رویه نخست

خبرنامه

نام:

رایانامه:

من یار مهربانم
کتـاب بهترین هدیه است. به عزیزان خود کتاب پیش‌کش کنیم.

موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان
می‌خواهم در طرح 1000 تومانی محک شرکت کنم

نوشتارهای پایانی

راه‌حل ملا نصرالدینی برای بحران آب PDF چاپ رایانامه
ديده‌بان یادگارهای فرهنگی و طبيعی ایران - زيست بوم
سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۴۷

کارشناسان و آگاهان فراتر از نیم سده، شاهد روند نابسامان کردن سامان زیست بوم ایران بوده‌اند. به عنوان یک مورد، بیابان‌زایی را می‌آوریم. در سال‌های آغازین دهه 50 خبرنگار یکی از روزنامه‌ها در سبزوار عکسهای تکان دهنده‌ای از پیشروی کویر گرفت که نشان می‌داد چگونه روستاهای حاشیه کویر زیر شن‌های پیش رونده گم شده‌اند؛ روستاهایی که تا دو سال پیش مردم در آنها زندگی می‌کردند.

 
برنامه وزارت نیرو برای: بازگشت به دوران «سقا» «آب شاهی»، «فشاری» PDF چاپ رایانامه
تازه‌ها - نگاه روز
سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۳۸

اجبار همه‌ی مردم به پدیده‌ی شوم کاربری آب آشامیدنی بسته‌بندی شده هزینه‌های بسیاری را برای بسته‌بندی و ترابری، سود تولید کننده، عمده فروش و خرده‌فروش بر مردم تحمیل می‌کند و باعث می‌شود که سالانه میلیون‌ها تن زباله پلاستیک تولید شود که برای تجزیه‌ی آن حداقل 100 سال لازم است.

 
جشن مهرگان در سرای محلهٔ یوسف‌آباد برگزار شد PDF چاپ رایانامه
تازه‌ها - انجمن‌ها
سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۰۸

عصر چهارشنبه شانزدهم مهرماه 1393، جشن مهرگان در سرای محلهٔ یوسف آباد با باشندگی دوست‌داران آیین‌های ایرانی و اهالی محل یوسف‌آباد پاس داشته شد. در این برنامه، که با تلاش کانون ایرانشناسی آن محله و «دیده‌بان یادگارهای فرهنگی و طبیعی ایران» برگزار شد، فرشید ابراهیمی پژوهش‌گر تاریخ و استوره افزون‌بر گرامیداشت مهرگان از مهرورزی و نماد آن در فرهنگ و ادبیات گفت و علیرضا افشاری کنش‌گر میراث فرهنگی و زیست‌بوم از دانش نیاکان‌مان بر چیرگی کمبود آب سخن راند.

 
یادداشت - سازمان امنیت ترکیه (میت) و قتل خبرنگار پرس تی وی PDF چاپ رایانامه
تازه‌ها - نگاه روز
سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۳۸

بانو سرنا شیم خبرنگار پرس تی وی شبکه‌ی انگلیسی زبان جمهوری اسلامی به دلیل افشاگری‌ها در باره‌ی نقش حکومت ترکیه در هم کاری با داعش، از سوی سازمان امنیت این کشور (میت) به قتل رسید.

 
کاریکلماتور - مجله خواندنی شماره 83 PDF چاپ رایانامه
زبان و ادب فارسي - ضرب المثل
دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۴۲

اگر گلنگدن فارسی می‌دانست، اولین کلمه‌ای که می‌گفت، آتش بس بود!

 
«بیوَر» شمارش کهن ایرانی به کمک دو دست! - برگی از دانش‌های کهن و گمشده ایران باستان PDF چاپ رایانامه
ایران پژوهی - جستار
دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۱۹

آیا تاکنون سعی کرده‌اید با دست خود عدد بزرگی مانند 8452 را بشمارید!؟ خوب در این‌صورت دستان شما عددهای محدودی را می‌تواند نشان دهد مثلا شاید بتوانید تا ده بشمارید و یا با چند بار تکرار هر دو دست مثلا 20 یا 30 را هم نشان دهید. اما بزودی در خواهید یافت که برای نشان دادن اعداد بزرگتر هر گز نمی‌توانید با انگشت شمارش کنید. اما آیا می‌دانید ایرانیان نخستین کسانی بودند که با هر دو دست و آنهم فقط با بیست حرکت تا ده هزار عدد را به روشنی نمایش می‌دادند!

 
نگاهی به نقش کمیته‌ها و مجامع آشکار و نهان سرمایه‌سالاری جهانی PDF چاپ رایانامه
تازه‌ها - نگاه روز
دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۵۱

در نوشتارهای اقتصاد سیاسی به مقوله‌ی امپریالیسم پرداخته و مختصات آن را برشمرده‌اند. به باور من، در عصر و زمانه‌ی جهانی‌کردن، به ارزیابی تازه‌ای از این مقوله نیازمندیم که با مختصات این عصر و زمانه همخوانی داشته باشد. در این یادداشت، امپریالیسم یعنی تصاحب نظام‌مند ارزش درمناسبات بین‌المللی، یعنی بنگاه‌های سرمایه‌داری در کشورهای متروپل ارزش تولیدشده درکشورهای تحت سلطه را تصاحب می‌کنند. البته مجموعه‌ای از پیش گزاره‌های اقتصادی و غیر اقتصادی برای تکمیل این فرایند لازم است.

 
خودروسازی در کشور: قهقرا به جای پیشرفت PDF چاپ رایانامه
تازه‌ها - نگاه روز
دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۴۵

در آغازین ســال‌های 40 خورشیدی، نخستین خودروی سواری «سرهم شده» (مونتاژ) ایران به نام «فیات ساخت ایران» وارد بازار شد. آقای کاشانی بنیانگذار کارخانه دستور داده بود که نوشته‌ی «فیات ساخت ایران» را روی صندوق عقب این خودرو نصب کنند. شاید این نوشته هم ساخت ایتالیا بود که با قطعه‌های دیگر وارد شده بود؛ اما همین مساله دید «ملی» بنیانگذار  صنعت سرهم کردن (مونتاژ) خودروی سواری در ایران را نشان می‌دهد. خیلی زود گروه ایران ناسیونال، فیات ایران را از میدان بدر کرد و خودروی پیکان را جانشین آن کرد. اصل خودرو ساخت انگلستان بود که از سوی کارخانه تالبوت با نام HUNTER (شکارچی) ساخته شده بود. گزینش نام «پیکان» با توجه به نام شکارچی هوشمندانه بود و نام پیکان هم به فارسی بر روی بدنه خودرو به چشم می‌خورد.

 
یادداشت - حکومت عثمانی‌مدار ترکیه و هم میهنان و هم‌خانمان کرد PDF چاپ رایانامه
تازه‌ها - نگاه روز
دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۳۲

حکومت عثمانی‌مدار ترکیه هم‌میهنان و هم‌خانمانان کرد ما را در سوریه، تروریست خواند و آشکار از یورش داعش برای نابودی آنان حمایت کرد.

 
اول دروازه‌ها را ببندید و حسابها را مسدود کنید PDF چاپ رایانامه
تازه‌ها - نگاه روز
دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۰۳

یکی از آشکارترین مواردی که می‌تواند در دستور کار فوری ستاد نظارت و پیگیری پرونده‌های اصل 49 قرار گیرد پرونده‌های «معوقات هنگفت بانکی» است که حتا آدم‌های کم سواد نیز دریافته‌اند، دست‌هایی در کار است تا روند رسیدگی به این پرونده‌ها به سود وامگیرندگان نورچشمی ساماندهی شود  و کسی نیست نداند بسیاری از این وام‌های هنگفت در زمانی پرداخت شده که ارزش برابری پول ملی کمابیش 3 برابر میزان کنونی بوده است، از همین‌رو اگر وام‌گیرندگان همین امروز تمامی بدهی خود را باز پرداخت کنند، باز دست کم دو برابر وام دریافتی سود برده‌اند.

 
« آغاز قبلی 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 بعدی انتها »

صفحه 1 از 25

آمار

هموندان : 45
محتوا : 14160
پیوندها : 175
بازدیدهای محتوا : 8095925

باشندگان در تارنما

 227 مهمان حاضر
ایران‌بوم، همه‌ی ايران‌دوستان را عضو تحريريه‌ی خود مي‌داند. ايران‌بوم در ويرايش نوشتارها آزاد است.