رویه نخست

خبرنامه

نام:

رایانامه:

من یار مهربانم
کتـاب بهترین هدیه است. به عزیزان خود کتاب پیش‌کش کنیم.

موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان
می‌خواهم در طرح 1000 تومانی محک شرکت کنم

نوشتارهای پایانی

نگاهی به کتاب «آفرینِ ادیب، جشن‌نامۀ استاد ادیب برومند» PDF چاپ رایانامه
کتاب‌شناخت - كتاب
جمعه ۲۷ تیر ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۱۹

آفرینِ ادیب، جشن‌نامۀ استاد ادیب برومندبه تازگی کتاب آفرینِ ادیب، جشن‌نامۀ استاد ادیب برومند به پاس هفت دهه فعالیت ادبی، فرهنگی، هنری و میهنی استاد ادیب برومند شاعر ملی ایران به کوشش شاهین آریامنش توسط شرکت سهامی انتشار منتشر شده است که در این نوشتار به معرفی این جشن‌نامه و مقاله‌ها و یادداشت‌های آن پرداخته می‌شود.

 
کتاب‌شناسی بانو فرانک دوانلو PDF چاپ رایانامه
کتاب‌شناخت - كتاب
سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۳۸

پارسی نگاشته شاهنامه فردوسی / رویدادهای تاریخ‌دار شاهنامه فردوسی / فرهنگ نام‌های ایرانی / راهنما و نمودار شاهنامه فردوسی / بانوان شاهنامه / گات‌های زرتشت / رمان آن روزها رفتند.

 
عواقب سد کرخه گریبانگیر گوزن‌های زرد شد PDF چاپ رایانامه
ديده‌بان یادگارهای فرهنگی و طبيعی ایران - زيست بوم
سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۴۵

کمبود محیط بان و کمبود بودجه مالی، خشکسالی‌های ناشی از دستکاری‌های انسان از جمله سد سازی، رشد جمعیت و افزایش سکونت‌گاهها و تصرف غیر قانونی اراضی پارک توسط افراد و چرای بیش از حد دامها، نبود کارشناسان مختلف حاذق دامپزشکِ حیات وحش از مشکلات مناطق مختلف محیط زیست برای حفظ حیات وحش مناطق مختلف پارکها و مناطق حفاظت شدهٔ ایران می‌باشد.

 
گزارش تصویری از عمارت سالار محتشم - شهر خمین PDF چاپ رایانامه
تازه‌ها - گزارش تصويری
نوشته شده توسط نیکو گرشاسبی نیا   
دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۲۱

عمارت سالار محتشم، واقع در شهر خمین، یکی از بناهای ارزندۀ استان مرکزی است. فضای داخلی آن شامل اتاق‌هایی تو در تو با تزئینات بسیار زیبا است.

 
کمیشان گمشده‌ای در میان بیشه PDF چاپ رایانامه
ديده‌بان یادگارهای فرهنگی و طبيعی ایران - يادمان
يكشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۳ ساعت ۱۹:۱۲

شهرستان نکا در استان مازندران دارای تپه‌های تاریخی و غارهای باستانی است. در این شهرستان، بیش از 25 تپه تاریخی از هزاره‌های پیش از زایش تا دوران اسلامی وجود دارد که همگی در سیاهه آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌اند. از میان این آثار، «غار کمیشان» یکی از مهمترین غارهای ایران محسوب می‌شود. متاسفانه وضعیت «غار کمیشان» بسیار ناگوار و اسفناک است.

 
واژه‌گزینی علمی با استفاده از «شاهنامه» PDF چاپ رایانامه
زبان و ادب فارسي - زبان پژوهي
جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۴۳

برای بقاء و پایـداری زبان فارسی باید این زبان را به واژه‌های نو برای بیان مفاهیم نو مجهز کرد. واژه‌گزینی و واژه‌سازی روشها و ضوابطی دارد که باید به تدوین آنها پرداخت و براساس همین روش و ضوابط، به واژه‌سازی اقدام کرد. شاهنامهٔ حکیم فردوسی منبعی است که می‌توان از آن برای اخذ روشها و ضوابط واژه گزیـنی بهره گرفت. در شاهنامه واژه‌هایی وجود دارد که می‌توان از آنها مستقیـماً برای بیـان مفاهیم نو استفاده کرد.

 
میدان میرچخماق یزد PDF چاپ رایانامه
ایران پژوهی - گردشگری
نوشته شده توسط نیکو گرشاسبی‌نیا   
چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۲۱

مجموعه امیر چخماق که شامل میدان، خانقاه، آب انبار، حمام، مسجد، مدرسه، کاروان سرا، چاه آب است، یکی از این آثار دیدنی شهر یزد محسوب می‌شود و یادگاری از امیر چخماق است.

 
دریای کاسپین، مازندران - سرودۀ ابراهیم علیخانی PDF چاپ رایانامه
ديده‌بان یادگارهای فرهنگی و طبيعی ایران - ديده بان مازندران
چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۳ ساعت ۰۰:۳۲

کاسپین؛ مازندران؛ دریای من                    ای که تو من ماه دیده در رخت
تا بدانند نیم  بحر میهن است                     میهنم اینجاست ایران است و بس

 
فارسی بنویسیم PDF چاپ رایانامه
زبان و ادب فارسي - زبان پژوهي
سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۱۹

زبان فارسی دچار عوارضی شده است. این عوارض از دو راه عمده به زبان ما راه یافته است: یکی از راه ترجمه‌های ناشیانه و دیگری از راه نوآوری کاذب و نوخامَگی. در همهٔ مراتب زبانی، از آوایی گرفته تا بلاغی و هنری، ناهنجاریهایی دل‌آزار به چشم می‌خورد که برخی از آنها حتی الگوهای بیان عواطف و افکار ما را دگرگون ساخته است یا به الگوهای بیگانه بدل کرده است. عناصر بیانی بیگانه چندان کاربرد پردامنه و شایع یافته است که در نوشته‌های تألیفی و حتی در گفتار و محاوره، بی‌آن که به غریبه بودن آنها توجه شود، به کار می‌رود. کار به جایی رسیده که نزدیک است میان نسل گذشته ونسل امروز از حیث شمّ زبانی جدایی افتد: آنچه را که پدران بیگانه یابند فرزندان آشنا بینند و آنچه برای پیران معهود و مأنوس است برای جوانان غریب و مهجور جلوه کند.

 
خبرنامه ایرانبوم - نوشتارهای منتشر شده در بهار 1393 خورشیدی PDF چاپ رایانامه
بايگاني خبرنامه - خبرنامه
دوشنبه ۰۹ تیر ۱۳۹۳ ساعت ۱۹:۳۲

کاربرد نام‌های بیگانه بر روی کالاهای ایرانی با کدام پروانه؟ /  زبان فارسی ممیِّز ذیروح از غیر ذیروح /  حکمت دینی و تقدّس زبان فارسی / نگاهی دیگر به فردوسی علیه‌الرحمه /  حاکمیت ملّی و رژیم حقوقی دریای مازندران / سخنی با آقازاده‌های موسیقی /  آرامگاه کوروش بزرگ /  خبرهای میراث فرهنگی و طبیعی از رسانه‌ها /  ایران دورت بگردم /  خطر‌هایی که زبان فارسی را تهدید می‌کند /  زبان فارسی را حفظ کنیم - پژوهشی مختصر در زبان تلویزیون /  زبان علمی فارسی و پیشنهادهایی در راه اصلاح آن /  پیشینهٔ واژه‌پردازی در پارسی پس از اسلام /  خط و خوش‌نویسی / خلیج فارس (خونابۀ تاریخ ایران زمین) /  نگاهی به دو قرارداد 1921 و 1940 و حقوق ایران در دریای مازندران /  دستگاه‌های آواز ایرانی /  اشعار محلی جامع‌الالحان عبدالقادر مراغی /  پیشرفت و توسعه بر بنیاد هویت فرهنگی / فهلویات شیخ صفی‌الدین اردبیلی /  چرا و چگونه زبان فارسی باید زبانِ علمی ما باشد؟ /  زبان پهلوی / انوشیروان دادگر / نگاهی به تاریخ معاصر ایران /  تاریخ ریاضیات در ایران /  ایران در سپیده‌دم تاریخ /  واژه‌هایی تازه از زبان قدیم مردم ارّان و شروان و آذربایجان /  شاهنامه و تاریخ و دانش و فرهنگ ایران‌زمین /  جشن‌های باستانی /  از زبان داریوش /  تاریخ تجزیهٔ ایران / حافظ پژوهشی در تاجیکستان.

 
« آغاز قبلی 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 بعدی انتها »

صفحه 1 از 22

آمار

هموندان : 44
محتوا : 13136
پیوندها : 171
بازدیدهای محتوا : 7302304

باشندگان در تارنما

 405 مهمان حاضر
ایران‌بوم، همه‌ی ايران‌دوستان را عضو تحريريه‌ی خود مي‌داند. ايران‌بوم در ويرايش نوشتارها آزاد است.