یکشنبه, 05ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی زیست بوم آلودگی 30 برابر حد مجاز؛ رنگ پریدگی آسمان پلدختر در هجوم ریزگردها - این عذاب را پایانی نیست!

زیست بوم

آلودگی 30 برابر حد مجاز؛ رنگ پریدگی آسمان پلدختر در هجوم ریزگردها - این عذاب را پایانی نیست!

خبرگزاری مهر: ریزگردها لحظه به لحظه عمق حضور خود در آسمان شهر پلدختر را پررنگ تر می‌کنند تا عذاب مردم این شهرستان در بحران آلودگی هوا را پایانی نباشد.

JuzsportsShops , Achète, vends ou échange les vêtements, chaussures et accessoires que tu ne portes plus ! | AIR JORDAN 4 BLANCAS Y ROJAS - BabylinoShops - nike air jordan grey low heels shoes blue sneakers

به گزارش خبرنگار مهر، پلدختر امروز شاهد یکی از آلوده ترین روزهای خود در سالجاری بود تا مردم ماندن در خانه ها را به هر چیز دیگری ترجیح دهند. این در حالیست که گرد و غبار حتی با ورود به منازل افراد از طریق در و پنجره ها ماندن در خانه را هم برای مردم سخت کرد.

گزارش میدانی مهر از سطح شهر حکایت از یک روز پر غبار برای مردم پلدختر بود. لباس های خاکی، ماشین های خاکی و گرد و غبار روی برگ های درختان همه فاجعه ای را که در این شهرستان می گذرد فریاد می زند.

ورود موج جدیدی از گرد و غبار آلودگی با غلظت بالا و شدید ناشی از بروز ریزگردها از بعد از ظهر امروز (سه شنبه) آسمان شهرستان پلدختر را تیره و تار کرد و علاوه بر آلودگی موجب کاهش شدید میزان دید افقی به کمتر از 500 متر در این شهرستان نیز شد.

یک شهروند پلدختری در این رابطه به خبرنگار مهر گفت: جولان ریزگردها در سالهای اخیر و در ماههای گرم و خشک سال در استان لرستان و حتی غرب و مناطق جنوبی کشور به یکی از اساسی ترین مشکلات مردم این مناطق تبدیل شده است و غبار نفس گیر امروز هم این واهمه را در دلها ایجاد کرده که مبادا ماههای پیش رو هم به همین روال باشد.

وی افزود: اگر مثل معروف "سالی که نکوست از بهارش پیداست" را به آغاز گرد و غبار در ماه بهار امسال ربط دهیم، باید گفت که مردم این شهرستان در ماههای پیش رو از این روزهای خاک آلود بسیار خواهند داشت.

وی افزود: بارها مسئولان قول رسیدگی و حل ریشه ای این مشکل را دادند اما از آنجا که تنها بخش کمی از این مشکل را می توان در داخل کشور رفع کرد و برای چاره اندیشی اساسی در خصوص این مسئله نیاز به همکاری و اقدامات عملی از سوی مسئولان کشورهای همسایه است، هنوز کار اجرایی در این مدت انجام نشده و هر روز بر شدت ورود گرد و غبار به داخل کشور افزوده می شود.

یکی دیگر از شهروندان پلدختری می گوید: متاسفانه در چند وقت اخیر که گرد و غبار هر چند وقت یکبار وارد هوای استان و شهرستان شده و آن را آلوده می کند بیماریهای تنفسی و گوارشی در این پلدختر بسیار شایع شده است.

وی افزود: مسئولان باید نسبت به رفع این معضل زیست محیطی که موجب بیماریهای مختلف در میان مردم شده است هرچه سریعتر اقدامی انجام دهند.

یک شهروند دیگر نیز گفت: شدت آلودگی هوا در پلدختر به حدی زیاد است که نفس کشیدن در هوای باز و آزاد حتی با استفاده از ماسک هم برای شهروندان مشکل آفرین است.

محمد عینی با بیان اینکه گرمای هوا در این شهرستان مشکل گرد و غبار را مضاعف کرده است، ادامه داد: در طول روز بارش‌های گرد و غبار به حدی بود که حتی روشن کردن کوچک‌ترین وسایل سرمایشی خاک معلق در هوا را به محل سکونت و کار وارد می کرد به طوریکه درون ساختمان‌ها نیز در امان نیستیم.

مصطفی الماسی دیگر شهروندی پلدختری افزود: از بلندی که به شهر نگاهی می کنی انگار چادر سیاهی روی شهر کشیده شده و گرد و غبار حتی به خانه هایمان نیز نفوذ کرده و لایه ای ضخیم از خاک و غبار بر زندگیمان سایه انداخته است.

یک خانم خانه دار به خبرنگار مهر گفت: کولرها در هوای گرم و غبارآلود بی رمق شده و با روشن کردن آنها گرد و غبار همراه با باد داغ امان ساکنان را در خانه بریده است.

فاطمه دیناروند با اشاره به تشدید بیماری های قلبی و ریوی در میان مردم، گفت: آیا سلامت و زندگی مردم برای مسئولان اهمیتی ندارد که برای حل این معضل چاره ای جدی اندیشیده نمی شود.

امام جمعه پلدختر نیز در این رابطه به خبرنگار مهر گفت: آب و هوای آلوده شایسته مردم این دیار که در وفاداری به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران امتحان خود را با سربلندی پس داده‌اند و در شرایطی که جانبازانی در این شهرستان زندگی می‌کنند ، نیست.

حجت الاسلام علی محمد لروند ادامه داد: این مردم رنج بسیاری را در دوران دفاع مقدس تحمل کرده‌اند و امروز برای حل مشکلاتشان نیازمند توجه بیشتر دولت و مسئولان هستند.

وی افزود: بارش گرد و غبار طی این سالها عوارض بسیاری در بین مردم و به‌ویژه کودکان، سالمندان، زنان باردار و بیماران قلبی و ریوی ایجاد کرده است که حل این مشکل نیاز به اقدامی فراتر ازجلسه و ارائه گزارش دارد زیرا مردم منتظر اقدام ملموس مسئولان در جهت رفع این مشکلات هستند.

سرپرست اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان پلدختر نیز در این رابطه به خبرنگار مهر گفت: میزان آلودگی هوا و غلظت گرد و غبار موجود در آسمان این شهرستان در حال حاضر 30 برابر حد مجاز و استاندارد است.

اسماعیل سعیدی افزود: میزان غلظت گرد و غبار موجود در آسمان شهرستان پلدختر اکنون حدود چهار هزار و 500 میکروگرم بر مترمکعب است در حالی که حد استاندارد این غلظت 150 میکروگرم بر مترمکعب باید باشد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه