دوشنبه, 31ام خرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان موزه گنبد جلیله کرمان

یادمان

موزه گنبد جلیله کرمان

برگرفته از فر ایران

موزه گنبد جلیله کرمان


با تغییر کاربری، گنبد جلیله به موزه بدل شد. به گفته‌ی مسئول موزه‌های سازمان میراث (یادمان‌های) فرهنگی استان کرمان، در این موزه، سنگ‌های گور ارزشمند تاریخی نگاه داری خواهند شد. هم‌اکنون موجودی این موزه 60 سنگ با نوشته‌های گوناگون و اندازه‌های مختلف است که قدیمی‌ترین آن‌ها، سنگ گور خواجه اتابک مربوطه به سده‌ی هشتم هجری است.

دژ خور موج، هنوز استوار پابرجاست
برج دژ خورموج در شهر خورموج در بخش مرکزی شهرستان دشتی (استان بوشهر) قرار دارد. قلعه خورموج یکی از قلعه‌های معروف و تاریخی شهر در دوران گذشته بوده است. برج برجای مانده، بقایای قلعه عظیمی است که به نام دژ خورموج مشهور بوده است.
کمابیش 150 سال پیش محمدخان دشتی حاکم دشتی این قلعه را ساخت که آن زمان دارای چهار برج گلی بود و دیوارها و باروهای گچی که به ارتفاع 10 تا 12 متر و با وسعت تقریبی 120 در 110 متر مربع بود. در داخل قلعه مهمانخانه و قراولخانه به سبک بناهای زمان صفوی ساخته شده بود که معماران شیرازی و اصفهانی کار ساختن آن را برعهده داشتند.
قلعه دارای دو در بزرگ و کوچک ورودی بود. چشمه آب روان بنگه از کنار در جنوبی قلعه می‌گذشت و در کنار آن محمدخان گرمابه‌ای به سبک معماری دوره قاجار بنا کرده بود.
برج قلعه خورموج دارای سه طبقه و یک زیرزمین است. در زیرزمین بنا سقف به شکل‌گنبدی و با تقارن زیبایی ایجاد شده است. این تقارن در طبقات دیگر نیز حفظ شده است.

بازسازی ربع رشیدی تبریز و رصدخانه مراغه
از جایگاه ملی برخوردار است
رییس پژوهشکده باستان‌شناسی کشور، پس از بازدید از مجموعه‌ی تاریخی ربع رشیدی در تبریز و نیز رصدخانه مراغه، اعلام کرد که سازمان میراث [یادمان‌های] فرهنگی کشور، خود را ملزم به روشن کردن گوشه‌های پنهان و خاموش این دو مجموعه می‌داند.
البته از مهم‌ترین مشکل‌ها در راه بازسازی این دو مجموعه، خرید زمین‌های واقع در حریم و بافت اصلی ربع رشیدی و رصدخانه مراغه است.
از سوی دیگر، تا زمانی که این کار انجام نشده است، برنامه‌ریزی برای بازسازی این دو اثر مهم ملی، امکان‌پذیر نیست.
هم‌چنین باید دانست که این دو طرح، طرح‌های استانی نیستند، بلکه در حد طرح‌های ملی و حتا فراملی قرار دارند و از این‌رو، به توجه در سطح ملی و نیز تخصیص اعتبارات در سطح ملی دارد.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه