یکشنبه, 03ام بهمن

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی زیست بوم 100 چنار دیگر در ولی‌عصر می‌میرند

زیست بوم

100 چنار دیگر در ولی‌عصر می‌میرند

برگرفته از ایلنا - حسین جمشیدیان

شركت متروی تهران و حومه با سیمانی كردن جوی‌های آب خیابان ولی عصر‏ مرگ تدریجی درختان طولانی ترین خیابان خاورمیانه را رقم زده است.
شركت متروی تهران و حومه در محدوده میدان ولیعصر تا خیابان فاطمی كف تمامی جوی‌ها را در برابر آب نفوذ ناپذیر كرده تا به این ترتیب از ریزش مترو یا نشت آب جلوگیری كند است، این اقدام موجب شده ریشه درختان این منطقه رو به خشك شدن برود.
به گزارش خبرنگار ایلنا كارشناسان هشدار می دهند این اقدام مرگ حتمی درختان این منطقه را به دنبال دارد و تا یكی دو سال آینده تمامی 100 درخت چنار در این محدوده خشك خواهدشد.
عضو كمیته محیط زیست شورای شهر تهران در گفت و گو با خبرنگار ایلنا گفت: ایجاد بستر سیمانی برای درختان خیابان ولی عصر مشكلات دیگر این درختان را تشدید می كند و باعث می شود نفوذ آب به ریشه درختان غیر ممكن شود.
حسن پیراسته افزود: با توجه به گرما و آلودگی هوا و كمبود آب این درختان به تدریج مقاومت خود را در برابر آفات از دست می‌دهند وامراض آهسته آهسته این چنارها را از پای درمی‌آورند.

مراكز تجاری و نابودی درختان
به گفته پیراسته مراكز تجاری حاشیه خیابان ولیعصر از دیگر عوامل از یبن رفتن درختان است.
وی در این مورد به ایلنا گفت: برخی مراكز تجاری بزرگ برای دیده شدن تابلوی تبلیغاتی خود عوامل خشك شدن درختان را ایجاد و سپس آنها را به طور كامل قطع كرده‌اند.
عضو كمیته محیط زیست شورای شهر تهران ادامه داد: بلند مرتبه سازی‌هایی كه در اطراف خیابان ولیعصر نیز صورت گرفته رشد درختان را با اشكال مواجه كرده است.
ساخت و سازها و عملیات عمرانی مانند احداث خطوط تلفن ،‌آب و گاز و فاضلاب، عامل دیگری است كه به گفته پیراسته وضعیت بدی را برای درختان این خیابان رقم زده است.
وی راه نجات درختان خیابان ولیعصر را همكاری بین بخشی نهادهای اجرایی دخیل در امر مدیریت شهردانست و گفت: بسیاری از مراكزاداری تجاری ، فاضلاب خود را درون جوی‌های آبی تخلیه می‌كنند كه درختان چنار از همان آب بهره می‌برند، برای جلوگیری از ادامه این روند سازمان حفاظت محیط زیست باید پیش قدم شود.

تنش‌های مختلف محیطی
عضو كمیته باغات شورای شهر نیز تنش‌های مختلف محیطی را عامل خشك شدن و نابودی چنارهای ولیعصر دانست و در این مورد به ایلنا گفت: چنارهای ولیعصر قدمتی 70 ساله دارند و كهنسالند و این در حالی است كه تنش‌های مختلفی محیطی بیش از پیش حیات این درختان را با مشكل مواجه كرده است.
فرهنگ قصریانی ادامه داد: افزایش گرمای هوا به ویژه در سالهای اخیر یكی از عوامل مرگ چنارهاست چون این نوع درخت به دمای بالای 40 درجه حساس است.
وی ایزوله كردن كف جوی‌های آب در خیابان ولیعصر را هم عامل مهم دیگری دانست كه موجب خشك شدن درختان خیابان ولیعصر می شود.
عضو كمیته باغات شورای شهر در این باره توضیح داد: نفوذ ناپذیر كردن كف جوی‌های آب به منظور اجرای عملیات عمرانی به ویژه مترو، باعث شده چنارها آب كمتری دریافت كنند و به تدریج خشك شوند.
به گفته این استاد دانشگاه گرما،كمبود آب و آلودگی هوا موجب می‌شود تا این درختان به تدریج مقاومت خود را در برابر آفات از دست بدهند وامراض آهسته آهسته این چنارها را از پای درآورند.

رقص نور و گرما درختان را می‌سوزاند
قصریانی همچنین ساخت و ساز و گودبرداری‌ها در حاشیه خیابان ولیعصر و همچنین رعایت نكردن حاشیه و حریم چنارها را از عوامل خشك شدن درختان چنار در این خیابان دانست: بازتاب نور و گرما توسط ساختمان‌هایی با نماها شیشه‌ای نیز عامل دیگری است كه تضعیف درختان در خیابان ولیعصر را رقم زده است.
او تصریح كرد: دركنار سایر اقداماتی كه باید برای نجات چنارهای ولیعصر انجام بگیرد، جایگزین كردن وكاشتن نهال‌های جدید نیز می‌تواند اقدام موثری برای بقای چنار در خیابان ولیعصر باشد.
قصریانی در عین حال تصریح كرد: گاه مشاهده می‌شود كه شهرداری‌ برخی مناطق این محدوده به جای چنار اقدام به كاشت درخت توت در خیابان ولیعصر كرده‌اند كه اكیدا توصیه می‌شود از این اقدام خودداری كنند تا چنار به عنوان هویت خیابان ولیعصر باقی بماند.

چنارها در سراشیبی سقوط
دبیر كل "كانون عالی گسترش فضای سبز" نیز نسیت به خشك شدن 100 چنار در آینده ای نزدیك هشدار داد و گفت: در محدوده میدان ولیعصر تا خیابان فاطمی شركت مترو كل كف جوی‌ها را در برابر آب نفوذ ناپذیر كرده است و این موجب شده آب به ریشه درختان نرسد.
به گفته یاسر انصاری با این وضعیت ظرف یكی دو سال آینده تمامی درختان این محدوده كه تعدادشان نزدیك به 100 می رسد به طور حتم خشك خواهدشد.
وی از خشك كردن تعمدی درختان توسط برخی مراكز تجاری خبر داد و گفت: این گونه مراكز از آنجا كه می‌خواهند نماها و تابلوهایشان درمعرض دید باشد با تكنیك‌های ویژه اقدام به خشك كردن درختان می كنند وبرای آنكه در دادگاه محكوم نشوند آن سوی خیابان هم چند درخت را خشك می كنند تا خود را از اتهام بری كنند.
انصاری تصریح كرد: خشك شدن درختان چنار در خیابان ولیعصر معلول علت های فراوانی است، بنابراین نجات این درختان كه هویت خیابان ولیعصر و هویت فضای سبز شهر تهران هستند نیازمند همكاری همه جانبه از سوی نهادهای مختلف مانند شهرداری، سازمان پارك ها، زیباسازی ومحیط زیست و سایر نهادهای مرتبط با مدیریت شهری است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید