رویه نخست نام‌آوران ایرانی
نام‌آوران ايراني
شادروان دکتر عبدالحسین زرین‌کوب در یک نگاه PDF چاپ رایانامه
جمعه ۲۸ شهریور ۱۳۹۳ ساعت ۲۲:۰۸

ادیب، تاریخ‌نگار و نویسنده برجستۀ معاصر، استاد عبدالحسین زرین‌کوب در ۲۷ اسفند۱۳۰۱ در بروجرد زاده شد. برای تحصیل رشته ادبی به تهران رفت. از سال ۱۳20 به تدریس در دبیرستانهای خرم‌آباد و بروجرد پرداخت.

 
خانلری و بنیاد فرهنگ ایران - سیدعلی آل‌داود PDF چاپ رایانامه
چهارشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۲۸

دو سالی از دوران تحصیل من در دانشکده حقوق گذشته بود که به سبب اجبار زندگی به کار پرداختم. کار در بنیاد فرهنگ ایران که چهار پنج سال پیش تأسیس شده بود و جای نخست آن در خیابان قوام‌السلطنه قرار داشت و سپس به بلوار، نزدیکی‌های بیمارستان پارس، انتقال یافته بود. کسی که مرا به آن‌جا معرفی کرد و نزد شادروان دکتر خانلری وسایلی برانگیخت که با شروع به کار یک دانشجو موافقت نماید، روان‌شاد حسین خدیوجم بود که نخست بار در یکی از دیدارهای عصرهای شنبه مجله یغما با او آشنا شده بودم. یک روز طبق قرار قبلی به بنیاد فرهنگ رفتم، شادروان خدیوجم با گفتن جمله معروف خود: «الهی زنده باشی» مرا به رئیس وقت انتشارات بنیاد معرفی کرد. از همان روز کار در بنیاد را که در هفته دو یا سه روز بود شروع کردم.

 
معین؛ پژوهشگری خلاق و چندوجهی PDF چاپ رایانامه
چهارشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۲۳

دکتر محمد معین، 17 شهریور 1321 موفق به دریافت نخستین مدرک دکتری زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه تهران شد. پیش از او استادانی که در دانشکده زبان و ادبیات فارسی تدریس می‌کردند، صرفا با سنجش اعتبار علمی خود به تدریس می‌پرداختند. مرتضی حاجی مزدارانی، مدرس دانشگاه به همین بهانه یادداشتی درباره محمد معین نوشته است. مزدارانی در این یادداشت نبوغ و ابداع این پژوهشگر را در طرح مباحث گوناگون، سویه‌ای بارز از شخصیت چند بعدی معین می‌داند.

 
مقدمه دکتر مهدی محقق بر زندگی‌نامه مرحوم ناصر کاتوزیان PDF چاپ رایانامه
چهارشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۱۵

مراسم بزرگداشت مرحوم دکتر ناصر کاتوزیان استاد پیشکسوت حقوق 31 اردیبهشت سال 1384 در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار شد. در این مراسم متن زندگی‌نامه استاد بین حضار توزیع شد که دکتر مهدی محقق رئیس هیأت مدیره انجمن مقدمه‌ای بر آن نگاشته بودند متن این مقدمه در پی می‌آید:

 
نوشته‌ای از صدیق‌ تعریف در سوگ زنده‌یاد محمد نوری - آه،‌ ای وطن، نام تو، همیشه، برلبم PDF چاپ رایانامه
يكشنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۱۴

مرگ زنده‌یاد محمد نوری بر بسیاری از اهالی موسیقی و فرهنگ تاثیرگذاشت.صدیق تعریف،ردیف‌دان و‌آوازخوان شناخته‌شده در یادداشتی عاطفی به گوشه‌هایی از خاطراتش با این هنرمند نامی پرداخته است.

آخرین به روز رسانی در يكشنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۲۳
 
به بهانه قشنگ آغاز داستان زندگی استاد هوشنگ مرادی کرمانی - شما که غریبه نیستید! PDF چاپ رایانامه
شنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۲۷

از بس خواندم، آن را از بر شدم؛ ولی هر بار خواندنش، همان حس و حالی را دارد که آن را برای اولین بار دست گرفته بودم فقط به قصد تورّق و زمانی به خودم آمدم که رسیده بودم به پاراگراف چهار خطی آخرش و تاریخ زیر آن : 1 شنبه 10 آبان 83 ؛ ده سال پیش، دریک روز یکشنبه مثل یکشنبه 16 شهریورماه امسال که هوشنگ مرادی کرمانی به 70 سالگی سلام خواهد گفت.

 
« آغاز قبلی 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 بعدی انتها »

صفحه 1 از 119

در همین زمینه

آمار

هموندان : 45
محتوا : 13861
پیوندها : 175
بازدیدهای محتوا : 7823839

باشندگان در تارنما

 208 مهمان حاضر

خبرنامه

نام:

رایانامه:

ایران‌بوم، همه‌ی ايران‌دوستان را عضو تحريريه‌ی خود مي‌داند. ايران‌بوم در ويرايش نوشتارها آزاد است.

من یار مهربانم
کتـاب بهترین هدیه است. به عزیزان خود کتاب پیش‌کش کنیم.

موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان
می‌خواهم در طرح 1000 تومانی محک شرکت کنم