جمعه, 01ام بهمن

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان منشور كوروش به ايران نمي‌آيد

یادمان

منشور كوروش به ايران نمي‌آيد

 معاون رييس‌جمهور از تأخير در زمان اعلام‌شده براي ورود منشور كوروش به ايران خبر داد.

به گزارش ايسنا، حميد بقايي صبح امروز (شنبه، 19 دي‌ماه) در حاشيه‌ي برگزاري جشنواره‌ي بين‌المللي جاده‌ي ابريشم در جمع خبرنگاران از ايجاد وقفه در زمان ورود منشور كوروش به كشور خبر داد و گفت: براساس توافق‌ها و مذاكره‌هاي انجام‌شده با موزه‌ي بريتانيا قرار بود، با 26 دي‌ماه منشور كوروش به ايران وارد شود؛ اما به‌تازگي نامه‌اي دريافت كرديم كه در آن، مسؤولان اين موزه اعلام كردند، از قسمت شكسته‌شده‌ي منشور كوروش تكه‌هاي تاريخي پيدا شده‌اند كه به واسطه‌ي بررسي و مطالعات آن‌ها مي‌توان به منشورهاي ديگري از كوروش كه ساخته شده و به بلاد ديگر فرستاده شده‌اند، دست پيدا كرد.

رييس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري با بيان اين‌كه موزه‌ي بريتانيا براي انجام مطالعات تحقيقاتي روي اين تكه‌هاي تاريخي، از ايران نيز دعوت كرده است، اظهار داشت: قرار شده است، هيأتي مطالعاتي از ايران در انجام اين تحقيقات مشاركت كند. حتا موزه‌ي بريتانيا موافقت كرده است تا اين تكه‌هاي تاريخي كشف‌شده را به ايران بفرستد.

بقايي با بيان اين‌كه منشور كوروش قطعا به ايران خواهد ‌آمد، ادامه داد: وقفه‌ي ايجادشده در زمان ورود اين منشور منافاتي با اصل نمايش آن در كشور ندارد و به‌زودي زمان بعدي پيش‌بيني‌شده براي ورود منشور كوروش به كشور اعلام مي‌شود و حتا ممكن است، به ماه‌هاي پاياني امسال نيز برسد.

وي پيدا شدن تكه‌هاي تاريخي از منشور كوروش در موزه‌ي بريتانيا را اتفاقي بزرگ دانست و گفت: پيدا شدن اين تكه‌ها اين تئوري را كه در زمان كوروش 10 منشور ساخته و به كشورهاي مختلف فرستاده شده‌اند، مشخص مي‌كند و شايد در ايران نيز بتوانيم گمانه‌زني‌ها و كاوش‌هاي باستاني را براي پيدا كردن يكي از اين منشورها انجام دهيم.

معاون رييس‌جمهور بيان كرد: به‌دليل وقفه‌اي كه در ورود منشور كوروش به ايران اتفاق افتاده، با مسؤولان موزه‌ي بريتانيا مذاكره كرده و از آن‌ها خواسته‌ايم، به جبران اين وقفه، چند تكه از اشياي باارزش و تاريخي ايران در اين موزه را در زمان بعدي براي نمايش همراه منشور كوروش به ايران بفرستند.

بقايي درباره‌ي سرانجام موضوع كشف بقاياي ارتش كمبوجيه در مصر و حضور علي لاريجاني ـ رييس مجلس شوراي اسلامي ـ در اين كشور و پرداختن به اين موضوع در مذاكره با مقامات مصري نيز گفت: سفر آقاي لاريجاني، سفري ديپلماتيك بود و هيچ ارتباطي با سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري نداشت. ما هم نماينده‌اي همراه هيأت اعزامي ايشان به مصر نفرستاديم.

رييس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري با اعلام اين‌كه مقدمات براي حضور يك هيأت كارشناسي و كاوش در مصر در حال انجام است، اظهار كرد: معتقديم موضوع ارتش كمبوجيه موضوع اصلي نيست، بلكه پرداختن به آن، فصل جديدي براي گشودن همكاري‌هاي دو كشور است. اگر اين همكاري توسعه پيدا كند، قطعا ما در مصر اكتشاف‌هاي بسيار نفيسي از آثار تاريخي ايران خواهيم داشت. نمونه‌ي اين آثار نفيس، كتيبه‌ي سند تاريخي كانال سوئز است كه اكنون در موزه‌ي بريتانيا نگهداري مي‌شود و در مصر كشف شده است.

بقايي درباره‌ي طرح موضوع دريافت غرامت جنگ جهاني اول از سوي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري و اقدامات صورت‌گرفته درباره‌ي اين موضوع، گفت: با همكاري دستگاه‌هاي مختلف وارد عمل شده‌ايم. البته در زيرمجموعه‌ي نهاد رياست جمهوري نيز كميته‌اي براي پي‌گيري اين موضوع تشكيل شده است.

وي با اشاره به جمع‌آوري اطلاعات درباره‌ي خسارت‌هاي جنگ جهاني اول در ايران، تأكيد كرد: اطلاعات و مستندات فراواني در اين‌باره در كشور وجود دارند و حتا بسياري از شاهدان وقوع اين جنگ زنده‌اند كه بايد از اطلاعات آن‌ها استفاده شود.

به گفته‌ي او، براساس اطلاعات به‌دست آمده در زمان جنگ جهاني اول حدود دوميليون تن كالا از مرزهاي ايران خارج شده است و هزار نفر كه نام و مشخصات آن‌ها وجود دارد، بر اثر حمله‌هاي نظامي و تعدادي ديگر براساس تصادف‌ها كشته شدند.

بقايي درباره‌ي اين‌كه با وجود به نتيجه نرسيدن دريافت غرامت ايران از جنگ هشت ساله‌ي تحميلي، اعلام دريافت غرامت از جنگ جهاني اول چه موضوعيتي دارد، اظهار داشت: اين دو موضوع كاملا مستقل و متفاوت‌اند. معنا ندارد كه آن‌ها را به‌هم وصل كنيم، چون معتقديم، نپرداختن به موضوع جنگ جهاني اول و خسارت‌هاي ناشي از آن به ايران كه تا به‌حال به آن پرداخته نشده، يكي از اشكال‌هاي اصلي ما بوده است.

وي بيان كرد: توجه داشته باشيد كه عراق اكنون يك كشور اشغال‌شده است كه كشورهاي آمريكا، انگليس و روسيه كه سبب جنگ جهاني اول شدند، در اين كشور نيز اقدامات نظامي انجام مي‌دهند.

بقايي با بيان اين‌كه بسياري از كشورها مانند ويتنام هنوز غرامت جنگ جهاني اول را مي‌گيرند، ادامه داد: طرح موضوع دريافت غرامت جنگ جهاني اول از آمريكا و ديگر كشورهاي ابرقدرت، زمينه‌اي است كه ما بتوانيم اعمال قدرت و احقاق‌ حق كنيم.

معاون رييس‌جمهور بيان كرد: اين‌كه صورت گرفتن يك انفجار در آرژانتين به توقيف الواح تاريخي ايران در كشوري ديگر منجر مي‌شود، هيچ منطقي ندارد. بنابراين ما تلاش مي‌كنيم، با تهيه‌ي اسناد و مدارك، حق ملت ايران را از كشورهاي ابرقدرت مطالبه كنيم. ضمن آن‌كه اسنادي داريم كه نشان مي‌دهند، بخشي از آثار تاريخي ايران در جنگ جهاني اول از كشور خارج شده است.

او در پايان درباره‌ي ثبت ملي حجاب اقوام ايراني در هفته‌ي آينده، گفت: چادر در ايران پوششي سنتي با قدمتي تا عصر صفوي است. ما تلاش مي‌كنيم، با ثبت اين اثر ملي كه با فطرت ايرانيان هماهنگ بوده است، ارزش‌ها و قدمت تاريخي آن را نشان دهيم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه