پنج شنبه, 14ام مرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست تازه‌ها خبر مشابهت‌ها و تفاوت‌های فردوسی و بیهقی در ترسیم تاریخ ایران و هویت ایرانی

خبر

مشابهت‌ها و تفاوت‌های فردوسی و بیهقی در ترسیم تاریخ ایران و هویت ایرانی

فراز و فرود کاشان به روایت دیگران

به تازگی کتاب «فراز و فرود کاشان به روایت دیگران» به همت موسسه‌ی بنیاد فرهنگ کاشان منتشر شده است. این کتاب، مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره‌ی این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند. از سفیران، خاورشناسان، بازرگانان، هنرمندان و ... که از کاشان یاد کرده‌اند و فراز و فرود این شهر و مراکز زیستی پیرامون آن را در نوشته‌های خود به تصویر کشیده‌اند.

به گزارش روابط عمومی شهر كتاب، نشست هفتگی شهر کتاب در روز سه‌شنبه ۲۴ اردیبهشت ساعت ۱۶:۳۰ به نقد و بررسی کتاب « فراز و فرود کاشان به روایت دیگران» اختصاص دارد که با حضور دکتر طهمورث ساجدی، مهندس حسین محلوجی و دکتر آبتین گلکار در مرکز فرهنگی شهرکتاب،  واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان احمد قصیر، نبش کوچه سوم برگزار می‌شود و ورود برای علاقه‌مندان آزاد است.


مشابهت‌ها و تفاوت‌های فردوسی و بیهقی در ترسیم تاریخ ایران و هویت ایرانی

روز ۲۵ اردیبهشت، روز بزرگداشت فردوسی است و یادآوری و بازخوانی و بازکاوی اثر سترگ او شاهنامه است که خود آن را «کاخ نظم بلند» خوانده است. در زمانه‌ی او و در سویی دیگر، ابوالفضل بیهقی حوادث دوره و زمانه خود را می‌نگارد و یکی از شاهکارهای نثر فارسی را خلق می‌کند.

فردوسی و بیهقی در دو سوی برهه‌ای از زمان ایستاده‌اند که تاریخ ایران از اوج آزادگی و شکوه و خردگرایی دیرین خویش به نشیب بندگی و بی‌نوایی روی آورده است.

مشابهت‌ها و تفاوت‌های روایت فردوسی و بیهقی از این زمانه قابل بررسی و تحلیل و درس‌آموز است.

بیستمین مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ی بیهقی در روز چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ساعت۱۶:۳۰ به بررسی «مشابهت‌ها و تفاوت‌های فردوسی و بیهقی در ترسیم تاریخ ایران و هویت ایرانی» اختصاص دارد که با حضور دکتر میرجلال‌الدین کزازی، دکتر ابوالقاسم اسماعیل‌پور و دکتر حمید عبداللهیان در مرکز فرهنگی شهر کتاب واقع در خیابان شهیدبهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم برگزار می‌شود و ورود برای علاقه‌مندان آزاد است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه