یکشنبه, 01ام خرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان تخریب تنها گور دخمه هرمی شکل ایران با رنگ فشاری - سان رستم تابلوی تبلیغاتی شده است

یادمان

تخریب تنها گور دخمه هرمی شکل ایران با رنگ فشاری - سان رستم تابلوی تبلیغاتی شده است

گور دخمه سان رستم در ۶۴ کیلومتری جنوب کرمانشاه تابلوی تبلیغاتی شده‌است. این اثر تنها گور دخمه هرمی شکل کشور است که در درون یک قطعه سنگ بزرگ طراحی و تعبیه شده، با این حال هیچ گونه حفاظتی از این اثر تاریخی بی‌مانند انجام نمی‌شود به همین دلیل سطح چهار سوی این گوردخمه به محلی برای دیوار نویسی و تبلیغات بدل شد.

nike air force 1 low uv | Grailify - white nike air force mid mens 9.5 sandals size - nike sky hi dunk on people youtube Light Smoke Grey

خبرگزاری میراث فرهنگی – گروه میراث فرهنگی ـ گوردخمه سان رستم (سنگ رستم)، در 64 کیلومتری جنوب کرمانشاه و به فاصله 11 کیلومتری روستای بوژان و حد فاصل روستاهای قلعه مسکره و چنار در حاشیه رودخانه جزمان در منطقه جلالوند واقع شده است.
 
این گوردخمه در درون یک قطعه سنگ به شکل هرم نامنظم به ابعاد 5.7 در 6 متر در مقطع و ارتفاع 5 متر است. نمای گور دخمه از درون به صورت اتاقی است که در داخل این قطعه سنگ بزرگ کنده شده‌است.

اتاق گوردخمه دارای ورودی به عرض 75 سانتی متر، عمق 60 سانتی متر و ارتفاع 40.1 متر است. سقف ورودی به وسیله شیارهایی تزئین شده است. اتاق گوردخمه نیز دارای سقفی تقریباً قوسی شکل است. این اتاق به طول 20.3 متر و عرض 7.1 متر و ارتفاع 2 متر است. کف اتاق در حدود 20 سانتی متر پائین تر از کف در ورودی است.
 
 گوردخمه سان رستم در کرمانشاه / عکس: نادر چقاجردی

 

«نادر چقاجردی»، از فعالان میراث فرهنگی در استان کرمانشاه در این باره می‌گوید: «این گوردخمه در حال حاضر بین جاده و رودخانه واقع شده است و دسترسی ساده به آن باعث وارد شدن آسیب های زیادی به آن شده است. همچنین نوشتن یادگاری، شعار و تبلیغات انتخاباتی روی این گوردخمه سیمای آن را مخدوش کرده است. این در حالیست که استفاده از افشانه‌های رنگ (اسپری) روی سنگ به علت نفوذ رنگ در بافت آن قابل پاکسازی نیست.»

 
گمانه زنی ها درباره قدمت این اثر تاریخی قطعیت ندارد با این حال برخی از محققین قدمت این اثر را به دوره ساسانی نسبت می دهند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه