سه شنبه, 01ام خرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست ایران پژوهی جهان ایرانی استقبال کردهای عراق از سریال‌های ایرانی

جهان ایرانی

استقبال کردهای عراق از سریال‌های ایرانی

 

 

برگرفته از تابناک
در زمان پخش سریال‌های دوبله‌ شده‌ ایرانی از طریق شبکه ماهواره‌ای سحر، به‌ وضوع می‌توان خالی شدن بسیاری از خیابان‌های شهرهای بزرگ کردستان از عابرین و جمعیت در حال تردد را مشاهده‌ کرد.

به‌ گزارش خبرگزاری فارس در منطقه‌ کردستان عراق ، پخش سریال‌های دوبله‌ شده‌ ایرانی از شبکه‌ ماهواره‌ای "سحر " با استقبال بی نظیر مردم کردستان عراق مواجه‌ شده‌ است.

در زمان پخش سریال‌های دوبله‌ شده‌ ایرانی از طریق شبکه ماهواره‌ای سحر، به‌ وضوع میتوان خالی شدن بسیاری از کوچه و بازار و خیابان شهرهای منطقه از عابرین و جمعیت در حال تردد را مشاهده‌ کرد.

هم اکنون با وجود بیش از 15 شبکه‌ ماهواره‌ای کرد زبان در این منطقه‌، شبکه‌ "سحر " با پخش انواع سریال‌های دوبله‌ شده‌ ایرانی و انعکاس دقیق اخبار کردستان عراق و ایران توانسته‌ است از نظر تعداد بیننده‌ خود را به‌ یکی از پربیننده‌‌ترین و تاثیرگذارترین شبکه‌ کرد زبان تبدیل کند.

تاثیرگذاری این کانال ایرانی به حدی بوده‌ که‌ به‌ گفته‌ "بخاری جمیل " مدیر شبکه‌ "سپیده‌ " ارگان رسمی حزب اتحاد اسلامی کردستان در مواردی بازگشت برخی افراد مبتلا به‌ انحرافات اخلاقی و دینی از اعمال سابق خود مشاهده‌ شده‌ است.

"کمال چومانی " روزنامه‌نگار کرد در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در اربیل، رویکرد اسلامی و موفق این شبکه‌ ایرانی را ستود و گفت: به‌ نظر من شبکه‌ جهانی سحر با پخش سریال‌های خود توانسته‌ است نظر مثبت تمامی اقشار مردم کردستان عراق را به‌ سوی خود جلب کند.
وی افزود: تیم حرفه‌ای دوبلاژ این شبکه‌ ، توانسته‌ است با اتکا با آرمان‌های دینی و اسلامی و پخش سریال‌های خانوادگی تا حدود زیادی خود را به‌ یکی از موفق‌ترین شبکه‌های کرد زبان تبدیل کند.

به‌ عقیده‌ این روزنامه‌نگار، مدیریت این شبکه‌ میتواند با تولید و ساخت سریالهای که‌ با فرهنگ اسلامی و کردی منطقه‌ کردستان عراق ، نزدیک باشد موفقیت خود را بیش از پیش افزایش دهد.
بر اساس گزارش‌های رسیده‌ انعکاس سریال‌های ایرانی به‌ بخش کردستان عراق‌ منحصر نشده‌ و دیگر بخش‌های این کشور همسایه‌ نیز از چنین سریال‌های استقبال ویژه‌ای کرده‌اند.

به‌ طوری که‌ سریال "یوسف پیامبر " همزمان در چهار شبکه‌ عرب زبان "الفرات "، "البلادی "، "الحریه‌ " و "آفاق " هم اکنون در حال پخش است.

در حال حاضر سیمای کردی شبکه جهانی سحر با افتتاح کانال دو این شبکه، از ابتدای سال میلادی جدید با افزایش بیش از دو برابری زمان پخش( از 4 ساعت به 9 ساعت در شبانه روز)، بر روی ماهواره‌های هات برد و آسیاست و از طریق کانال دوم این شبکه در معرض دید بینندگان خود است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه