جمعه, 01ام بهمن

شما اینجا هستید: رویه نخست تازه‌ها خبر سامانه صنعتی ثبت دما و رطوبت در کشور طراحی و ساخته شد

خبر

سامانه صنعتی ثبت دما و رطوبت در کشور طراحی و ساخته شد

محققان یکی از شرکت‌های دانش بنیان پارک علم و فناوری تهران موفق به طراحی و ساخت دستگاه ثبت کننده دما و رطوبت (Data Logger) با قابلیت نمونه‌برداری از محیط‌های صنعتی در هر ثانیه شدند.

مهندس امیر خسروآبادی، مدیرعامل شرکت سازنده این دستگاه در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار کرد: این دستگاه مجهز به سنسورهای دیجیتالی دما و رطوبت بوده و می‌تواند در هر ثانیه اطلاعات مربوط به میزان رطوبت و دمای محیط مورد نظر را ثبت و در قالب گراف و در فایل‌های Excel ذخیره کند تا اپراتور بتواند از تغییرات میزان محیطی مطلع شود.

وی افزود: در برخی محیط‌های صنعتی مانند یخچال‌های صنعتی، بانک‌های خون و ... میزان تغییرات رطوبت و دمای محیط از اهمیت بالایی برخوردار است که می‌توان از طریق این data logger از هرگونه قطع و وصل شدن برق، کاهش و افزایش دما و رطوبت در هر ثانیه مطلع شد.

خسرو‌آبادی در خصوص ویژگی‌های این دستگاه تصریح کرد: ثبت اطلاعات مربوط به دما و رطوبت محیط مورد نظر در هر ثانیه و ذخیره کردن آنها به صورت روزانه، هفتگی، ماهانه و سالانه در قالب گراف و فایل‌های Excel، قابلیت مانیتورینگ دقیق عوامل و تغییرات محیطی، قابلیت اتصال 80 سنسور دما و رطوبت به صورت همزمان قابلیت اتصال سنسورها به شبکه و رایانه مرکزی، قابلیت هشدار به صورت تماس تلفنی و یا ارسال پیامک به اپراتور در صورت درخواست مشتری، قابلیت ارسال اطلاعات محیطی بر روی یک سایت در شهری دیگر و مانیتورینگ از راه دور و ... از جمله ویژگی‌های این دستگاه است.

وی در پایان با اشاره به اینکه یکی از نمونه‌های خارجی این دستگاه تنها می‌تواند با 10 سنسور به صورت همزمان کار کرده و قدرت ذخیره اطلاعات را ندارد، خاطرنشان کرد: دستگاهData Logger که به همت محققان ایرانی به صورت کاملا بومی ساخته شده است با قابلیت اتصال 80 سنسور دیجیتال دما و رطوبت و ویژگی‌های متعدد با یک دهم قیمت نمونه مشابه خارجی قابل ارائه به مصرف کنندگان این محصول است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه