یکشنبه, 03ام بهمن

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی زیست بوم شبحی که تیشه به ریشه درختان تهران زد

زیست بوم

شبحی که تیشه به ریشه درختان تهران زد

برگرفته از تابناک

موضوع قطع درختان در تهران به داستانی تکراری تبدیل شده و هر از چند گاهی تعدادی سود جو با لودر به جان درختان افتاده و آنها را از زندگی ساقط می‌کند. بعد از این اتفاق عده‌ای وعده می‌دهند که جلوی قطع درختان را خواهند گرفت ولی باز روز از نو و روزی از نو.
عده‌ای ناشناس ظرف مدت کوتاهی اقدام به قطع صدها اصله درخت در نقاط مختلف پایتخت کردند. عمر برخی از این درختان بیش از 20 سال بوده و به گفته شاهدان قرار است در این قسمت‌ها ساختمان‌های مسکونی ساخته شود.

به گزارش فارس، موضوع قطع درختان در تهران به داستانی تکراری تبدیل شده و هر از چند گاهی تعدادی سود جو با لودر به جان درختان افتاده و آنها را از زندگی ساقط می‌کند. بعد از این اتفاق عده‌ای وعده می‌دهند که جلوی قطع درختان را خواهند گرفت ولی باز روز از نو و روزی از نو.

بیش از 250 اصله درخت که عمر برخی از آنها بالغ بر 20 سال بوده طی چند روز گذشته در تهران قطع شده و تاکنون توضیح قانع کننده‌ای از هیچ یک از مسئولان نشنیده‌ایم.

* افراد ناشناس 20 دقیقه‌ای درختان را قطع کردند
---------------------------------------------------------

براساس این گزارش بیش از 70 اصله درخت 20 ساله در باغ شخصی در منطقه ولنجک تهران قطع شد که این درختان برای انجام ساخت و ساز در منطقه ولنجک تهران از ریشه درآورده شده است.

اسکندری شهردار ناحیه 2 منطقه 1 در این ‌باره می‌گوید: عده‌ای شبانه اقدام به قطع درخت در بلوار دانشجو کرده‌اند.

وی در ادامه اضافه کرد: این افراد ناشناس ظرف مدت 20 دقیقه با باب کت اقدام به قطع حدود 20 تا 30 درخت کرده‌اند.

شهردار ناحیه 2 منطقه 1 با بیان اینکه زمین مورد نظر اوقافی بوده است، گفت: سارقان بعد از قطع، درختان را بار زده و فرار کردند. البته شهروندان شماره خودرو را برداشته و فرماندار پیگیر موضوع است.

به گفته اسکندری، شهرداری منطقه 1 اقدام به کاشت نهال در این محدوده کرده است.

* درختان با بولدرز از ریشه کنده شدند
--------------------------------------------

همچنین 80 اصله درخت در شهرک ژاندارمری بالاتر از بلوار مرزدان قطع شد. تعدادی از این درختان با بولدرز از ریشه کنده و ریشه برخی از درختان را نیز با گازوئیل خشکانده‌ شد. گفته می‌شود قرار است در این زمین مجتمع مسکونی ساخته شود.

خانجانی، معاون خدمات شهری منطقه 2 شهرداری تهران در این‌باره به خبرنگار فارس می‌گوید: 2 مورد قطع درخت در منطقه داشته‌ایم. در مورد اول یک لرچکی 150 متری بود که بر اساس رای دیوان باید 50 متر آن تبدیل به ساختمان شود.

معاون خدمات شهری منطقه 2 شهرداری تهران ادامه می‌دهد: باید درختان جابه‌جا می‌شدند که صاحب ملک اقدام به قطع درختان کرده است.

وی تصریح می‌کند: از مالک تعهد گرفته شده بود که در فصل مناسب اقدام به جابه جایی درختان کند، همچنین رضایت همسایگان را جلب کند که هیچ کدام از این کارها انجام نشد.

معاون خدمات شهری منطقه 2 شهرداری تهران تاکید می‌کند: چون مالک رای دیوان را داشتند می‌توانستند در چهارچوب ضوابط فعالیت کند اما نباید درختان را قطع می‌کرد.

وی به قطع درختان دیگری در منطقه اشاره می‌کند و می‌گوید: مالک برای ساخت و ساز مجوز گرفته و شهرداری به آنها گفته اجازه قطع درخت ندارند. متاسفانه آنها شبانه اقدام به قطع تعدادی از درختان کرده‌اند.

خانجانی بیان می‌کند: در حال حاضر شهرداری از آنها شکایت کرده است.

*حاشیه بزرگراه؛ ملک شخصی، قطع درخت
-----------------------------------------------

همچنین چند دستگاه لودر اقدام به قطع درختان 100 اصله درخت در حاشیه بزرگراه شهید همت تقاطع شهید اشرفی اصفهانی، ضلع غربی کلانتری جنت آباد کرده و حتی در محل، خاکبرداری نیز کرده‌اند. باز هم به گفته شاهدان قرار است ساختمانی در این محل ساخته شود.

سلوک مدیر روابط عمومی شهرداری منطقه 5 در این‌باره به خبرنگار فارس می‌گوید: درختان قطع شده در این منطقه در ملک شخصی بوده و با مجوز قانونی کار انجام شده است.

وی در ادامه می‌گوید: این زمین مالک شخصی داشته و مدت‌ها به حال خود رها شده بود. شهرداری اقدام به کاشت درختان سوزنی برگ در این محدوده کرد.

مدیر روابط عمومی شهرداری منطقه 5 تصریح می‌کند: در حال حاضر مالک زمین خود را خواسته و چون درخت سوزنی برگ را نمی‌توان جابه‌جا کرد این درختان را قطع کرده‌اند.

* قطع درخت تخلف است
----------------------------

به گزارش فارس، البته در گذشته نه چندان دور هم تعدادی درخت در نقاط مختلف شهر قطع شد که به اعتقاد مسئولان شهری قطع نبوده بلکه جابجایی درخت بود و یا اگر در موارد نیز درختی قطع می‌شده است حتما جایگزین آن چندین غرس نهال کاشته خواهد شد.

محمد هادی ایازی سخنگوی شهرداری تهران درباره قطع درختان در مناطق یک، دو، پنج می‌گوید:‌ یکی از کارهای شهرداری توسعه فضای سبز است که هر فرد اقدام به قطع درخت کند متخلف محسوب می‌شود.

وی افزود: شهروندان در صورت مشاهده قطع درختان با شماره‌ 137 تماس بگیرند و موضوع را اطلاع دهند.

*مردم به شهرداری اطلاع دادند؛ تماسی درباره قطع درختان نداشتیم
------------------------------------------------------------------------------

شهروندان به شدت درباره قطع درختان در مناطق 1،2 و5 معترض بودند و به گفته خانجانی معاون خدمات شهری منطقه 2 شهروندان شهرداری را از قطع درختان مطلع کرده‌اند.

شکر الله عنایتی مسئول سامانه 137 شهرداری تهران در‌باره قطع درختان در مناطق می‌گوید: اصلاً تماس مردمی در خصوص قطع درختان در این مناطق نداشته‌ایم و موردی هم گزارش نشده است.

* مردم شماره ماشین سارقان را برداشته‌اند
-------------------------------------------------

همچنین محمد لاریجانی فرماندار شهرستان شمیرانات خبر قطع بیش از 70 درخت در این محدوده را تایید می‌کند و می‌گوید: عده ای ناشناس درختان منطقه ولنجک شمیرانات را قطع کرده‌اند که با کمک پلیس امنیت در حال شناسایی افراد خاطی هستیم.

به گفته لاریجانی، شهرداری در این ماجرا مقصر نیست و تعدادی افراد ناشناس اقدام به این کار کردند.

وی با بیان اینکه ‌مردم این محله شماره پلاک خودرو متخلفان را ثبت کرده‌اند، گفت: این شماره در اختیار پلیس قرار گرفته است.

به گزارش فارس، قطع درختان در پایتخت به یک موضوع عادی تبدیل شده است. به امید روزی که این حادثه دیگر در کلان شهر تهران که روز به روز آلودگی هوای آن بیشتر می‌شود و درختان به عنوان ریه تنفسی هستند، رخ ندهد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید