جمعه, 01ام بهمن

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی زیست بوم رییس مرکز تحقیقات کشاورزی: خشک شدن دریاچه ارومیه نتیجه بی‌توجهی به تحقیقات است

زیست بوم

رییس مرکز تحقیقات کشاورزی: خشک شدن دریاچه ارومیه نتیجه بی‌توجهی به تحقیقات است

رییس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان‌شرقی گفت: انجام پروژه‌های اجرایی بدون پشتوانه تحقیقاتی در سنوات گذشته، ما را به اینجا رسانده که اکنون دریاچه ارومیه‌ در حال خشک شدن است.

حسین لطفعلی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار علمی ایسنا، افزود: هنوز در جامعه ما این رویکرد که همه کارها باید پایه و اساس تحقیقاتی داشته باشند، نهادینه نشده است.

وی اظهار کرد: در سنوات گذشته انجام پروژه‌های اجرایی که فاقد پشتوانه تحقیقاتی بودند، ما را به اینجا رسانده که اکنون دریاچه ارومیه‌ در حال خشکیدن است، آب‌های زیرزمینی‌ به شدت اُفت دارند و آب‌های موجود در سفره‌های زیرزمینی نیز شور شده‌اند.

لطفعلی‌زاده با اشاره به عدم سرمایه‌گذاری کافی در بخش کشاورزی تصریح کرد: مهم‌ترین مشکل پیش روی بخش کشاورزی عدم سرمایه‌گذاری کافی در این بخش است؛ یعنی در مقایسه با سایر بخش‌ها مانند صنعت و یا بهداشت کمتر مورد حمایت قرار می‌گیرد.

وی افزود: حمایت از بخش کشاورزی بویژه در حوزه تحقیقات نه تنها می‌تواند گام بزرگی در راستای استقلال کشور باشد، بلکه می‌تواند امنیت غذایی کشور را تامین کند.

رییس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان‌ شرقی خاطرنشان کرد: موج اخیر بیماری‌های صعب‌العلاج در کشور نقش و اهمیت امنیت غذایی و به دنبال آن جایگاه ویژه وزارتخانه مولدی مانند جهاد کشاورزی را بیش از پیش روشن می‌کند.

وی با اشاره به ورود تدریجی تحقیقات به جامعه ادامه داد: از سوی دیگر نتایج تحقیقات همواره به صورت بطئی و تدریجی وارد جامعه می‌شود، در صورتی که مشکلات به صورت ناگهانی حادث می‌شوند.

رییس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان‌ شرقی یادآور شد: از این‌رو نتایج کارهای تحقیقاتی کمرنگ به نظر می‌رسد، در صورتی که تجسم جامعه‌ای که در آن اثری از پژوهش نباشد، غیرممکن است.

لطفعلی‌زاده تاکید کرد: اگر اجرای پروژه‌ها در سالیان قبل با مطالعه و تحقیق انجام شده بود، هم اکنون در برخی محصولات به خودکفایی رسیده بودیم و در عین حال جاذبه توریستی بزرگی به نام دریاچه ارومیه را هم از دست نداده بودیم؛ پس اگر نقش تحقیقات را باور کنیم، بقیه مشکلات ریز و درشت به خودی خود حل خواهند شد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه