جمعه, 12ام آذر

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی میراث معنوی نسخه خطی «عرفات العاشقین» متعلق به کتابخانه و موزه ملی ملک در حافظه جهانی ثبت شد`

نسخه خطی «عرفات العاشقین» متعلق به کتابخانه و موزه ملی ملک در حافظه جهانی ثبت شد`

حافظه جهانی، پاسدار یادگاری دیگر از فرهنگ و تمدن ایرانی- اسلامی
نسخه خطی «عرفات العاشقین» متعلق به کتابخانه و موزه ملی ملک در حافظه جهانی ثبت شد

نسخه خطی «عرفات العاشقین»، یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین تذکره‌های عرفانی فارسی متعلق به سده یازدهم هجری که در کتابخانه و موزه ملی ملک موجود است، به عنوان پنجمین اثر دیداری- شنیداری ایران در کمیته منطقه‌ای (آسیا و اقیانوسیه) در حافظه جهانی ثبت شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، موقوفه آستان قدس رضوی، کتاب «عرفات العاشقین» یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین تذکره‌های عرفانی فارسی به شمار می‌آید که به قلم تقی‌الدین محمد اوحدی حسینی، شاعر، ادیب و نویسنده در دوره صفوی در میانه سال‌های 1022 تا 1024 قمری تالیف شده است. این نسخه ارزشمند که در مجموعه نفایس خطی کتابخانه و موزه ملی ملک جای دارد، در سه جلد به خط نستعلیق کتابت شده است.


«عرفات العاشقین» جهانی شد

نسخه خطی عرفات العاشقین، پس از پرونده‌های «المسالک و الممالک»، «وندیداد»، «فیلم جان‌ مرجان» و «مجموعه اسناد تصویری کربلا»، پنجمین اثر متعلق به ایران به شمار می‌آید که در فهرست کمیته حافظه آسیا و اقیانوسیه برنامه حافظه جهانی به ثبت رسیده است.

آثار دارای اهمیت در سطح منطقه آسیا و اقیانوسیه برنامه حافظه جهانی، در این فهرست به ثبت می‌رسند. این کمیته هر دو سال، سهمیه‌ای از کشورهای عضو را پس از بررسی پرونده‌های ارایه شده به ثبت می‌رساند. اجلاس امسال کمیته منطقه‌ای (آسیا و اقیانوسیه) برنامه حافظه جهانی در کشور ویتنام از 18 تا 20 می (29 تا 31 اردیبهشت) برگزار شد.

دو نسخه از کتاب عرفات العاشقین به شماره‌های ۳۸۸۷ و ۳۸۸۷ در گنجینه نسخه‌های خطی کتابخانه و موزه ملی ملک وجود دارد. این کتاب با موضوع‌های عرفان، سرگذشت‌نامه عارفان و آداب طریقت، از مهم ترین تذکره‌های عرفانی فرهنگ و تمدن ایرانی- اسلامی به شمار می‌آید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه