پنج شنبه, 27ام مرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست تازه‌ها انجمن‌ها دومین گردهمایی سراسری هموندان شورای هماهنگی در اردبیل‎ برگزار شد

انجمن‌ها

دومین گردهمایی سراسری هموندان شورای هماهنگی در اردبیل‎ برگزار شد

به گزارش روابط عمومی انجمن جوانان سپید پارس، دومین گردهمایی سراسری هموندان شورای هماهنگی  سازمان های غیردولتی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در تاریخ هفدهم و هجدهم شهریور ماه 1395 در اردبیل برگزار شد.


در نخستین روز از  گردهمایی؛ هموندان شورای هماهنگی نشست مشترکی را با مهندس شفیعی مدیر کل محترم امور اجتماعی استانداری اردبیل داشته و پیرامون مشارکت های حوزه سمن ها به گفتگو پرداختند. مهندس شفیعی ضمن ابراز علاقه از تشکیل شورای هماهنگی و همکاری با سازمان‌های غیردولتی حوزه های سه گانه میراث  بیان داشت: « بسیار مشتاق همکاری با شورای هماهنگی هستیم و این آمادگی را داریم که در نیمه دوم سال جاری با همکاری آن شورا دو کارگاه آموزشی در زمینه توانمندسازی برای همه انجمن های استان اردبیل، در شهرستان اردبیل و سرعین با محورت گردشگری برگزار نماییم»
شفیعی در ادامه نشست  ضمن تاکید بر اهمیت استان اردبیل در حوزه گردشگری تاریخی و طبیعی کشور؛ گفت «الویت ما در این استان مبحث گردشگری بوده و این مهم نیازمند آن است که سازمان های مردم نهاد بصورت ویژه وارد این حوزه شوند»

در دومین بخش از نخستین روز گردهمایی ؛ نشستی دوستانه با دکتر حاجی زاده مدیر کل محترم سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل در محل آن اداره کل برگزار گردید.
دکتر حاجی زاده ضمن تشریح تاریخ و پیشینه شهر اردبیل و نقش آن در دوره صفوی به عنوان "زادگاه مذهب تشیع" و یکی از ارکان مهم در "یکپارچگی ملی" و "رسمی نمودن زبان فارسی" ، به نقش سازمان متبوع خود در حفاظت از میراث فرهنگی این استان پرداخته و اردبیل را تنها استان ایران معرفی کرد که مالکیت 96% آثار تاریخی در دست این سازمان  می باشد و توانسته است در بیست سال گذشته (از سال 1376) اقدامات ارزشمندی در حوزه حفاظت به انجام برساند.
در ادامه مدیر کل میراث فرهنگی اردبیل  به نقش و جایگاه قدرتمند نهادهای مدنی در تاریخ پرداخته و بیان داشت که رمز حکومت‌های پایدار در طول تاریخ، توجه و اهمیت به افکار عمومی و نهادهای مدنی- اجتماعی است.
 در پایان نشست نیز  هموندان باشنده در گردهمایی با همراهی دکتر حاجی زاده به بازدید اختصاصی از مجموعه میراث جهانی شیخ صفی اردبیلی پرداخته و در  پایان این بازدید، با ذکر فاتحه و اجرای سرود  "ای ایران"  به  مقام شامخ شهدای ایران بویژه شهدای جنگ شیروان و چالدران ادای احترام کردند.

در دومین روز از گردهمایی سراسری هموندان شورای هماهنگی ، کارگاه توانمند سازی با موضوع تدوین مدل کسب و کار  از سوی کمیته آموزش و توانمند سازی شورای هماهنگی توسط مهندس صالحی و مهندس فقیه در سالن گردهمایی های  اداره کل میراث فرهنگی استان اردبیل آغاز به کار کرد؛ در بخش نخست این کارگاه، هموندان و نمایندگان انجمن های حاضر به مدت چهار ساعت با مباحث ملاقات سریع  و چگونگی تدوین ایده تا هدف و مدل کسب و کار آشنا شدند.

در ادامه برنامه های دومین گردهمایی سراسری هموندان شورای هماهنگی، بخش دوم کارگاه آموزشی و توانمند سازی با موضوع کسب و کار در خانه تاریخی صادقی برگزار گردید و در این بخش مهمانان حاضر،  بمدت چهار ساعت به تدوین و اجرایی نمودن یک ایده در حوزه تخصصی خود بر اساس آموزه های داده شده پرداختند، و پایان دومین گردهمایی هموندان شورای هماهنگی مصادف بود به بازدید از جاذبه های گردشگری طبیعی شهرستان سرعین و استفاده از آبدرمانی های این شهرستان؛  نیاز به یادآوری است در این نشست دو روزه 18 انجمن در حوزه های سه گانه میراث از 11 استان کشور حضور داشته اند که با همکاری تشکل غیردولتی تایماز، دیده بان طبیعت سبز ، انجمن متخصصین گردشگری آرتاویل و دستگاه ها و نهادهای اجرایی استان و شهرستان اردبیل برگزار گردید.

***

انجمن جوانان سپید پارس یکی از هموندان شورای هماهنگی سازمان های غیردولتی میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری بوده، و دبیر انجمن عضو هیات رییسه و  سخنگو و مدیر روابط عمومی شورای هماهنگی می باشد.
شورای هماهنگی دارای ۶۳ هموند (انجمن های حوزه سه گانه میراث) میباشد که نخستین گردهمایی هموندان و انتخابات هیات رییسه آن در آذر ماه نود و چهار با باشندگی مدیران ارشد میراث فرهنگی کشور و ادارات کل ، در  شهر اصفهان برگزار گردید.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه