پنج شنبه, 05ام خرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان فعالیت‌های باستان‌شناسی سیمره به‌دلیل گرمای هوا متوقف شد

یادمان

فعالیت‌های باستان‌شناسی سیمره به‌دلیل گرمای هوا متوقف شد

فعالیت‌های باستان‌شناسی سد سیمره درحالی از اوایل تیرماه سال جاری به‌دلیل گرمای شدید هوا متوقف می‌شود که رییس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی از شروع مجدد فعالیت‌ها در شهریورماه امسال خبر می‌دهد.

Upcoming 2021 Nike Dunk Release Dates - nike tiempo ii jersey green black friday specials - CopperbridgemediaShops | Nike Air Jordan 1 "Black/Pink" Release Date , IicfShops , maroon and silver nike shox women outlet

خبرگزاری میراث‌فرهنگی ـ گروه میراث‌فرهنگی ـ روز گذشته رییس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی کشور از سد سیمره و محوطه‌های باستانی این منطقه بازدید کرد. او در این بازدیدها به روند مثبت حفاری‌ها و همکاری‌های دوجانبه وزارت نیرو با میراث‌فرهنگی تاکید کرد. 
 
با این وجود «جلیل‌ گلشن» رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور درگفت و گو با خبرگزاری میراث فرهنگی می گوید: درحال‌حاضر به‌دلیل گرمای شدید هوا فعالیت‌های باستان‌شناسان در محوطه باستانی سیمره به‌طور موقت متوقف  و از شهریورماه امسال دوباره آغاز می‌شود. در این میان اعتبارات پژوهشی این فصل برای کاوش دوماه تامین شده و در این زمینه هیچ مشکلی ایجاد نشده است.
 
او همچنین درباره روند فعالیت‌های باستان‌شناسان در محوطه باستانی سد سیمره گفت: با همکاری بسیار خوبی که مجموعه وزارت نیرو با میراث‌فرهنگی داشته سبب شده که فعالیت‌های باستان‌شناسی روند قابل‌توجه و مثبتی داشته باشد. چنانچه مسئولان سد سیمره و وزارت نیرو قول داده‌اند که برای شروع دوباره فعالیت‌های باستان‌شناسی در شهریوماه نهایت همکاری را داشته باشند.
 
او همچنین درخصوص ثبت جهانی محوطه باستانی سیمره گفت: درحال‌حاضر پیگیری‌ها برای ثبت جهانی سیمره زود است مگر اینکه یکسری فعالیت‌های پژوهشی به‌طور کامل آماده شود. اما در حال حاضر هیچ اتفاقی نیفتاده و قرار نیست تا بررسی‌ها کامل و اتمام پژوهش‌ها اقدامی صورت بگیرد.
 
سد سیمره در محدوده استان‌های لرستان و ایلام، ساخته شده و حوضچه آبگیری آن نیز در این دو استان پدید می‌آید. در حال حاضر بخشی از آبگیری سد سیمره انجام گرفته که تا کنون منجر به غرق 100 محوطه باستانی از دوره پیش از تاریخ تا دوره اسلامی شده‌است.
 
پیش از این باستان‌شناسان اعلام کرده بودند که هنوز 50 محوطه از 150 محوطه شناسایی شده در حوزه آبگیری سد سیمره باقی مانده‌اند که با آخرین مرحله آبگیری سد، این محوطه‌ها نیز غرق می‌شود. اتفاقی که سبب شد باستان‌شناسان به سیمره رفته و فعالیت‌های باستان‌شناسی را در مناطقی که آب کمتر نفوذ کرده به فعالیت بپردازند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه