شنبه, 25ام ارديبهشت

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان خانه‌های تاریخی یزد بوی تعفن زباله می‌دهند - گاری‌‌های زباله، متهم اصلی آشغال‌دانی شدن بافت شهر بادگیرها

یادمان

خانه‌های تاریخی یزد بوی تعفن زباله می‌دهند - گاری‌‌های زباله، متهم اصلی آشغال‌دانی شدن بافت شهر بادگیرها

سال‌هاست که دنیا وارد عصر تکنولوژی شده است اما دربافت تاریخی شهر یزد هنوز کارگران با گاری‌هایشان زباله‌ جمع می‌کنند. این گاری‌ها از سرعت تولید زباله عقب مانده و اکنون خانه‌ها، آب انبارها و بناهای بافت تاریخی یزد یکی یکی تبدیل به زباله دانی می‌شوند و بوی تعفن‌شان تا کیلومترها به مشام می‌رسد.

خبرگزاری میراث فرهنگی- گروه میراث فرهنگی- در چند سال گذشته بافت تاریخی یزد دچار معضل بزرگی شده؛ «انباشت زباله‌ها در بناهای تاریخی». از خانه اربابی، عرب مازار و بسیاری خانه‌های ثبت ملی شده گرفته تا آب انبارها و حتی بقعه‌های مقدس.
 
به نظر می‌رسد که مردم به هیچ مخروبه‌ای رحم نمی‌کنند، بنا هر چقدر بی‌سر و سامان‌تر باشد برای ریختن آشغال مناسب‌تر است و خوب البته به نظر می‌رسد که بناهای تاریخی در یزد بیشترشان بی‌سر و سامان هستند.
 
از آنجاییکه رییس میراث فرهنگی یزد بعد از آمدنش قول داده بود که اوضاع و احوال میراث یزد را تغییر دهد، از او پرسیده شد که چرا هنوز خانه‌ها، آب انبارها و بناهای تاریخی به عنوان سطل زباله استفاده می‌شوند؟
 
محمد مهدی شرافت، رییس میراث فرهنگی یزد در پاسخ به این سوال می‌گوید که واقعیت قضیه این است،ساکنان بومی بافت تاریخی رفته‌اند و ساکنانی جدید شرایط فرهنگی و مصرفی‌شان متفاوت است.
 
به گفته او، از طرفی دیگر نحوه جمع‌آوری زباله‌ها از بافت تاریخی هنوز به شیوه سنتی انجام می‌شود. شاید باورش سخت باشد که در بافت تاریخی یزد هنوز به شیوه کارگر و گاری زباله ها جمع آوری می‌شوند.
 
این در حالی است که تقریبا در بسیاری از کشورهای دنیا، تکنولوژی جمع آوری زباله پیشرفت کرده، وسایل جدیدی به این عرصه اضافه شده‌اند. نمونه‌های آن در دنیا بسیار هستند. با این وجود اکنون شاهد آن هستیم که بیشتر بناهای تاریخی یزد تبدیل به زباله دانی شده‌اند، آن هم به این خاطر که مسئولان شهرداری اقدامی برای تجهیز و تغییر در این روند انجام نمی‌دهند.
 
شرافت می‌گوید که به مسئولان شهرداری پیشنهاد شده است که هم در زمینه حمل و نقل عمومی در بافت تاریخی و هم جمع آوری زباله اقدامات لازم را انجام دهند. طرح‌هایی هم اعلام شده است حالا باید که شورای شهر و شهرداری در این زمینه چه تصمیماتی را اتخاذ می‌کنند.
 
معلوم نیست که تا چه زمانی گردشگرانی از  سراسر دنیا به دیدار یزد می‌آیند باید تصاویر زباله‌ها در کنار آثار تاریخی را با دوربین‌های عکاسی‌شان ثبت کنند و با خود به سوغات ببرند.
 
فاطمه علی اصغر

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه