دوشنبه, 27ام دی

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی زیست بوم خرمنه‌سر طارم پناهگاهی برای پلنگ

زیست بوم

خرمنه‌سر طارم پناهگاهی برای پلنگ

سرپرست اداره‌کل حفاظت ‌محیط‌زیست استان زنجان با اشاره به مشاهده یک قلاده پلنگ در منطقه خرمنه‌سر طارم، گفت: حفاظت از این گونه نادر جانوری باید در اولویت قرار گیرد.

«ناصر جعفری» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، اظهار کرد: پلنگ از گونه‌های جانوری است که طارم نیز جزو زیستگاه‌های آن به‌شمار می‌آید و در سال‌های گذشته یک قلاده پلنگ ماده به همراه دو توله مشاهده شده بود که نشان می‌دهد این محل زیستگاه مناسبی برای این حیوان است.

وی تصریح ‌کرد: مشاهده گونه‌های جانوری در منطقه این نکته را یادآور می‌شود که باید برای حفاظت جدی‌تر این گونه‌ها برنامه‌ریزی دقیق‌تری کرد و این امر نیز مستلزم تجهیزات بیشتر و مدرن‌تر است، هر چند با همین داشته‌ها نیز تلاش می‌شود کمترین آسیب به جانوران ساکن در این مناطق وارد شود.

این مسئول با اشاره به این‌که پلنگ جزو گونه‌های جانوری در معرض انقراض است، افزود: متأسفانه امسال یک قلاده پلنگ جوان در این منطقه بنا به دلایلی کشته شد، اما تلاش همه محیط‌بانان این است که با همه توان از این گونه‌های زیبا و نادر حفاظت کنند و مشاهده پلنگ جدید و فیلم‌برداری از آن مسئولیت ما را در این خصوص دو چندان کرده است.

وی با قدردانی از تیم سه نفره که در تصویربرداری از پلنگ تلاش زیادی داشتند، گفت: منطقه شکار ممنوع خرمنه‌سر طارم پتانسیل زیادی برای تبدیل شدن به یک زیستگاه ایده‌آل برای گونه‌های شاخصی هم‌چون پلنگ را دارد و ما می‌کوشیم این منطقه از شکار ممنوع به پناهگاه حیات‌وحش ارتقاء یابد و در این خصوص اقدامات اولیه نیز انجام شده است.

جعفری خاطرنشان کرد: علاوه‌بر پلنگ منطقه شکارممنوع خرمنه‌سر طارم زیستگاه مناسبی برای سایر جانوران از جمله کل و بز، خرس قهوه‌ای، سیاه‌گوش و گراز است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید