رویه نخست نام‌آوران ایرانی
نام‌آوران ايراني
زندگینامه شهید غلامعلی بایندر (1277 - 1320) PDF چاپ رایانامه
شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۳ ساعت ۱۹:۳۲

غلامعلی بایندر، فرزند دوم مرحوم علی‌اکبر بایندر (پدر ۳ شهید) در سال ۱۲۷۷ در تهران دیده به جهان گشود. وی تحصیلات متوسطه خود را در مدرسه دارالفنون به پایان رساند و سال ۱۲۹۹ از مدرسه نظام مشیرالدوله با درجه ستوان‌دومی فارغ‌التحصیل شد.

 
زندگینامه شادروان دکتر فریدون آدمیت (1299-1387) PDF چاپ رایانامه
شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۵۰

فریدون آدمیت متولد 1299 شمسی تهران است. آدمیت در نزدیک به سه دهه کار پژوهشی توانست برخی از مهمترین رخدادهای و جریانات عصر مشروطه را در نزدیک به 25 کتاب تالیف کند و از این بابت سهمی جدی در هدفمند ساختن و نیز جهت دادن به تاریخ نگاری علمی ایفا کند. از این بابت وی را به حق پدر تاریخ نگاری نوین ایران باید نام نهاد.

 
انسان آرمانی شرق در شعر اقبال - دکتر محمدعلی اسلامی ندوشن PDF چاپ رایانامه
جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۲۳

چون شعرهای اقبال را می‌خوانیم، این سؤال به ذهن می‌آید که: دنیای مطلوب او کدام است و انسان شرقی او کیست؟ انسان عجیبی است، آمیختۀ قدیم و جدید و عرفان و عمل، نه خالی از تناقض، که در عین آنکه قاهر و «کرّار» است، لطافت طبع کسی چون «ابی سعید ابی‌الخیر» را دارا می‌باشد. اقبال طالب دنیای شرقیی است، بی‌شباهت به غرب؛ اما نه مانند شرق گذشته، بلکه یک شرق تازه که مردمانی که در‌آن زندگی می‌کنند، مردمان تازه‌ای باشند، واقف به اسرار خودی، یعنی کسانی که نیروی درونی خود را بازشناخته و بر آن متکی گردیده، و از طریق خودآگاهی به شناخت درست زندگی دست یافته‌اند، و چون جامعه تشکیل شد از افراد خودشناخته، جامعه‌ای خواهد بود به اعتقاد او، مطلوب.انسان مورد نظر اقبال یک انسان آرمانی است که به عنوان فرد می‌تواند امکان‌پدید آمدن بیابد.

آخرین به روز رسانی در جمعه ۲۷ تیر ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۰۹
 
امثال و حكَم سعدی - دکتر غلامحسین یوسفی PDF چاپ رایانامه
جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۲۲

غرض آنکه پیش‌بینی سعدی تحقق یافته است و در همۀ اقطار عالم نام سعدی، فکر و سخن سعدی معروف است و اهل اندیشه و صاحب‌نظران به آثار وی علاقه‌مندند. بدیهی است موجبات شهرت او متعدد است؛ از آن جمله است: قریحۀ خداداد، حسن ذوق، روشن‌بینی و دل‌آگاهی و نکته‌یابی، فکر پخته و پرورده و مفاهیم حکیمانه، بیان عواطف گوناگون آدمی، و سبک و بیانی در اوج بلاغت و قدرت...  دربارۀ آثار متنوع او از شعر و نثر، غزل، مثنوی، بوستان، قصاید و مواعظ، ترجیعات، گلستان و مجالس، البته از جهات مختلف می‌توان سخن گفت؛ اما آنچه در این مقاله مورد نظر است، بحثی کوتاه در باب کتاب مشهور گلستان است، آن هم فقط از یک نظر، یعنی یکی از مظاهر نفوذ این کتاب در بین فارسی‌دانان، و رواج اجزائی از آن به صورت «امثال و حکم» در میان مردم.

 
به مناسبت خاموشی پروفسور دکتر ظهورالدین احمد، استاد برجسته و پژوهشگر نامی زبان و ادب فارسی در شبه‌قاره - چراغ لاهور PDF چاپ رایانامه
دوشنبه ۰۹ تیر ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۳۷

به لطف گرامی‌دوست زبان و ادب فارسی، جناب دکتر مرتضی مولوی، خبر شدم که استاد علامه، صاحب آثار عدیده پروفسور دکتر ظهورالدین احمد رئیس پیشین گروه فارسی کالج‌های دولتی لاهور، استاد ممتاز دانشگاه پنجاب و از ماندگارترین شخصیت‌های عرصهٔ نویسندگی در تاریخ ادبیات فارسی در شبه قارهٔ هند و پاکستان، صحنهٔ حیات دنیا را ترک کرده و به حیاتی جاودان پیوسته است. اگر چه مرگ، سرنوشت ناگزیر و تخلف‌ناپذیر افراد بشر و همه موجوداتی است که از موهبت زندگی برخوردارند، لکن «مرگ چنین خواجه نه کاری است خُرد».

 
دربارۀ پرویز پرستویی به‌مناسبت تولدش PDF چاپ رایانامه
يكشنبه ۰۸ تیر ۱۳۹۳ ساعت ۱۹:۲۸

درباره پرویز پرستویی از چند وجه می‌توان نوشت؛ یکی فعالیت بازیگری و دیگر فعالیت اجتماعی که خصوصا در سال‌های اخیر بسیار پررنگ شده است.

 
« آغاز قبلی 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 بعدی انتها »

صفحه 1 از 117

در همین زمینه

آمار

هموندان : 45
محتوا : 13444
پیوندها : 173
بازدیدهای محتوا : 7557168

باشندگان در تارنما

 106 مهمان حاضر

خبرنامه

نام:

رایانامه:

ایران‌بوم، همه‌ی ايران‌دوستان را عضو تحريريه‌ی خود مي‌داند. ايران‌بوم در ويرايش نوشتارها آزاد است.

من یار مهربانم
کتـاب بهترین هدیه است. به عزیزان خود کتاب پیش‌کش کنیم.

موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان
می‌خواهم در طرح 1000 تومانی محک شرکت کنم