقانى گنبد سربینه تعبیه شده، تأمین شده و در پهلوى دو سردر قدیمى حمام، دو کتیبه سنگى وجود داشته است که طبق مفاد ماده تاریخ یکى از کتیبه ها این حمام در سال ۱۲۱۶ هـ.ق در زمان فتحعلى شاه قاجار ساخته شده است.

وی اظهار داشت: هدف شهرداری از اقدام احداث پارکینگ عمومی در این مکان می‌باشد و با توجه به وجود اداره میراث فرهنگی در بابل گویا شهرداری نسبت به آثار فرهنگی و تاریخی شهر بی توجه بوده و بدون هماهنگی و مکاتبات لازم، خودسرانه اقدام به تخریب این مکان نموده است.
گویا سفر اخیر اعضای شورای شهر بابل به ایتالیا نیز نتوانسته است توجه آنان را به اهمیت و ارزش میراث فرهنگی جلب نماید. در ساعات اولیه صبح روز جمعه، مدیر کمیسیون انجمن های دوستداران میراث فرهنگی در پی گزارش‌های اهالی فرهیخته این محل، اقدام به اطلاع رسانی و پیگیری از طریق مدیر یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی و معاون میراث فرهنگی و دیگر مسئولین ذیربط در مازندران نموده و خواستار توقف تخریب این مکان تاریخی شده بود.

مدير انجمن دوستداران ميراث فرهنگي هوتو در پایان خاطر نشان کرد: کمیسیون انجمن های دوستداران میراث فرهنگی مازندران، اعتراض خود را نسبت به این عمل جبران ناپذیر اعلام داشته و از استاندار محترم و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و میراث فرهنگی مازندران درخواست رسیدگی جدی و برخورد با عاملین این اقدام نابخردانه را دارد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه