یکشنبه, 12ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی زیست بوم تالابهای مهاباد احیا می شوند

زیست بوم

تالابهای مهاباد احیا می شوند

 

خبرگزاری مهر: مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی از امضای تفاهمنامه در راستای احیای تالابهای مهاباد خبر داد.
به گزارش خبرنگار مهر در ارومیه، حسن عباس نژاد صبح سه شنبه در گفتگو با خبرنگاران افزود: از ابتدای سال جاری در این راستا تاکنون 18 کیلومتر از زهکش های منتهی به تالاب بین المللی قوبی باباعلی و تالاب کانی برازان به منظور آبرسانی به این تالاب ها لایروبی شده است.

وی احداث 150 متر دیوار سنگی، دو کیلومتر ترمیم دیواره تالاب، احداث پل ارتباطی بین ناحیه شمالی و جنوبی تالاب کانی برازان و پی سازی محل استقرار کانکس محیط بانی این تالاب را از جمله اقدامات در دست اجرا بر اساس این تفاهمنامه توسط تشکل محیط زیست مهاباد هستند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی خاطرنشان کرد: با اقدامات صورت گرفته و به دنبال بارندگی های اخیر تالابهای فوق در وضعیت مطلوبی به لحاظ زیستگاهی بوده و پذیرای هزاران پرنده مهاجرآبزی و کنار آبزی در مهاجرت دوباره هستند.

تالابهای کانی برازان و قوپی باباعلی شهرستان مهاباد در مجموع با مساحت بیش از 10 هکتار از جمله تلابهای مهم استان هستند که تالاب کانی برازان این شهرستان به عنوان اولین سایت پرنده نگری کشور انتخاب شده است.

مساحت تالابهای آذربایجان غربی با احتساب تالاب دریاچه ارومیه پنج هزار و 72 کیلومتر مربع بوده که برخی از این تالاب ها دارای آب شیرین و برخی نیز دارای آب شور هستند. بیش از 140 نوع پرنده آبزی در تالابهای استان مشاهده شده که بیشتر آنها در اطراف شهرستان مهاباد، نقده، ماکو، خوی و سلماس قرار دارد.

هم اکنون 30 تالاب در آذربایجان غربی موجود است که از این تعداد تالاب دریاچه ارومیه، قوپی باباعلی مهاباد، یادگارلو و شورگل نقده و تالاب درگه سنگی در کونوانسیون رامسر ثبت ملی و جهانی شده اند.
 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه