سه شنبه, 06ام مهر

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی زیست بوم صحبت از پژمردن یک برگ نیست ... 98 هکتار از جنگل‌ها و مراتع "شلال دان" باشت، هم خاکستر شد

زیست بوم

صحبت از پژمردن یک برگ نیست ... 98 هکتار از جنگل‌ها و مراتع "شلال دان" باشت، هم خاکستر شد

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد از سوختن 98هکتار از عرصه های جنگلی و مرتعی "شلال دان" شهرستان باشت خبرداد.

سرهنگ محمد رحیم برزمند در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کهگیلویه و بویراحمد افزود: در این آتش سوزی که حدود ساعت 16 سه شنبه، 18 خرداد ماه آغاز شده و ساعت 22 مهار شد 98 هکتار از جنگلها و مراتع منطقه  گردشگری"شلال دان" شهرستان باشت طعمه حریق شد که بیشتر خسارات به عرصه مرتعی بوده است.

وی در خصوص علت آتش سوزی بیان کرد: با توجه به بررسی های انجام شده این آتش سوزی بر اثر سهل انگاری خودرو های عبوری در کنار گارد ریل جاده "گچساران- شیراز" و پرت کردن ته سیگار به وقوع پیوست.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: این آتش سوزی با تلاش بیش از 250 نفر نیروی یگان حفاظت منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد و شهرستانهای باشت و نیروهای مردمی، فرمانداری، بخشداری، هلال احمر، شوراهای روستایی و دهیاران، محیط زیست، سپاه پاسداران، نیروی انتظامی، بسیج در ساعت 22 سه شنبه شب مهار و خاموش شد.

سرهنگ برزمند تصریح کرد: به علت پوشش مرتعی متراکم و وزش باد در پاره از مواقع آتش کاملا مهار بود اما مجدد شعله ور می شد.

وی ادامه داد: از همه نهاد ها، ادارات و سازمانهای دولتی و خصوصی که در مهار و خاموش کردن این آتش سوزی کمک و همکاری کردند تقدیر و تشکر می کنم.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: از ابتدای سال جاری تا قبل از این آتش سوزی طی هفت فقر آتش سوزی 100هکتار و 7000متر مربع از عرصه های جنگلی و مرتعی این استان طعمه حریق شد که از نظر تعداد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته اما از نظر وسعت خسارات وارده کمتر بوده است.

برزمند اضافه کرد: با توجه به کوهستانی بودن و صعب العبور بودن استان در مواقع آتش سوزی نیروهای منابع طبیعی و یگان حفاظت به تنهایی جوابگو نیستند بنابراین در چنین مواقعی به نیروی انسانی نیاز داریم تا به موقع بتوانیم آتش سوزی ها را کنترل، مهار و خاموش کنیم و خسارات وارده را کاهش دهیم که از دستگاههای مختلف استان بخصوص اعضای ستاد بحران انتظار داریم در چنین مواقعی همکاری و تعامل بیشتری داشته باشند.

به گزارش ایسنا، منطقه شلال دان از توابع بخش بوستان شهرستان باشت در استان کهگیلویه و بویراحمد یکی از زیباترین مناطق گردشگری این استان است که در کیلومتر ۲۰ جاده"گچساران به باشت" قرار دارد.

در سال گذشته در پی ۷۵ فقره آتش سوزی 1296 هكتار از جنگل ها و مراتع استان کهگیلویه و بویراحمد در آتش سوخت.

استان کهگیلویه و بویراحمد دارای بیش از یک میلیون و 420 هزار هکتار جنگل و مرتع است که از این میزان بیش از  870 هزار هکتار جنگل و بیش از 550 هزار هکتار مرتع است و 87 درصد مساحت این استان را جنگل ها و مراتع تشکیل می دهد. همچنین این استان 20 درصد جنگلهای زاگرس را دارد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه