چهارشنبه, 02ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان هتل شوش با رعایت ضوابط میراث فرهنگی ساخته می‌شود

یادمان

هتل شوش با رعایت ضوابط میراث فرهنگی ساخته می‌شود

خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گروه میراث فرهنگی ـ هتل چند منظوره شوش که به هتل امیرزرگر شهرت دارد،‌ در حالی ساخته می‌شود که سازمان میراث فرهنگی خوزستان معتقد است،‌ ساخت آن طبق ضوابط آن سازمان انجام می‌شود. این در حالی است که پیش از این کارشناسان و باستان‌شناسان نسبت به جانمایی این هتل نیز معترض بودند.
 
به گزارش CHN پس از مدت‌ها بحث بر سر ساختن هتلی میان کاخ‌های هخامنشی آپادانا و شائور در شهر باستانی شوش، اقدامات اولیه برای ساخت هتل از قبیل زیرسازی آن آغاز شد.
 
«پرویز پورفرخی»، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان دراین‌باره به CHN گفت: «این هتل مجوز ساخت دو طبقه دارد. ادامه ساخت آن‌هم منوط به رعایت ضوابط و مجوز صادر شده دارد. در غیراین‌صورت جلوی کار آن گرفته می‌شود.»
 
وی درباره جانمایی هتل که پیش از این مورد اعتراض باستان‌شناسان و کارشناسان قرار گرفته بود گفت: «در صورتی که هتل چند منظوره شوش طبق ضوابط ساخته شود مشکل پیش نمی‌آید. زیرا ارتفاع آن تا ابتدای تپه‌های شوش بوده و حتی حریم آسمانی مقبره دانیال نبی را هم خدشه‌دار نمی‌کند.»
 
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان همچنین در مورد باستانی‌ بودن محل ساخت این هتل گفت: «گودبرداری هتل با نظارت کامل کارشناسان سازمان میراث فرهنگی انجام گرفته و از این بابت جای نگرانی نیست.»
 
به گفته وی قرار است نمای ساختمان هتل نیز منطبق با معماری و فضای تاریخی شوش باشد که چهره حریم کاخ آپادانا قلعه شوش را هم برهم نزند.
 
این درحالی است که پیش از این و هنگام حفاری و گودبرداری کاخ، آثاری از سنگ‌فرش‌های هخامنشی در آن دیده شده بود.
 
به گفته باستان‌شناسان محل ساخت این هتل در عرصه محوطه تاریخی شوش واقع شده است و به همین علت مخالفت‌های با ساخت آن صورت گرفت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه