سه شنبه, 25ام مرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست تازه‌ها خبر فرهنگ دیگری توسط حسن انوشه منتشر می‌شود

خبر

فرهنگ دیگری توسط حسن انوشه منتشر می‌شود

حسن انوشه از انتشار «فرهنگ واژگان فارسی کاربردی در افغانستان» در آینده‌ی نزدیک خبر داد.

nike court royale mens white hair style chart , Botas Beige | nike sb dunk high premium red velvet dress shoes - 134 Air Jordan 1 High OG "University Blue" 2021 For Sale - 555088

به گزارش خبرنگار کتاب خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، انوشه می‌گوید، 18 سال پیش در کنار کارها و فعالیت‌های دیگر به تدوین «فرهنگ واژگان فارسی کاربردی در افغانستان» هم مشغول بوده؛ اما در یکی ـ دو سال اخیر فعالیت‌های دیگر را کنار گذاشته و این فرهنگ را به انجام رسانده که اخیرا مجوز نشر گرفته است و انتظار می‌رود تا یک ماه آینده از سوی نشر قطره منتشر شود.

به گفته‌ی این فرهنگ‌نویس و پژوهشگر، «فرهنگ واژگان فارسی کاربردی در افغانستان» دربرگیرنده‌ی واژه‌های فارسی رایج در افغانستان است که در فارسی ایران کم‌تر رایج‌اند یا استفاده نمی‌شوند، یا در فارسی مورد استفاده‌ی ما به معنای دیگری به کار می‌روند. این واژه‌ها شامل واژه‌هایی‌ است که در دوران قدیم در زبان ما کاربرد داشته و در متون ما هستند؛ اما اکنون فراموش شده‌اند. همچنین واژ‌ه‌هایی‌ است که ما نمونه‌ای از آن‌ها را نداشتیم. وام‌واژه‌های افغان‌ها از دیگر زبان‌ها دیگر گونه‌ی واژه‌های این فرهنگ است. این فرهنگ بیش از 10هزار مدخل دارد و در 1200 صفحه ارائه می‌شود.

به اعتقاد حسن انوشه، نگارش این فرهنگ‌نامه و آشنایی با این واژگان به غنای زبان فارسی کمک می‌کند، همچنین سبب نزدیکی بین دو کشور می‌شود و به کسانی که می‌خواهند واژه‌سازی کنند، کمک می‌کند تا از این واژگان بهره بگیرند.

حسن انوشه متولد 19 اسفند 1323 در بابل است و تحصیلاتش را در تهران در رشته‌ی زبان و ادبیات عرب به انجام رسانده است. کتاب‌هایی از جمله «تاریخ غزنویان» در دو جلد، «تاریخ ایران» در چهار جلد، «ایران و تمدن ایرانی»، «ایران در سپیده‌دم تاریخ»، «تاریخ سیستان»، «تاریخ آفریقا» و «دانشنامه‌ی ادب فارسی»، از آثار او هستند. او از مؤلفان اصلی «دایرة‌المعارف تشیع» بوده و در ترجمه‌ی برخی از مقاله‌های این مجموعه و نیز ویرایش «تاریخ ویل دورانت» همکاری داشته است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید