رویه نخست

خبرنامه

نام:

رایانامه:

من یار مهربانم
کتـاب بهترین هدیه است. به عزیزان خود کتاب پیش‌کش کنیم.

موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان
می‌خواهم در طرح 1000 تومانی محک شرکت کنم

نوشتارهای پایانی

هشتمین همایش ملی و مستقل دریای مازندران (کاسپیان) برگزار شد PDF چاپ رایانامه
ديده‌بان یادگارهای فرهنگی و طبيعی ایران‌زمین - زيست بوم
سه شنبه ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۵۵

به دنبال برگزاری هفت همایش بر بنیان عهدنامه‌های 1921 و 1940 میان ایران و شوروی و ذکر دلایل و استدلال‌های فراوان در اثبات حقوق تاریخی و قانونی ایران در دریای مازندران، روز25 فروردین‌ماه 1393، همایش هشتم در موسسه پویشگران قلمرو دانش برگزار گردید.

 
ایران دورت بگردم- پله پله تا بهشت خرو PDF چاپ رایانامه
تازه‌ها - گزارش تصويری
يكشنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۳ ساعت ۰۶:۱۱

خرو در ۲۰ کیلومتری شرق نیشابور و در مسیر جاده مشهد قرار گرفته است. این روستا دارای دره‌ای خرم و مصفا است و پوشیده از درختان گوناگون میوه و درختان غیرمثمر می‌باشد.

 
نگاهی به دو قرارداد 1921 و 1940 و حقوق ایران در دریای مازندران PDF چاپ رایانامه
ديده‌بان یادگارهای فرهنگی و طبيعی ایران‌زمین - ديده بان مازندران
شنبه ۳۰ فروردين ۱۳۹۳ ساعت ۲۱:۱۳

آنچه از مجموعه‌ی عهدنامه 1921 و قرارداد 1940 و پیوست های آن می توان دریافت اینکه: 1. دریای مازندران دریایی بسته است. 2. این دریا در مالکیت و حاکمیت متساوی دو دولت ایران و شوروی قرار دارد. 3. از آنجا که تحدید حدودی در دریای مزبور میان ایران و شوروی به عمل نیامده است، مالکیت و حاکمیت دو دولت بر این دریا به گونه مشاع است. در نتیجه هر گونه معاهده و توافق و تصمیم جدید درباره رژیم حقوقی دریای کاسپین بدون حضور و به رسمیت شناختن حقوق عادلانه ملت ایران براساس مدارک قانونی و قراردادهای اشاره شده، از اعتبار ساقط است.

 
بیانیۀ انجمن‌های دوستدار میراث فرهنگی در خصوص اقدامات خشونت‌آمیز و آسیب‌زا در قبال آرامگاه آرتور پوپ در اصفهان PDF چاپ رایانامه
تازه‌ها - انجمن‌ها
شنبه ۳۰ فروردين ۱۳۹۳ ساعت ۲۰:۰۵

چرا این نمایندگان محترم در همۀ سال‌هایی که انواع آثار و یادمان‌های تاریخی و تمدنی ایران، حتی مساجد و بقاع و امامزاده‌ها، در معرض تخریب قرار گرفتند و بسیاری هم یکسره نابود شدند چنین واکنش‌های غیرت‌مندانه‌ای نشان ندادند؟ یکی از نمونه‌های بارز این تخریب‌ها ویرانی بنای تاریخی هفت‌صد سالۀ «امامزاده یحیی» در زواره بود که فضایی یأس‌آلود در حوزۀ میراث فرهنگی پدید آورد. وضع اسفناک حفاظتیِ مساجد تاریخی، که گاه بیش از هزار سال قدمت دارند و از صدر اسلام تا روزگار ما به سلامت مانده‌اند اما طی سال‌های اخیر آسیب‌های وصف‌ناشدنی دیده‌اند، حاجت به شرح ندارد. نام مساجد جامع نایین، اردستان، اشترجان و به‌خصوص مسجد جامع اصفهان بی‌شک به گوش نمایندگان محترم رسیده است؛ همین‌طور، تپه‌ها و محوطه‌های تاریخی و باستانی و بناها و بافت‌های تاریخی در درون شهر اصفهان و دیگر شهرهای این استان و سراسر کشور، که از جمله مهم‌ترین نشانه‌های هویتی و سرمایه‌های بی‌بدیلِ فرهنگیِ میهن ما محسوب می‌شوند، و در سکوت و غفلت مسؤولان لطمات جبران‌ناپذیری دیده‌اند نیز «داستانی است پرآب چشم».

 
کتاب «زبان آذربایجان و وحدت ملی ایران» به صورت الکترونیکی PDF چاپ رایانامه
کتاب‌شناخت - کتاب‌خانه
جمعه ۲۹ فروردين ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۲۸

وطن، نخستین اصل مشترک همبستگی افراد یک ملت است. همۀ اهل یک وطن مانند افراد یک خانه باید در حفظ آن کوشا باشند. وطن کشوریست که قرنها مردمانی با هم در آن زندگانی کرده، شادی و غم، نیک وبد و رنج و راحت آن را در طول زمان با هم دیده‌اند و به صورت تاریخ برای آنها مجسم گردیده است.

 
واژه‌گزینی در زبان فارسی PDF چاپ رایانامه
زبان و ادب فارسي - زبان پژوهي
پنجشنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۳ ساعت ۰۰:۱۵

ما باید چه کار بکنیم؟ نخستین کار این است که ارج و جایگاه زبان فارسی را بدانیم و سپس به ساخت درست واژگان بپردازیم و همان‌گونه که فرهنگستان‌های اروپا برای یافتن ریشه به سراغ زبان لاتین می‌روند، ما هم ریشه‌ی اوستایی واژه را پیدا کنیم که ببنیم تکامل پیدا کرده چه شده؟ مثالی دیگر عرض می‌کنم. میکروب یعنی چه؟ میکرو یعنی کوچک، بیو یعنی زنده، پس می‌شود زنده‌ی کوچک. فارسی آن یعنی زیواچه. فرق بین زیوا‌چه و میکروب این است که میکروب را می‌گوییم ولی معنی آن‌را نمی‌فهیم اما وقتی گفتیم زیوا‌چه، زی یعنی زندگی، وا نیز به معنی دارا بودن است، پس زیوا‌چه یعنی زندگی‌دار کوچک.

 
پیشینهٔ واژه‌پردازی در پارسی پس از اسلام PDF چاپ رایانامه
زبان و ادب فارسي - زبان پژوهي
چهارشنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۲۱

پس از پورسینا و بیرونی، شاگردان و پیروان ایشان و آیندگان همچون ابوعبید جوزجانی، ناصر خسرو، امام محمد غزالی، افضل الدین کاشانی و خواجه نصیرالدین توسی از دستهٔ دانشمندانی هستند که آثار پارسی پدید آوردند و واژگان سره از گنجینهٔ زبان برداشتند یا خود واژه پرداختند.

 
همایش حقوق تاریخی ایران در دریای مازندران (کاسپیان) در 25 فروردین‌ماه 1393 برگزار شد PDF چاپ رایانامه
ديده‌بان یادگارهای فرهنگی و طبيعی ایران‌زمین - ديده بان مازندران
چهارشنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۱۱

روز دوشنبه 25 فروردین‌ماه 1393، هشتمین همایش ملی دریای مازندران با حضور گروهی از حقوق‌دانان، ویژگان (متخصصان) علوم سیاسی، تاریخ و علوم انسانی برگزار شد. همگان با استناد بر دو قرارداد معتبر «مودت» 1921 و «تجارت و بحرپیمایی» 1940 میلادی  بر سهم 50 درصدی ایران در دریای مازندران (‌کاسپیان ) تاکید داشتند.

 
معرفی کتاب سفر برگذشتنى (پابه‌پاى ناصرخسرو بر جادهٔ ابريشم به مناسبت هزارمين زاد روز او) PDF چاپ رایانامه
کتاب‌شناخت - كتاب
چهارشنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۳ ساعت ۰۷:۵۹

كتاب سفر برگذشتنى،  سفرنامه اى در سفرنامه است، زيرا نه تنها شرح مفصلى بر سفرنامهٔ ناصرخسرو است، سفرنامهٔ حج نويسنده را نيز در بر دارد. در اين كتاب بخشهاى مبهم سفرنامهٔ ناصرخسرو روشن شده و براى اولين بار نكات مهمى در مورد سفرنامهٔ ناصرخسرو گزارش شده است.

 
ایران دورت بگردم - میدان نقش جهان در اصفهان PDF چاپ رایانامه
ایران پژوهی - گردشگری
نوشته شده توسط نیکو گرشاسبی نیا   
سه شنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۰۷

میدان نقش جهان که تماماً نشانگر ذوق و هنر ایرانی است و سالها تاریخ ایران را در خود دارد در 8 بهمن ماه 1313 در آثار ملی ایران  و در فهرست میراث فرهنگی به ثبت رسید و در سال 1358 نیز از طرف یونسکو ثبت جهانی گشت.

 
« آغاز قبلی 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 بعدی انتها »

صفحه 1 از 24

آمار

هموندان : 43
محتوا : 12267
پیوندها : 169
بازدیدهای محتوا : 6518880

باشندگان در تارنما

 261 مهمان حاضر
ایران‌بوم، همه‌ی ايران‌دوستان را عضو تحريريه‌ی خود مي‌داند. ايران‌بوم در ويرايش نوشتارها آزاد است.