دوشنبه, 02ام خرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی زیست بوم داستان یک عکس؛ دریاچه لار کویر شد

زیست بوم

داستان یک عکس؛ دریاچه لار کویر شد

منبع: ایسنا

دریاچه لار این روزها حال خوشی ندارد؛ رود جاری به آن، آب باریکه‌ای شده که مارپیچ‌وار به دور خود می‌گردد و راهی به سد نمی‌یابد.

تمام تابستان همه اندوخته‌اش را گذاشت تا آب شرب و کشاورزی بخش‌هایی از تهران را تأمین کند اما به شهریور که رسید دیگر چشمش به راه بارش یک قطره باران خشک شد.

 

دریاچه لار؛ زمانی که پُر آب بود

از درختچه‌ها و گل‌های شقایق روییده بر حاشیه دریاچه لار هیچ خبری نیست. همه در آفتاب داغ تابستان سوخته‌اند و حالا باید چشم‌هایتان را ببندید و تصور کنید این‌جا زمانی پر از آب بوده و سد لار رونقی داشته است.

مطالعات مربوط به احداث سد لار سال 1353 و با توجه به توسعه شهر تهران آغاز و سال 1361 به بهره‌برداری رسید. این سد بر روی رودخانه هراز، در پای کوه دماوند و در ارتفاع 2500 متری و به فاصله 75 کیلومتری شمال شرق تهران و 100 کیلومتری شهر آمل قرار دارد.


دریاچه لار از جاذبه‌های طبیعی این منطقه است و گونه‌های بعضاً کمیاب ماهی قزل‌آلایش امتیاز ویژه‌ای به آن داده بود.

این سد در عمر 32 ساله خود چنین خشکی‌ای را به خود ندیده است. حالا در مخزن سد خشک شده لار، قایق‌ها به گل نشسته‌اند و ماشین به راحتی در آن حرکت می‌کند.

 

نمایی از آبریز سد لار؛ همین روزها

قرار است سد ماملو در چند روز آینده به جای سد لار آب شرب تهران را تأمین کند و کارشناسان گفته‌اند در تلاش هستند برای جلوگیری از فرار آب از سد لار، پروژه‌ای را اجرایی کنند.

عکس وضعیت امروز دریاچه لار را حمیدرضا دستجردی - عکاس ایسنا - 27 شهریور امسال از این دریاچه گرفته و در قالب گزارشی با نام «زلزله خاموش در تهران» منتشر کرده است. او در توصیفش نوشته است: «وضعیت مطلوبی در ذخیره آب سدها نداریم؛ این در حالی است که پیش‌بینی می‌شود این روند در پاییز امسال نیز ادامه یابد و با کاهش بارش‌ها مواجه باشیم. کاهش بارندگی عامل اصلی خشکسالی و تداوم آن است؛ به شکلی که دو سال است تهران با کاهش 25 تا 30 درصدی بارش در مقایسه با سال پیش از آن مواجه بوده و این موضوع موجب شده تا روان‌ آب‌ها یا میزان ورودی آب به مخازن سدها نیز با 20 درصد کاهش روبرو شود.»


برای درک حال امروز دریاچه و سد لار، لازم نیست راه دوری بروی. عکس بالاتر ، سال گذشته از دریاچه لار گرفته شده؛ از دوره‌ای که در آن دریاچه در مقایسه با امروز اوضاع بهتری داشته است، با این حال در نگاه اول می‌توان داغی آب (رد آب) را کنار دریاچه و روی سنگ‌های حاشیه آن دید که خبر از روزهای پرآب‌تر گذشته دریاچه می‌دهد. اما حالا ( عکس دوم) لار به فاصله یک سال آنچنان خشک شده که کویری می‌نماید.

ایسنا- حمیده صفامنش

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه