یکشنبه, 02ام آبان

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی زیست بوم با پرندگان مهاجر مهربان باشیم

زیست بوم

با پرندگان مهاجر مهربان باشیم

مدیرکل محیط زیست مازندران گفت: روش‌های مجاز شکار و صید پرندگان وحشی در فصل شکار استان مازندران براساس دستورالعمل‌هایی پیگیری می‌شود.

ناصر مهردادی در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره این‌که چرا بسیاری از گونه‌های پرندگان مهاجر استان مازندران را برای زمستان‌گذرانی انتخاب می‌کنند، گفت: استان مازندران به دلیل قرارگیری در یکی از مسیرهای اصلی کریدور پروازی پرندگان مهاجر عرض‌های بالای جغرافیایی واقع در غرب سیبری، آسیای مرکزی و حوزه شمال دریای خزر به سوی عرض‌های پایین جهت زمستان‌گذرانی و نیز برخورداری از آب و هوایی ملایم در نیمه دوم سال به همراه تالاب‌های وسیع همه ساله میزبان ده‌ها گونه از پرندگان مهاجر زمستان‌گذران به دشت‌های جلگه‌ای و تالاب‌های ساحلی است.

وی با بیان این‌که در برخی از مناطق استان شکار پرندگان به عنوان معیشت فصلی منطقه است، افزود: شکار و صید پرندگان مهاجر از دیرباز یکی از فعالیت‌های معشیتی و فصلی مردم حاشیه تالاب‌ها بوده و سازمان حفاظت محیط زیست نیز همه ساله بنا به بررسی‌های حاصل از نتایج سرشماری پرندگان مهاجر و اقتضای شرایط محیطی برای گونه‌هایی که شکار تهدیدی برای بقا جمعیت آن به شمار نمی‌رود، پروانه شکار پرندگان به شیوه‌های مجاز و شناخته شده قانونی را برای جوامع محلی و بهره‌بردارانی که شکار معیشت فصلی و عرف منطقه باشد صادر می‌کند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران تصریح کرد: در سال‌های اخیر برخی از شکارچیان و بهره‌برداران محلی تالاب‌ها، کمیت و کیفیت برداشت از پرندگان مهاجر را با بکارگیری روش‌های غیرمجاز از حالت معیشتی خارج کرده و در تخلفی آشکار و اعمال شیوه‌های نامناسب و بدون رعایت محدودیت‌های و ممنوعیت‌های قانونی وضع شده باتمام توان ممکن با نصب و برپایی دام‌های هوایی و شب دام‌ها، امنیت زیستی حضور پرندگان را مختل کرده و بی‌محابا به شکار انواع گونه‌های عادی، حفاظت شده و حمایت شده و در خطر انقراض پرندگان مهاجر اقدام می‌کنند.

وی درباره روش‌های مجاز شکار و صید پرندگان وحشی افزود: در حال حاضر شکار و زنده‌گیری مرغابی‌ها به روش دوما به عنوان یکی از روش‌های سنتی و مجاز و پایدار در بهره‌برداری از اردک‌های وحشی مورد تأیید سازمان حفاظت محیط زیست بوده و وفق ماده 21 آئین‌نامه اجرایی قانون شکار و صید برای دامگاه دارانی که شکار مرغابی‌ها برای آنها جنبه حرفه‌ای و معیشتی داشته باشد، پروانه انتفاعی صادر می‌شود، ولی سایر روش‌ها به ویژه دام‌ها و تورهای هوایی، شب دام، گذر و کرس مستند به ماده سه قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست و ماده سه قانون شکار و صید ممنوع است.

مهردادی گفت: البته شکار با اسلحه شکاری و با رعایت محدودیت‌های زمانی و مکانی که با دریافت پروانه شکار در تعداد معدود ودر روزها، ساعات و مکان‌های خاصی انجام می‌شود نیز در صورت موافقت سازمان حفاظت محیط زیست و دریافت گزارش سازمان دامپزشکی از روش‌های مجاز است.

وی درباره مجازات افرادی که اقدام به شکار گونه‌های مختلف پرندگان وحشی با استفاده از روش‌های غیرمجاز می‌کنند، افزود: به موجب طرح ساماندهی شکار و صید پرندگان مهاجر در استان مازندران و نیز تصمیمات متخذه در کمیته ساماندهی شکار و صید پرندگان وحشی، هر گونه برپایی دام‌های هوایی، شب دام‌ها، گذر و کرس و سایر شیوه‌های غیرمجاز شکار پرندگان وحشی ممنوع بوده و ضمن اعلام مراتب به تمامی شکارچیان، دامگاه داران و دام تنان مبنی بر پرهیز از هرگونه هزینه جهت برپایی هر یک از روش‌های مذکور، با متخلفان و شکارچیان غیرمجاز برخورد قانونی و قضایی صورت می‌گیرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران تصریح کرد: شورایعالی حفاظت محیط زیست طبق مصوبه شماره 380 مورخ 29. 10. 93 که در روزنامه رسمی مورخ 31. 4. 93 درج شده و از تاریخ بیستم مرداد ماه امسال قابلیت اجرایی یافته است، جرایم نقدی قابل پراخت بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار و صید غیر مجاز جانوران را به روز رسانی کرده که طی آن میزان جریمه برای برخی از گونه‌ها تا 10 برابر نرخ گذشته افزایش یافته است.

وی افزود: امیدواریم با رعایت قوانین و مقررات موجود و حفاظت از تنوع زیستی شاهد حذف گونه‌های مختلف پرندگان از گستره طبیعت این مرز و بوم نباشیم، زیرا بهره‌برداری پایدار از منابع زیستی تالاب‌ها ضامن حفظ اکوسیستم‌ها و بقای تنوع زیستی است.

مهردادی اظهار کرد: طبق قوانین جاری مربوط به شکار و صید با شکارچیان و صیادانی که قوانین و دستورالعمل‌ها را رعایت نکنند برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

وی با اشاره به ماده 10 قانون شکار و صید افزود: با استناد بند الف، ب و ج ماده 10 قانون شکار و صید، شکار و صید جانوران وحشی عادی بدون تحصیل پروانه، شکار و صید بیش از میزان مندرج در پروانه و یا خلاف مقررات و خارج از محل‌های مندرج در پروانه، حمل، عرضه، فروش، و صدور جانوران وحشی زنده یا کشته و اجزای آنها بدون کسب پروانه و یا مجوز از سازمان ممنوع است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران با اشاره به ماده 11 قانون شکار و صید عنوان کرد: بر اساس بند الف، ب و ج ماده 11 قانون شکار و صید؛ شکار و صید در فصول و ساعات ممنوع، مبادرت به شکار و صید در مناطق ممنوع و یا خلاف محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها، شکار و صید با وسایل و از طرق غیرمجاز ممنوع است.

وی یادآور شد: بر اساس ماده 12 قانون شکار و صید؛ شکار و صید جانوران وحشی حمایت شده بدون داشتن پروانه ویژه ممنوع است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه