چهارشنبه, 15ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی دیده‌بان خلیج فارس یک نوآوری برای ترویج نام «خلیج فارس»

دیده‌بان خلیج فارس

یک نوآوری برای ترویج نام «خلیج فارس»


برگرفته از تابناک
کمال گلستانی، تاجر ایرانی برای ترویج نام «خلیج فارس» اقدام به ابتکار جدیدی کرده است.

کمال گلستانی این تاجر ایرانی که در عرصه واردات قلم فعالیت می‌کند، در گفت‌وگو با فارس درباره ابتکار خود می‌گوید: برای نخستین بار سفارش ساخت خودکاری که روی آن نقشه و نام «خلیج فارس» حکاکی شده است را به یک شرکت خارجی داده‌ایم که نقشه حک شده روی قلم متعلق به وضعیت کنونی خلیج فارس و نقشه روی جعبه این خودکار متعلق به 600 سال پیش یعنی قدیمی‌ترین نقشه موجود در دنیا درباره خلیج فارس است.

به گفته وی نمونه‌ای از این قلم به زودی به نشریه نشنال جئوگرافیک که در زمینه موضوع خلیج فارس، موضوعات متعددی داشته است، هدیه خواهد شد.

وی قلم خلیج فارس را چنین توصیف می‌کند که قسمت بالای این قلم به رنگ ارغوانی است و نقشه و نام خلیج فارس روی آن حک شده، جعبه این قلم نیز در ابعاد 20 در 20 با نقشه رنگی خلیج فارس متعلق به 600 سال پیش زینت شده است.

گلستانی درباره نحوه به دست آوردن این نقشه نیز می‌گوید: به دنبال تهیه این نقشه به فرانسه سفر کردم و نزدیکی موزه لوور گالری را پیدا کردم که فقط نقشه می‌فروشد، نقشه جزئی‌ترین مناطق کره زمین در آنجا وجود دارد، قدیمی‌ترین نقشه خلیج فارس را به دست آوردم که توسط یک اروپایی طراحی شده بود، پس از آن کپی نقشه را به شرکت سازنده خودکار در چین رساندم تا روی جعبه این خودکار از تصویر آن استفاده کنند.

این تاجر ایرانی پیش از این منشور کوروش را نیز با تمام جزئیات روی قلم پیاده کرده و نمونه نفیس آن را که با الماس زینت شده به موزه بریتانیا برای قرار دادن در کنار اصل منشور کوروش و موزه ملی ایران هدیه کرده است.

گلستانی به گذشته کاری خود اشاره می‌کند و می‌گوید: در دهه 50 زمانی که محصل بودم، تعطیلی تابستان در مغازه قلم فروشی که متعلق به یکی از اقوام بود، کار می‌کردم و در اوج بچگی می‌دیدم که خیلی‌ها هستند که به قلم عشق می‌ورزند. اواخر سال 60 وارد تجارتخانه‌ای با محوریت قلم شدم و پس از آن به مرور پیشرفت کردم تا اینکه با روابطی که در دنیا به دست آوردم، در حال حاضر تبدیل به یکی از واردکنندگان قلم در کشور شده‌ام و این توانایی را دارم که به کارخانه‌های سازنده دنیا سفارش ساخت بدهم و در موزه‌های معتبر دنیا کارهای خود را در معرض نمایش قرار دهم.

وی ادامه می‌دهد: در حال حاضر فقط به خاطر علاقه‌ای که به کشورم دارم و به خاطر شیطنت‌هایی که از سوی اعراب برای حذف نام «فارس» در دنیا صورت می‌پذیرد اقدام به تولید قلم «خلیج فارس» کرده‌ام، اگر کوزه‌گر بودم حتماً کوزه خلیج فارس را می‌ساختم، ساخت قلم «خلیج فارس» برای ما به مراتب سخت‌تر از تولید قلم «منشور کوروش» بوده است چون این قلم برای اینکه در دسترس تمام مردم برای تبلیغ بیشتر نام «خلیج فارس» قرار گیرد باید قلم ارزانی می‌بود به همین دلیل باید به کارخانه سازنده سفارش بیشتری داده می‌شد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه