پنج شنبه, 14ام مرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی زیست بوم برنامه نگهبانی از دشت‌های شقایق دماوند و لار

زیست بوم

برنامه نگهبانی از دشت‌های شقایق دماوند و لار

امسال همچون سالهای گذشته برنامه نگهبانی از دشت‌های شقایق دماوند و لار برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار «تابناک»، هر ساله در نیمه دو فصل بهار با شکوفایی گلهای شقایق در دشت‌های دامنه‌های قله دماوند و دشت لار، این دشت شقایق میزبان هزاران گردشگر و مسافر می‌شود که به تماشای این دشتهای زیبا می‌آیند.

ولی متاسفانه بعضی از این مهمانان با مراعات نکردن رسم مهمانی از قبیل کندن گلها و پایمال کردن این دشتها و همچنین کندن پیاز گلهای شقایق، به تخریب و نابودی این دشت‌های زیبا به نابودی و تخریب محیط زیست دشتها کمک می‌کنند.

پس از برگزاری اولین مراسم روز ملی دماوند که توسط گروه‌های کوهنوردی و تشکلهای زیست محیطی فعال در امور کوهستان در سال 1383 برگزار شد (که هر سال شاهد برگزاری این مراسم ملی در روز 13 تیر ماه می‌باشیم) با توجه به تخریب و نابودی جدی دشت‌های شقایق دامنه قله دماوند و دشت لار در یک برنامه فرهنگی ـ زیست محیطی، دوستداران محیط زیست قله دماوند فعالیت جدیدی را برای حفاظت از دشت‌های شقایق آن منطقه را آغاز کردند و چنین شد که فعالیت نگهبانان و دیده بانان دشت شقایق از سال 1384 شکل گرفت.

دشت شقایق دماوند

 

با توجه به اینکه در روزهای تعطیلی آخر هفته تعداد این مهمانان در این دشت‌های زیبا افزایش می یابد، از سال 1384 هر ساله از نخستین پنجشنبه و جمعه خرداد ماه با استقرار فعالان محیط زیست و گروه‌های کوهنوردی و دوستداران گلهای شقایق از استان تهران و استان مازندران در دشت شقایق دامنه قله دماوند و دشت لار، به حفاظت از این دشت‌ها می‌پردازند.

هر ساله برنامه حفاظت از دشت شقایق تا 13 تیرماه ادامه دارد (که برگزاری جشن روز ملی دماوند در شهرستان رینه است) زیرا پس از نیمه اول تیر ماه گلهای دشت شقایق پژمرده می‌شوند و از آن به بعد گل شقایق در دشت وجود ندارد که احتیاج به حفاظت داشته باشد.

لازم به ذکر است امسال برنامه دیده‌بانی از دشت شقایق تا 11 تیرماه ادامه دارد و همچنین برگزاری جشن روز ملی دماوند در شهرستان رینه 11 تیر ماه است که در این مراسم از گروه‌های کوهنوردی و تشکل‌های زیست محیطی و فعالان دیده بانی از دشت شقایق تجلیل می‌شود همچنین با توجه به اینکه دیده بانان دشت شقایق تعدادی از فعالان محیط زیست هستند که از سوی هیچ ارگان و سازمان حمایت مادی نمی‌شوند، تهیه وسیله رفت و آمد و همچنین مواد غذایی بر عهده گروه‌های شرکت کننده در برنامه است.

با توجه به وسعت دشت‌های شقایق و مدت زمان حضور شش هفته‌ای که این برنامه ادامه دارد لذا از تشکل‌های زیست محیطی و گروه‌های کوهنوردی که امکان آمادگی و حضور فعال در این برنامه را دارند دعوت می‌شود تا برای برنامه ریزی حضور این عزیزان که با شماره تلفن 09125971268 و یا با شماره 66712243 و شماره دورنگار 66712421 انجمن کوهنوردان ایران از ساعت 10 تا 17 تماس بگیرند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه