پنج شنبه, 30ام دی

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی زیست بوم کشف لاشه یک پلنگ ایرانی در پارک ملی گلستان

زیست بوم

کشف لاشه یک پلنگ ایرانی در پارک ملی گلستان

مدیر روابط عمومی محیط زست گلستان گفت: عصر روز گذشته نیروهای یگان محیط زیست پارک ملی گلستان حین گشت زنی لاشه یک پلنگ ایرانی در محدوده ای بنام دره زاولی را دردر پارک ملی گلستان یافتند.

احمد دباغبان در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این مطلب افزود: این لاشه که متعلق به یک پلنگ نر جوان است در فاصله ای اندک از جاده آسیایی در حالی مشاهده شده که اجزای بدن پلنگ توسط حیوانات لاشه خوار خورده شده اما اسکلت پلنگ به غیر از دستها کاملا سالم است.

به گفته وی، بر اساس بررسیهای اولیه صورت گرفته، با توجه به فاصله کم مکان مشاهده لاشه با جاده به احتمال زیاد پلنگ پس از برخورد با خودروهای عبوری آسیب دیده و پس از طی مسافتی تلف شده است.

مدیر روابط عمومی محیط زیست گلستان اظهار داشت: البته احتمال درگیری این پلنگ نر جوان با نرهای بزرگ تر برای تعیین قلمرو  نیز وجود دارد.

دباغبان تصریح کرد: اسکلت این پلنگ به منظور انجام تحقیقات تکمیلی به اداره کل حفاظت محیط زیست استان گلستان منتقل شده است.

به گزارش مهر، در تاریخ ۱۳۹۲/۱۲/۲۵ نیز لاشه نیمه خورده یک پلنگ ایرانی بالغ در پارک ملی گلستان و در مکانی نزدیک به جاده میانگذر این پارک مشاهده شد.

عبور جاده آسیایی از قلب پارک ملی گلستان باعث شده است تعداد زیادی از گونه های جانوری ارزشمند از جمله پلنگ، خرس قهوه ای، مرال و … طی چند سال گذشته بر اثر برخورد با خودروهای عبوری در این جاده از بین رفته اند و تعداد زیادی نیز زخمی شده و پس از مدتی در بخش های دیگری از پارک تلف شده اند و کسی متوجه آنان نشده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه