شنبه, 25ام ارديبهشت

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان یک خانه تاریخی دیگر در اردکان یزد تخریب شد!

یادمان

یک خانه تاریخی دیگر در اردکان یزد تخریب شد!

خانه‌ تاریخی مظلومی اردکان یزد تخریب شد. فعالان میراث‌فرهنگی معتقدند، شهرداری با قصد احداث پارکینگ این بنای تاریخی را تخریب کرده‌است.

خبرگزاری میراث‌فرهنگی ـ گروه میراث‌فرهنگی ـ باز هم یک خانه تاریخی دیگر در اردکان یزد تخریب شد. بخشی از خانه تاریخی مظلومی درحالی با خاک یکسان شد که به‌گفته فعالان میراث‌فرهنگی این اقدام مخرب توسط شهرداری جهت ساخت پارکینگ صورت گرفته است.
 
 
«محمد پورروستائی اردکانی» فعال میراث‌فرهنگی یزد در اینباره به خبرگزاری میراث‌فرهنگی گفت: «شهرداری درحالی بخشی از خانه قاجاری مظلومی را تخریب کرده و قصد تخریب کامل بنا را جهت احداث پارکینگ دارد که تا چندی پیش این بنا کاملا سالم بوده و در آن زندگی جریان داشت.»
 
این درحالی است که به‌گفته پورروستایی، شهرداری به‌بهانه متروکه بودن بنا اقدام به تخریب خانه کرده است. از سوی دیگر هنوز گفته نشده که پیش از تخریب این خانه چه کسانی در آن زندگی می‌کردند. با این حال به دلیل تاریخی بودن خانه، پیش از تخریب باید از سازمان میراث فرهنگی استعلام‌های لازم به عمل می‌آمده است.
 
او می‌گوید: جدای از قسمت شمالی خانه مظلومی که چند سال پیش با سقف تیر آهنی بازسازی شده مابقی قسمت‌های بنا کاملا سالم بوده و حتی گچ بری‌های داخل حیاط دست نخورده باقی مانده است. در این میان حتی درهای چوبی بنا کاملا سالم بوده به‌گونه‌ای‌که هم‌اکنون تعدادی از آن در وسط حیاط مجموعه رها شده‌است.
 
پورروستایی معتقد است، یگان حفاظت میراث فرهنگی اردکان به محض اطلاع از وقوع این اقدام غیر قانونی نسبت به متوقف کردن عملیات تخریب توسط شهرداری اردکان اقدام کرده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه