چهارشنبه, 19ام مرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست تازه‌ها ورزش ورزش، منهای فوتبال

ورزش

ورزش، منهای فوتبال

برگرفته از ماهنامه خواندنی شماره 61 - رویه‌ی 14 و 15

 تیم کانوی یک نفره آب‌های خروشان (اسلالوم) نشان برنز گرفت
تیم کانو یک نفره قایقرانی اسلالوم ایران (آب‌های خروشان) در دومین روز رقابت‌های قهرمانی آسیا در چین، صاحب نشان برنز شد. در قایق کانوی یک نفره تیمی بردیا مهرجو، مهدی نظری و همایون محمدپور موفق شدند بعد از تیم‌های کشورهای چین و تایوان در مکان سوم بایستند و نشان برنز را به دست آورند. در کانوی دو نفره انفرادی نیز، امیر فتاح‌پور و بردیا مهرجو پنجم شدند.

آیا تصمیم دارند وزنه‌برداری ایران را نابود کنند؟!
با ناکامی‌های بسیار که رشته‌ی وزنه‌برداری کشور با آن روبروست، یکی دیگر از قهرمانان کشور (به حق یا ناحق) از فعالیت در این رشته کنار رفت.
قهرمان وزنه‌برداری المپیک 2000 سیدنی، از دنیای وزنه‌برداری خداحافظی کرد. حسین توکلی از ادامه فعالیت‌ در این رشته ورزشی انصراف داد و از دنیای وزنه‌برداری خداحافظی کرد.
توکلی در زمان ریاست بهرام افشارزاده در فدراسیون وزنه‌برداری در کادر فنی تیم ملی نوجوانان و جوانان فعالیت می‌کرد اما پس از به روی کار آمدن حسین رضازاده در راس فدراسیون، این مربی از سمت خود کنار گذاشته شد.
توکلی دلیل خداحافظی خود را میدان ندادن برخی افراد به او در این رشته ورزشی اعلام کرد. روز پنجشنبه 16 اردیبهشت ماه جشن خداحافظی این وزنه‌بردار و 3 اسطوره دیگر (علیرضا دبیر، علیرضا رضایی و آرش میراسماعیلی) در سالن وزنه‌برداری برگزار شد.

2 زر، 1 سیم و 5 برنز
جودوکاران جوان ایران در چهارمین دوره‌ی رقابت های قهرمانی آسیا که در تایلند برگزار شد، در جایگاه سوم ایستادند.
احسان بهرامیان (در وزن منهای 55 کیلوگرم) و جواد محبوب (منهای 100 کیلوگرم) نشان زر گرفتند و احسان بهرامیان (منهای 60 کیلوگرم) نشان سیم گرفت و سعید مولایی (منهای 66 کیلوگرم)، سعید مولایی (منهای 73 کیلوگرم)، محسن نجفی (منهای 81 کیلوگرم)، شاهین نصیرپور (منهای 90 کیلوگرم) و سیدحبیب‌الله میرزاخانی (به اضافه 100 کیلوگرم) نشان برنز گرفتند.
در بخش دختران، شیما نادری (منهای 75 کیلوگرم)، نشان برنز گرفت و غزل یغما (منهای 48 کیلوگرم) و فاطمه چادری (منهای 52 کیلوگرم) در چای پنجم ایستادند.
در این دوره از رقابت‌ها، تیم ملی نوجوانان ایران به مقام دوم آسیا دست یافت.

تیم ملی فوتبال دختران به المپیک سنگاپور می‌رود
تیم ملی فوتبال دختران زیر 15 سال ایران در بازی‌های المپیک سنگاپور شرکت می‌کند.
حذف تیم ملی بانوان زیر 15 سال ایران از بازی‌های المپیک سنگاپور در حالی اتفاق افتاد که تیم ملی زیر 15 سال ایران هم از سوی کمیته برگزاری رقابت ها انتخاب نشد و از سوی فیفا تیم ملی نوجوانان سنگاپور برای میزبانی این رقابت‌ها انتخاب شد.
با حذف تیم ملی دختران ایران، فدراسیون فوتبال به تلاش و تکاپو افتاد تا با رایزنی‌های بین‌المللی در سطح کنفدراسیون فوتبال آسیا و فیفا مانع از حذف دختران فوتبالیست شود. تلاش‌های کمیته بین‌الملل فدراسیون فوتبال ایران به همراه پیگیری‌های کمیته ملی المپیک به نتیجه رسید. فیفا در نامه‌ای به فدراسیون فوتبال اعلام کند که تیم ملی فوتبال زیر 15 سال ایران برای حضور در المپیک سنگاپور مشکلی ندارد.

2 سهمیه المپیک در کشتی فرنگی آسیا
تیم پنج نفره کشتی فرنگی ایران در پایان رقابت‌های گزینشی المپیک نوجوانان که در شهر تاشکند ازبکستان برگزار شد، هر دو سهمیه حضور در المپیک سنگاپور را توسط بهروز ملکی و یوسف قادریان کسب کرد.
مسابقات گزینشی کشتی فرنگی المپیک نوجوانان در حالی پایان یافت که هر کشور فقط می‌توانست دو سهمیه المپیک را به دست آورد که تیم ملی کشتی فرنگی نوجوانان ایران در وزن 42 کیلوگرم توسط بهروز ملکی صاحب مدال طلا شد و در وزن 69 کیلوگرم یوسف قادریان مدال نقره گرفت تا دو سهمیه برای ایران به دست آید.
پژمان پشتنام در 50 کیلوگرم و میلاد درخشی در 85 کیلوگرم مدال برنز گرفتند که اگر هم فینالیست می‌شدند، سهمیه‌های ایران افزایش نمی‌یافت.

مدال برنز «دراگون بوت» (اژدر قایق) آسیا برای بانوان قایقران
دومین روز مسابقه‌های قایقرانی دراگون بوت قهرمانی آسیا در چین با کسب یک مدال برنز برای تیم بانوان ایران پایان یافت.
در ادامه مسابقه‌های قایقرانی دراگون بوت قهرمانی آسیا در چین، تیم بانوان ایران در قایق‌های 12 نفره و در مسافت 500 متر به مدال برنز دست یافت.

آتوسا پورکاشیان، نخستین قهرمان تاریخ شطرنج ایران در آسیا
نهمین دوره رقابت‌های انفرادی شطرنج قهرمانی آسای با برتری قاطعانه آتوسا پورکاشیان، استاد بزرگ شطرنج زنان ایران در فیلیپین پایان یافت.
در دوره نهم و پایانی این بازی‌ها که در شهر سوبیک فیلیپین برگزار شد، آتوسا پورکاشیان با کسب نتیجه مساوی برابر استادبزرگ زنان «تان زونگ یای» با رتبه‌بندی بین‌المللی 2464 از چین مجموع امتیازات خود را به 7 رساند و افزون بر کسب مدال طلا و جایزه 3000 دلاری قهرمان بازی‌ها، به عنوان یکی از پنج سهمیه آسیا جواز حضور در رقابت‌های قهرمانی شطرنج 2012 زنان را کسب کرد.
غزل حکیمی‌فرد، استاد فیده شطرنج زنان ایران نیز در دور پایانی مقابل «وانگ جو» از چین شکست خورد و با 5/3 امتیاز به کار خود پایان داد.
در جدول رقابت‌های آزاد (اوپن)، استاد بزرگ احسان قائم‌مقامی مقابل استاد بین‌المللی «هاریکا دروناولی»‌از هند به تساوی رسید و 5/5 امتیازی شد. اصغر گلی‌زاده استاد فیده کشورمان با پیروزی مقابل «لیوشانگ‌لی» از کشور چین با کسب مجموع 5/5 در رده 14 ایستاد و افزون بر کسب جایزه 900 دلاری یک نورم استاد بین‌المللی شطرنج را بدست آورد. پوریا درینی، دیگر نماینده کشورمان با تساوی مقابل استاد بین‌المللی «دابلور رونالد» از فیلیپین با 5/4 امتیاز موفق به کسب یک نورم استاد بین‌المللی شطرنج شد. همایون توفیقی استاد بین‌المللی کشورمان در دور نهم «لی هانبین» نماینده چین را شکست داد و با کسب مجموع 5/4 امتیاز به کار خود پایان داد.

تیم تیراندازی جانبازان و معلولان، قهرمان جام جهانی
تیم تیراندازی جانبازان و معلولان باشگاه صدرای زیرآب که به نمایندگی از کشورمان در رقابت‌های جام جهانی 2010 ترکیه شرکت کرده بود، در بخش تیمی به کسب عنوان قهرمانی نائل آمد.
رقابت‌های تیراندازی جانبازان جام جهانی 2010 ترکیه با حضور 13 تیم از کشورهای مختلف و صاحب نام تیراندازی 7 تا 10 اردیبهشت در شهر آنتالیا ترکیه برگزار شد. در این مسابقات تیم تیراندازی جانبازان باشگاه صدرای زیرآب که به نمایندگی از کشورمان در این رقابت‌ها شرکت کرده بود، با 2 مدال زر و 2 مدال برنز قهرمان شد. تیم تیراندازی جانبازان باشگاه صدرای زیرآب را سه ورزشکار مرد و سه ورزشکار زن تشکیل می‌دادند که در نهایت ساره جوانمردی در رشته تپانچه بادی با کسب 382 امتیاز مدال طلا را از آن خود کرد و عالیه محمودی در همین رشته با 362 امتیاز به مدال برنز رسید. همچنین عالیه محمودی در مسابقات اهداف افتادنی رشته تپانچه بادی به مدال طلا دست یافت و ساره جوانمردی صاحب مدال برنز شد. سید رمضان صالح‌نژاد نیز در رشته تفنگ بادی با کسب 80 امتیاز به عنوان چهارمی دست یافت و اعظم رضایی در همین رشته با کسب 380 امتیاز پنجم شد.

تجلیل از چهار قهرمان
کمیته ملی المپیک برای دومین سال پیاپی از چهار اسطوره رشته‌های کشتی، وزنه‌برداری و جودو که در سال‌های اخیر از دنیای قهرمانی خداحافظی کرده‌اند، تجلیل کرد. در این مراسم که در تالار وزنه‌برداری مجموعه ورزشی آزادی تهران و با حضور جمعی از مسوولین، قهرمانان و پیشکسوتان برگزار شد از علیرضا دبیر قهرمان المپیک 2000 سیدنی و دارنده چندین مدال جهانی و آسیایی، حسین توکلی قهرمان المپیک 2000 سیدنی، علیرضا رضایی دارنده مدال برنز المپیک 2004 آتن و آرش میراسماعیلی قهرمان جهان و آسیا تجلیل شد. در این مراسم، هم‌چنین از اولین مربیان سازنده این چهار قهرمان نیز تقدیر و تجلیل به عمل آمد. سال گذشته نیز اولین دوره این مراسم تحت عنوان «جشن خداحافظی اسطوره‌های ورزش ایران» برپا شد که طی آن از علیرضا حیدری مرد شش مداله کشتی ایران، حسین رضازاده دارنده 2 مدال طلای المپیک و قهرمان چندین سال پیاپی جهان، هادی ساعی پرافتخارترین ورزشکار کشورمان و علی دایی آقای گل جهان تجلیل شد.

برترین‌های جهان در تکواندو
فدراسیون جهانی تکواندو جدیدترین رده‌بندی ورزشکاران برتر جهان در اوزان مختلف را اعلام کرد که در این بین نام پنج ورزشکار ایرانی به چشم می‌خورد. در رده‌بندی اعلام شده (اردی‌بهشت امسال) رضا نادریان ملی‌پوش وزن سوم کشورمان با کسب 17/68 امتیاز هم‌چنان نفر اول وزن خود است و محمد باقری معتمد، علیرضا نصر آزادانی، یوسف کرمی و حسین تاجیک نیز به ترتیب در اوزان چهارم، پنجم، هفتم و هشتم در جایگاه دوم اوزان خود قرار دارند.
در بخش بانوان نیز سارا خوش جمال فکری، کاپیتان تیم ملی تکواندو بانوان با کسب 95/34 امتیاز در جای هفتم بهترین تکواندوکاران وزن دوم جهان ایستاده است.

بانوان در چین
تیم ملی تکواندو بانوان ایران برای دومین بار به جام جهانی ارومچی چین دعوت شد.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه