چهارشنبه, 17ام آذر

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی زیست بوم دوستی خاله خرسه با حیات وحش!

زیست بوم

دوستی خاله خرسه با حیات وحش!

چند سالی است بواسطه بروز زمستان‌های بسیار سرد در ایران که بدست آوردن غذا برای حیات وحش را بسیار سخت می‌کند، مردم این کشور به کمک به تغذیه حیات وحش تشویق می‌شوند و البته این دعوت را پاسخ می‌گویند، اما گاه دوستداران طبیعت با این تصور که مصرف غذای کپک‌زده برای حیوانات مشکلی ایجاد نمی‌کند، نسبت به قرار دادن غذای کپک‌زده و فاسد در محدوده زندگی حیات وحش اقدام می‌کنند و گاه مواد غذایی را در کیسه های نایلونی در طبیعت رها می کنند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) - کارشناسان می‌گویند: اینکار نه تنها کمک به حیات وحش محسوب نمی‌شود، بلکه بیماری و مرگ حیوانات و چه بسا گونه‌های کمیاب را در پی خواهد داشت و شاید مصداق همان ضرب‌المثل معروف " دوستی خاله خرسه" است.

البته مهمان‌نوازی از خصایص برجسته ایرانی‌هاست، حال فرقی نمی‌کند، این مهمان همنوع‌مان باشد یا چلچله و لک‌لک مهاجری که بر فراز بام یا ایوان خانه اتراق کرده یا هر پرنده و چرنده وحشی که از برف و سرما و فشار گرسنگی به ما پناه آورده است.

حیوانات وحشی با شروع فصل سرما از نظر آب و غذا در مضیقه قرار گرفته و در برخی موارد به روستاها و مناطق مسکونی نزدیک می‌شوند، یا دوست‌داران محیط زیست برای آنها آب و دانه می‌برند، در هر صورت تغذیه حیات وحش اگرچه اقدامی خداپسندانه است، اما شرایطی دارد که برای جلوگیری از تحمیل آسیب‌های احتمالی به حیات وحش باید مورد توجه واقع شود.

به گفته فرقانی‌پور مدیرعامل موسسه دوستداران و حافظان طبیعت ساوه و زرندیه، غذا دادن به وحوش نباید دائمی و همیشگی باشد. این حیوانات را نباید دست‌آموز و وابسته به انسان کرد و به عبارتی صحیح‌تر باید تلاش شود که آنها نسبت به غذا گرفتن از انسان‌ها شرطی نشوند. غذا دادن به حیات وحش باید فقط منحصر به مواقع اضطراری باشد.

وی افزود: غذا ریختن برای حیوانات باید به دور از معابر عمومی و بویژه جاده‌های پر تردد صورت گیرد، چه بسا که با این کار باعث تصادف و مرگ و میر آنها شویم یا اینکه به واسطه نزدیکی به محل تردد انسان‌ها، به راحتی توسط عده‌ای سودجو و فرصت‌طلب، صید و شکار شوند.

فرقانی‌پور با بیان اینکه نباید غذاها و نان کپک‌زده و فاسد را به عنوان غذا در اختیار حیات وحش قرار داد چراکه باعث بیماری یا مرگ آنها خواهد شد، افزود: گاهی دیده می‌شود که برخی افراد، مواد غذایی را در کیسه‌های نایلونی قرار داده و برای استفاده حیوانات در طبیعت رها می‌کنند. از آنجاکه در این حالت کیسه نایلونی نیز توسط حیوان بلعیده می‌شود، در این حالت، خطر انسداد معده و روده‌ها، بخصوص برای گوشتخواران ایجاد شده و در مواردی به مرگ حیوان منتهی می‌شود، ضمن اینکه طبیعت نیز از انباشت این مواد منظره زشتی به خود خواهد گرفت.

وی با اشاره به موضوع صید و شکار نیز گفت: با افزایش جرایم صید و شکار در سال 93، کسانی که به عنوان مثال اقدام به شکار یا صید کبک وحشی کنند، به ازای هر پرنده 200 هزار تومان و به ازای شکار هر راس کل و بز یا قوچ و میش وحشی 10 میلیون تومان جریمه خواهند شد و برای سایر وحوش نیز جرایمی متناسب وجود دارد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید