شنبه, 09ام مرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان آرامگاه عارف معاصر «عبدالامیر نگهبان» نباید تخریب شود

یادمان

آرامگاه عارف معاصر «عبدالامیر نگهبان» نباید تخریب شود

 

سازمان میراث فرهنگی خوزستان به یاد دکتر عزت الله نگهبان پدر باستان شناسی ایران باید مقبره عبدالامیر نگهبان عارف معاصر را نگهداری، ثبت و مرمت کند.

سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان با اعلام این مطلب گفت: شهرداری اهواز با نصب پلاکاردی بر روی مقبره مرحوم عبدالامیر نگهبان از عرفای یک صد ساله اخیر اهواز که پدر مرحوم دکتر عزت الله نگهبان از بنیانگزاران باستان شناسی نوین ایران محسوب می شود نسبت به بازسازی این بنا هشدار داده است.

مجتبی گهستونی افزود: این مقبره در خیابان امام خمینی اهواز واقع شده و پیش از این انجمن تاریانا از سازمان میراث فرهنگی خوزستان و شهرداری اهواز درخواست کرده بود که از مقبره این مرحوم به عنوان یکی از مفاخر خوزستان نگهداری کند.

وی بیان کرد: مقبره  مرحوم عبدالامیر نگهبان تنها مزار باقی مانده از یک آرامستان است که تا چند دهه پیش مردم اهواز میت خود را در آن دفن می نمودند.

دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان در ادامه اظهار داشت: پس از درگذشت دکتر عزت الله نگهبان که در سن 82 سالگی و در سال 1386 دنیا را وداع گفت و همه دوستدارانش را سراسر با غم و اندوه مواجه کرد از شهرداری اهواز و سازمان میراث فرهنگی خوزستان در خواست نمودیم ضمن نامگزاری یکی از خیابان ها و میادین اهواز به نام دکتر عزت الله نگهبان، اقدام به مرمت مقبره پدر ایشان مرحوم عبدالامیر نگهبان که هر دو متولد اهواز بوده اند نمایند که تا کنون این اقدام صورت نگرفته است.

گهستونی گفت: در صورتی که میراث فرهنگی نسبت به اهمیت این بنا با شهرداری اهواز مکاتبه ننماید با حکم دادستانی نسبت به تخریب بنا اقدام می نمائیم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه