یکشنبه, 10ام مرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی زیست بوم ساعت زمین و محوطه‌های میراث جهانی ایران

زیست بوم

ساعت زمین و محوطه‌های میراث جهانی ایران

درفهرست منتشر شده ازمحوطه‎های میراث جهانی که سال گذشته به دعوت یونسکو در برنامه ساعت زمین شرکت کردند، نامی ازهیچ اثر ایرانی نبود اما امسال5  کلانشهر ایران در 9 فروردین ماه 1393 از ساعت 20-30 تا 21-30 همزمان با دیگر کشورهای جهان در برنامه ساعت زمین با هدف حمایت از محیط زیست شرکت می کنند.
 
خبرگزاری میراث فرهنگی ـ  سال گذشته درجریان برگزاری مراسم ویژه "ساعت زمین" که هرساله روز 23 مارچ به مدت نیم ساعت از 8.30 تا 9 شب به وقت محلی، تمامی چراغ‏ها و لوازم برقی به طورداوطلبانه خاموش می‎شود، آثار ثبت شده درفهرست میراث جهانی نیز شرکت کردند اما در فهرست محوطه‎های شرکت کننده، نامی ازهیچ اثرثبت شده ایرانی نبود.
 
 از سال گذشته یونسکو در همکاری با بنیاد جهانی حمایت از حیات وحش (WWF) مراسم ساعت زمین را به عنوان یکی از بزرگترین و فراگیر‎ترین و شناخته شده‎ترین پویش‎های زیست‎محیطی درجهان، از تمامی محوطه‎های ثبت شده درفهرست میراث جهانی خواست تا با خاموش کردن تمامی وسایل روشنایی در ساعت مقرر، در این اقدام جهانی مشارکت کنند.
 
یونسکو همچنین فهرست کاملی از محوطه‎های جهانی که به این فراخوان یونسکو پاسخ مثبت داده و چراغ‎ها را درساعت مقرر خاموش کردند، ارائه کرده است اما دراین فهرست نسبتا بلند، نامی از آثار و محوطه‎های ایرانی که درفهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده‎اند، نیامده بود.
 
هرچند هنوز نحوه و یا آمادگی محوطه های میراث جهانی درایران دراین زمینه روشن نیست اما به گزارش روابط عمومی ستاد محیط زیست و توسعه پایدار، شهرداری تهران با هدف صرفه‌جویی در مصرف انرژی و مقابله با تغییرات آب و هوایی و جلوگیری از گرمایش زمین، نشانه های مهم شهر‌ی خود نظیر برج میلاد و برج آزادی را در روز ساعت زمین خاموش میکند. لازم به ذکر است علاوه بر شهرداری تهران، شهرهای اهواز، کرمان، رشت و ارومیه آمادگی خود را برای خاموش نمودن نشانه های مهم شهری اعلام کرده اند.
 
در همین راستا روشنایی تعدادی از پلهای شهر اهواز، گنبد جبلیه و میادین شهدا و آزادی شهر کرمان، ساختمان شهرداری و پل شهید بهشتی شهر ارومیه و ساختمان شهرداری و پیاده راه اعلم الهدی شهر رشت به مدت یک ساعت خاموش خواهد شد.
 
 درمراسم جهانی ساعت زمین تمام مردم و علاقمندان وآگاهان به محیط زیست می توانند برای ایجاد آگاهی در اطرافیان خود و جهت صرفه جویی در مصرف انرژی با خاموشی چراغ های اضافی به مدت یک ساعت، در بزرگترین خاموشی جهان اثر گذار باشند.
 
 
سال گذشته طبق فهرست ارائه شده، بیشتر کشورها دست کم با یک اثر از آثار ثبت شده خوددرفهرست میراث جهانی یونسکو، دراین اقدام مهم زیست محیطی شرکت کردند. دراین فهرست نام آثاری چون "اکروپلیس" در آتن، شهر تاریخی "لوکزامبورگ"، غار" آلتامیرا" در اسپانیا ،کلیسای جامع "کلونگ" در آلمان، کاخ و میدان سرخ "کرملین" در مسکو، آثار تاریخی وکلیسای "نوتردام" در فرانسه ، برج "هرکول" ودره راین، دیده می‎شود.
 
ساعت زمین مراسمی است که از سال 2007 تاکنون تنها به منظور انجام یک حرکت نمادین برای آگاهی رسانی به عمومی نسبت به وضعیت زمین وکاهش عملکرد مخرب انسان بر آن ، هرساله به طور فراگیر و موثری درسراسر جهان برگزار می‎شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه