رویه نخست نام‌آوران ایرانی
نام‌آوران ايراني
شیخ بهایی و توجه ویژه به فرهنگ عمومی PDF چاپ رایانامه
چهارشنبه ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۲۰:۴۳

سوم اردیبهشت هر سال در تقویم ما ایرانیان، روز بزرگداشت بهاءالدین محمد بن حسین عاملی معروف به شیخ بهایی است. منجم، ریاضیدان، شاعر، ادیب و مورخ گران‌قدری که در عصر صفویه می‌زیست و در دانش‌های فلسفه، منطق، نجوم و ریاضیات تبحر داشت.

 
جلال الدین کزازی: تنها سعدی و فردوسی توانسته اند به زبان سرشتین پارسی راه ببرند - ایرانیان شیفته ترین مردمان به شعر بوده اند PDF چاپ رایانامه
چهارشنبه ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۵۸

خبرگزاری مهر: یک پژوهشگر و نویسنده زبان و ادبیات فارسی گفت: تنها سعدی و فردوسی توانسته اند به زبان سرشتین پارسی راه ببرند و در آن شاهکار بیافرینند زیرا سروده های آنها نیازی به آرایه و بزک برای زیبایی ندارند.

 
به مناسبت روز بزرگداشت سعدی - گلِ همیشه بهار سخنوری سعدی‌ست PDF چاپ رایانامه
دوشنبه ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۰۷:۲۴

من این چکامه به سعدی فراز آوردم  -  زمن، بضاعتِ مُزجاتِ من اگر گیرد  // سرود موسوی این چامه را به گرمارود - کزان مسیح نفس، همّتی مگر گیرد.

 
به مناسبت اول اردیبهشت،سالروز درگذشت ملک الشعرای بهار - آخرین حلقه طلایی زنجیره قصیده فارسی PDF چاپ رایانامه
جمعه ۲۹ فروردين ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۴۹

بهار- استاد محمد تقی ملک الشعراء – آخرین شاعر مهم و به ویژه قصیده پرداز ممتاز ، مردی سخن سنج و سخن شناس است و حتی با شعر خود هم، همین دید نقادانه صریح و متقن و منضبط را اعمال می کرد.بهار قصیده سرا بود؛ با همان «کالبد پولادین» و واژگان پر هیمنه و ساختار استوار و بهنجار. غزل پرداز بود، مثنوی های دلپذیر و پر محتوایی سرود، قطعه را در زیباترین شکل ممکن در حقیقت شخصیت داد، رباعی هم گفت و مستزاد و قالب های دیگر. تصنیف هم ساخت. تصنیف‌های زیبا و پر مفهوم با درونمایه مسائل سیاسی و اجتماعی . تصنیف معروف «مرغ سحر ناله سر کن / داغ مرا تازه تر کن» را همه شنیده ایم و به یاد داریم و فریاد او را بر سر حکام ضد مردمی زمانش با همه وجودمان حس کرده ایم .

 
استاد باستانی پاریزی - میلاد عظیمی PDF چاپ رایانامه
سه شنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۲۰

در آویزه‎های ۲۳ که در بخارای نوروزی منتشر شده، میلاد عظیمی به استاد باستانی پاریزی اشاره‎ای داشته است. این بخش را با هم اینجا می‎خوانیم.

 
رفیق همسالم باستانی پاریزی - شادروان ایرج افشار PDF چاپ رایانامه
سه شنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۱۶

در بخارای شماره ۴۶ که ویژه‎نامه‎ای بود به مناسبت هشتادمین زادروز دکتر محمدابراهیم باستانی پاریزی، زنده یاد ایرج افشار در تازه‎ها و پاره‎های ایرانشناسی ( ۴۹) از باستانی پاریزی سخن می گوید. این چند خط را دوباره با هم می‎خوانیم.

 
« آغاز قبلی 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 بعدی انتها »

صفحه 1 از 113

در همین زمینه

آمار

هموندان : 43
محتوا : 12269
پیوندها : 169
بازدیدهای محتوا : 6528854

باشندگان در تارنما

 43 مهمان حاضر

خبرنامه

نام:

رایانامه:

ایران‌بوم، همه‌ی ايران‌دوستان را عضو تحريريه‌ی خود مي‌داند. ايران‌بوم در ويرايش نوشتارها آزاد است.

من یار مهربانم
کتـاب بهترین هدیه است. به عزیزان خود کتاب پیش‌کش کنیم.

موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان
می‌خواهم در طرح 1000 تومانی محک شرکت کنم