دوشنبه, 29ام شهریور

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی زیست بوم گورستان سه هزار ساله لفورک، قربانی بعدی سد سازی در ایران است

زیست بوم

گورستان سه هزار ساله لفورک، قربانی بعدی سد سازی در ایران است

خبرگزاری میراث فرهنگی_ در حالی که کاوش‌های باستان‌شناسی در پشت سد البرز و در گورستان باستانی لفورک نیمه تمام مانده، سد البرز به زمان آبگیری خود نزدیک می‌شود و مسئولان آن کمترین همکاری را از باستان‌شناسان دریغ کرده‌اند.
«مهدی عابدینی»، سرپرست کاوش‌های باستان‌شناسی در گورستان باستانی لفورک سواد کوه دراین‌باره به میراث خبر گفت:« نخستین فصل از کاوش‌های باستان‌شناسی در این گورستان نشان داد که حدود 3 هزار سال قدمت دارد و هیات باستان‌شناسی موفق به کشف سه تدفین منحصر به فرد از دوره عصر آهن (1500 تا 550 پیش از میلاد) در این گورستان شدند. به همین علت پیشنهاد یک فصل کاوش باستان‌شناسی دیگر نیز به مسئولان سازمان آب منطقه‌ای مازندران داده شد که هنوز موافقت آن‌ها اعلام نشده است.»
عابدینی گفت:« نخستین فصل از کاوش‌های باستان‌شناسی در گورستان لفورک با بودجه هیات باستان‌شناسی انجام گرفت؛ در حالی که پرداخت این بودجه به عهده مسئولان سد بود و هنوز هم سازمان آب منطقه‌ای بدهی خود را به هیات باستان‌شناسی نپرداخته است.»
آخرین مطالعات باستان شناسی و مستند نگاری محوطه پشت سد البرز نشان می دهد 6 گورستان باستانی و تاریخی به همراه 9 روستا و چندین امامزاده، قربانیان آبگیری سد البرز هستند. 
گورستان لفورک و تپه چاشت خوران از دوره عصر آهن، گورستان اسپوکلا و آهه از دوره اواخر ساسانی و اوایل اسلامی و گورستانهای نرگس جار و اوتی سر از دوره های اسلامی ازجمله گورستانهای باستانی و تاریخی محوطه هستند که زیر آب می روند.
عابدینی گفت:« ساخت و ساز سد به سرعت ادامه دارد و با پیشرفتی که حاصل شده احتمالا سال آینده سد البرز آبگیری می‌کند. در صورت آبگیری این سد یکی از محنصر به فردترین گورستان‌های دوره عصر آهن بدون تکمیل شدن اطلاعات باستان‌شناسی غرق می‌شود.»
کشف گوشواره‌های طلا و نقره و اجسادی که میان پوششی از سفال تدفین شده‌اند ازجمله یافته‌های باستان‌شناسی در این گورستان است. 
همچنین از این گورستان اجسادی بدست آمده که به نژاد هایپر دولیکو سفال (سردرازهای کامل) مشهورند و این نژاد اکنون دیگر در مازندران دیده نمی‌شود.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید