یکشنبه, 28ام شهریور

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی زیست بوم کلاردشت، بهشت گمشده؟!

زیست بوم

کلاردشت، بهشت گمشده؟!

برگرفته از دیده بان کوهستان

حتما به یاد دارید که ١۵-١۴ سال پیش، رییس جمهور وقت، کلاردشت را بهشت گم شده نامید و بعد این عبارت، لقلقه ی زبان زمین خواران و زمین فروشان و آگهی نویسان روزنامه ها شد.

در دو سه دهه ی گذشته، هر سال روند تخریب محیط زیست بخش کلاردشت (که از تونل کندوان تا نزدیک چالوس را در بر می گیرد) بیشتر شده و اکنون تمام کشتزارهای منطقه تکه و پاره شده و به ساختمان بدل یا دیوار کشی شده است. به علاوه، جنگل ها و مراتع منطقه هم به شدت مورد تجاوز قرار گرفته است.

جمعه ی گذشته که برای شرکت در جشن «روز ملی علم کوه» به کلاردشت رفتم، عکس های زیر را گرفتم؛ جای آن نیست که خون موج زند در دل هر میهن دوست؟!

نزدیک گردنه ی «بیرون بشم»؛ در سمت چپ و بالای عکس، بقایای جنگل را می بینید که در حال عقب نشینی است. بخش عمده ی منطقه، پاک تراش شده و دیوار کشی های بی شمار برای قطعه بندی و فروش زمین را می توانید در قسمت میانی تصویر (بالای زباله ها) ببینید. برای شیر این گاو که از زباله ها و نخاله ها تغذیه می کند، در بعد از ظهر صف می کشند!

دامنه های سابقا جنگلی در نزدیکی مرزن آباد؛ کشت دیم جنگل را بیابانی کرده است.

تراژیکومیک(!)؛ روی آن تابلوی رنگ و رو رفته ی زیر تابلوی پر طمطراق سد سیابیشه،نوشته شده: منطقه ی حفاظت شده ی چهار باغ! منطقه ای که خاک اش را به توبره کشیده اند... .

بیابان سازی توسط سد سازان؛ ببینید که ساختگاه سد سیابیشه، جنگل را به چه روزی انداخته است!

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه