سه شنبه, 05ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست ایران پژوهی ایران پژوهی آذربایجان نماد پر افتخار مقاومت

ایران پژوهی

آذربایجان نماد پر افتخار مقاومت

برگرفته از خبرگزاری فارس

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، تراب محمدی در این ارتباط گفت: تاریخ هیچ‌گاه شهریور ماه 1320 و مقاومت مردم آذربایجان را در مقابل قوای متفقان از یاد نخواهد برد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی افزود: برای بررسی ابعاد مختلف این حادثه تاریخی به ویژه در آذربایجان همایشی با عنوان «آذربایجان نماد مقاومت» در شهر تبریز برگزار می‌شود.
وی گفت: هدف از برگزاری این همایش، بررسی خسارت‌های وارده به ایران در مدت جنگ جهانی دوم است.
محمدی تصریح کرد: همایش «آذربایجان نماد مقاومت» با حضور مسئولان کشوری و استانی از جمله حجت‌الاسلام میرتاج‌الدینی، معاون پارلمانی رئیس جمهوری، استاندار آذربایجان شرقی، پژوهشگران، محققان و علاقمندان برگزار می‌شود.
همایش «آذربایجان نماد مقاومت»، روز سوم شهریور ماه همزمان با دومین روز هفته دولت در تالار خاقانی تبریز برگزار می‌شود.

* مزار اولین شهدای مقاومت در برابر متفقین در کنار رود ارس گلباران می‌شود
مزار سه شهید مقاومت در برابر ورود متفقین به کشور در استان آذربایجان شرقی و در کنار رود ارس گلباران می‌شود.
تراب محمدی با اشاره به سوم شهریور ماه و سالروز ورود متفقین به کشور در سال 1320، یاد سه شهید شهرستان جلفا که مقاومت به یاد ماندنی در مقابل قوای روسیه داشتند را گرامی داشت.
وی افزود: شهیدان «ملک محمدی»، «محمد راثی» و «عبدالله شهریاری» مقابل ارتش روسیه ایستادند و درس مقاومت و میهن دوستی به تمام جوانان و مردم ایران دادند.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همچنین از ساماندهی مقبره این شهدا خبر داد و گفت: با ایجاد بنای یادبود، مقبره سه شهید مدفون در کنار رود ارس مرمت و بهسازی می‌شود تا یاد نخستین نقطه مقاومت کشور در مقابل متفقین جاودان بماند.
محمدی تصریح کرد: روی سنگ مزار این سه شهید گرانقدر آمده است، «هر چند آغشته شد به خون پیرهن ما / شد جامه سربازی ما هم کفن ما / شادیم ز جانبازی خود در دل خاک / پاینده و جاوید بماند وطن ما» و این شعر بیش از هر سخن دیگری نشانه علاقه‌ای است که در دل تک تک مردم کشور برای اعتلا و حفظ میهن اسلامی از گزند بیگانگان وجود دارد و ما میراث‌دار چنین فرهنگی هستیم.
رئیس شورای ثبت آثار تاریخی استان در ادامه از هموطنان دعوت کرد تا ضمن بازدید از این منطقه به مقام شامخ این شهدا و سایر شهدای میهن ادای احترام کنند.
سه شهید والامقام سال‌هاست در کنار پل آهنی رود ارس خفته‌اند. شهریور 1320 هنگامی متفقین تصمیم به اشغال ایران می‌گیرند این سه مرزبان غیور وظیفه پاسداری از مرزهای شمالی ایران را بر عهده داشته‌اند، پس از آنکه ارتش روس‌ها برای ورود به خاک ایران به پل فلزی جلفا ـ نخجوان که عملا تنها و بهترین محل عبور از رود پرخروش ارس در این ناحیه است نزدیک می‌شوند مقاومت دو روزه این سه دلاور آغاز می‌شود.
این مرزبانان غیور و شجاع مرزهای ایران با اشراف به پل، دو روز تمام لشکر تا بن دندان مسلح روس را زمین‌گیر می‌کنند.
روس‌ها نیز که چاره‌ای جز عبور از همین پل نداشته‌اند نمی‌توانستند با توپخانه سنگین به حمله بپردازند و در نهایت نیز با شهادت «ژاندارم شهید سرجوخه ملک محمدی»، «شهید سید محمد راثی هاشمی» و شهید عبدالله شهریاری» است که می‌توانند وارد خاک ایران شوند، مقاومت شجاعانه این سه سرباز خاک ایران چنان تاثیری بر ارتش متجاوز شوروی می‌گذارد که پیکر پاک آنان در همان محل مقاومت با احترام به خاک سپرده می‌شود و امروزه نشانه دیگری از غیرت و شجاعت جوانان ایران اسلامی است.
روی سنگ آرامگاه هر سه شهید نوشته شده است «آرامگاه ژاندارم شهید، ... که در شهریور ماه 1320 در راه انجام وظیفه در مقابل مهاجمین ایستادگی و به شهادت رسیده است».

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید