شنبه, 09ام مرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی زیست بوم به منظور کاوش‌های جدید کشف آثار باستانی - آبگیری سد سیمره به تعویق افتاد

زیست بوم

به منظور کاوش‌های جدید کشف آثار باستانی - آبگیری سد سیمره به تعویق افتاد

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران از دستور وزیر نیرو برای تعویق در آبگیری سد سیمره به منظور فراهم شدن امکان کاوش های جدید کشف آثار باستانی در محدوده دریاچه این سد خبر داد.

به گزارش مهر، سیدمحمدرضا رضازاده گفت: برای کاوش و انتقال بخشی از آثار باستانی واقع شده در محدوده دریاچه سد سیمره، عملیات آبگیری این سد با تاکید وزیر نیرو به تعویق افتاد تا دوباره سازمان میراث فرهنگی و گردشگری فرصت محدود دیگری برای تکمیل کاوش های خود داشته باشد.

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران اظهارداشت: تا به امروز یکهزار و 100 میلیارد تومان برای ساخت سد سیمره هزینه شده و یک نیروگاه 480 مگاواتی برق آبی که می تواند به ظرفیت برق کشور اضافه شود، همچنان منتظر آبگیری سد است.

وی با بیان اینکه در طرح های سدسازی اخذ مجوز سازمان میراث فرهنگی کشور یکی از کارهای عمومی است تصریح کرد: در ارتباط با سد و نیروگاه سیمره از ابتدا کار با تعامل و همکاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری پیش رفته است به طوری که دو قرارداد یکی در تاریخ 30 اردیبهشت ماه سال 1386 و دیگری در مورخه 28 آذرماه 138، با پژوهشگاه باستان شناسی برای اکتشاف در محدوده مخزن سیمره منعقد کردیم.

رضازاده ادامه داد: بابت این دو قرارداد نیز مبلغ 825 میلیون تومان به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از سوی شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران پرداخت شد و نتیجه این کار این بود که سازمان تیم هایی را فرستاد و در فصول مختلف سال کاوش را انجام دادند و در نهایت در سال 1390 که آبگیری این سد آغاز شد، طی دو نامه در مورخه 31 اردیبهشت ماه سال 1390 برای آبگیری تا تراز 650 و دومین نامه در 20 مهرماه سال 1390 برای آبگیری تا تراز 730 مجوز صادر شد.

وی بیان داشت: سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و پژوهشگاه باستان شناسی به صورت رسمی و کتبی آبگیری تا تراز 730 را بلامانع اعلام کرده است؛ البته پس از آبگیری اولیه به دلیل نیاز پایین دست از ما خواسته شد که آب ذخیره شده را رها کنیم و در شهریورماه 91 برای رفع نیاز پایین دست آب ذخیره شده، رها شد.

این مقام مسئول در وزارت نیرو تاکید کرد: تخلیه مخزن فرصت دوباره ای را برای سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایجاد کرد تا کارهای نیمه تمام خود در منطقه را به پایان برساند. مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران افزود: به تازگی مرحله بعدی آبگیری آغاز شد که سازمان میراث فرهنگی اعلام کرد کارها ناتمام مانده و با وجود اینکه ما در این زمینه هیچ تعهدی نداشتیم، باز هم همکاران ما نشست هایی در دی ماه سال 1392 با مسئولان سازمان میراث فرهنگی داشتند، قرار شد که ظرف یک مهلت محدود، کاوش های مانده را تکمیل کنند.

رضازاده گفت: در سال های گذشته ما حتی موافقت کردیم در کنار ساختگاه سد، موزه ای احداث کنیم تا بتوانیم اکتشاف های سازمان را در آنجا نگهداری کرده و در معرض دید مردم قرار دهیم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه