سه شنبه, 25ام خرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست گردشگری اژده‌ها؛ نقش برجسته‌های آرام گرفته بر دل کوه - داش کسن یادگاری از گذشته

گردشگری

اژده‌ها؛ نقش برجسته‌های آرام گرفته بر دل کوه - داش کسن یادگاری از گذشته

بنایی صخره ای در زنجان، مشهور به معبد داش کسن است که شکل گیری این معبد پس از مرگ ارغونشاه و با پشتکار الجای خاتون، خواهر سلطان محمد خدابنده آغاز شد ولی هیچگاه به پایان نرسید.

به گزارش خبرنگار مهر، این اثر از نظر نقش و نقوش تزئینی یکی از با ارزش ترین نمونه های معماری صخره ای در طول تاریخ معماری ایران به شمار می رود.

یکی از دلایل معروف بودن این معبد به دلیل وجود نقش های اژده های آن است که نمونه های مشابه آن را در جای دیگری از ایران مشاهده نکرده است. طبق نظر برخی باستان شناسان، قدمت این معبد به قبل از اسلام باز می گردد که در زمان ایلخانان نقوشی از جمله اژدها بر آن افزوده شده است.

در این معبد نقوشی از هنر چینی به کار رفته است. نقشهای اژدها به طول 5 متر و عرض 1.5 متر در زمره بزرگ ترین نقوش تزئینی این معبد است که در پیچ و خمهای شگفت انگیز خود رموز نهفته ای دارد.

دیگر نقوش تزئینی این معبد، طاقچه های بسیار فاخری است که در ضلع شرقی و غربی معبد در کنار نقوش اژدها کنده شده اند. این طاقچه ها با مقرنسهای بسیار زیبایی شکل گرفته که یادآور استادی هنرمندان سنگ تراش معبد در آن دوره است. همچنین نقوش اسلیمی که در نوع خود ماهرانه تراشیده شده اند با طرحهای بسیار متنوع بیانگر فعالیت هنرمندان مسلمان در پدید آوردن این معبد است.

در ساخت این معبد، همواره پیروی از تقارن طولی مد نظر بوده و این تقارن در کلیه بخشهای معبد به چشم می خورد. معبد تاریخی داش کسن از سمت شمال به دشت سلطانیه و بنای تاریخی آرامگاه سلطان محمد خدابنده اشراف دارد.

این معبد در کنار شهر قدیم سلطانیه با گنبد رفیع آن، آرامگاه چلبی اوغلو و آرامگاه ملاحسن کاشی، در مجموع محور فرهنگی تاریخی سلطانیه را تشکیل می دهد.

این معبد با پلانی چلیپایی همراه با محرابه مهر پرستان به سده های اول و دوم میلادی تعلق دارد. نقش و نگارها و طرح های داخل این غار در دوره های مختلف تاریخی و بیشتر توسط حاکمان وقت یا نزدیکان آنها صورت گرفته است.

معبد باستانی "داش کسن" یا آنچنان که جهانگردان آن رامی شناسند: معبد اژده ها؛ در حاشیه روستای "ویر" در حدود 15 کیلومتری شهر تاریخی سلطانیه واقع شده که به نقش دو اژدهای برجسته و چند محراب اسلامی در دو سمت خود و به قرینه یکدیگر مزین است.

مجموعه تاریخی داش کسن مرکب از ایوان ها، نقوش برجسته و محوطه های باستانی است که در جهات مختلف به ویژه نقش حجاری شده اژده ها، منحصر به فرد و قابل توجه است. آثار به جای مانده در محل؛ این احتمال را قوت می بخشد که ایلخان مغول "ارغون" پیش از گرایش به دین اسلام، اقدام به ساخت معبدی نموده است. تاثیر و تاثر متقابل ایران و چین بر یکدیگر بیش از هر محل دیگری در این مکان مشهود است.

نقش های اسلیمی موجود در این غار که بسیار هنرمندانه تراشیده شده اند نمایانگر دخالت هنرمندان ایرانی در به وجود آوردن نقش های معبد است.

در حال حاضر؛ چیز زیادی از این معبد باقی نمانده و تنها سنگ های بزرگ و پراکنده در گوشه کنار معبد دیده می شود.

محدوده معبد اژده ها مستطیلی و به ابعاد تقریبی 100 متر در 50 متر است که یک قسمت از آن به واسطه حفاری در تپه ایجاد شده است. معبد در دامنه تپه ای قرار داشته و مشرف به دشتهای وسیع و زیبایی است.

در حال حاضر مسیر پنج کیلومتری روستای ویر به معبد داش کسن در حال ساخت است و زیرسازیهای این مسیر دسترسی در انجام است.

............................

گزارش: رحیم مقدمی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید