دوشنبه, 05ام مهر

شما اینجا هستید: رویه نخست دکتر محمد مصدق

دکتر محمد مصدق

دکتر محمدمصدق از نگاه استاد محمدرضا شفیعی کدکنی، ادیب و شاعر برجسته معاصر / سوگ سروده ای از محمدرضا شفیعی کدکنی برای دکتر محمد مصدق

استاد دکتر ﺷﻔﯿﻌﯽ ﮐﺪﮐﻨﯽ درباره رهبر ملی ایران دکتر محمد مصدق می گوید: ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﻣﺼﺪﻕ ﻧﻮﻋﯽ ﺣُﺐّ ﻭ ﺑﻐﺾ ﺗﻮﺃﻣﺎﻥ ﭘﯿﺪﺍ ﮐﺮﺩﻡ. ﮔﺎﻩ ﺍﯾﻦ ﻃﺮﻑ ﻏﻠﺒﻪ ﻣﯽ ﮐﺮﺩ، ﮔﺎﻩ ﺁﻥ ﻃﺮﻑ. ﻏﺎﻟﺒﺎ ﺷﯿﻔﺘﮕﯽ ﺑﻮﺩ ﻭ ﮐﻢ ﺗﺮ ﺧﺸﻢ ﻭ ﺗﺮﺩﯾﺪ.

به مناسبت چهاردهم اسفند 1345 سالروز درگذشت دکتر محمد مصدق - مرگی غمبار در روزهای احتضار میان سکوت روستا - بزرگمردی که شهرتش در تمام جهان پیچید

به هر حال هرچند اسلامی ندوشن این فضای فکری و عاطفی مملو از احساسات‌زدگی توده‌های مردم را با نگاهی نقادانه، «بیش از حد» توصیف می‌کند و در نتیجه آن را امری غیرعقلانی می‌داند که ضرورتا به نتیجه روشنی منتج نخواهد شد اما در عین حال تصریح می‌دارد که چنین احساساتی نتیجه رویکردها و بلندپروازی‌های عاطفی و میهن‌دوستانه محمد مصدق بوده‌ است که جامعه نیز به گرمی از آن استقبال می‌کرده‌ است چرا که میل به تغییر و طرحی نو درافکندن در خون اجتماع وقت جاری بوده‌ است و از این رو به روشنی می‌نویسد: «مصدق از نهضت ملی شدن نفت، چیزی فراتر از اقتصاد می‌خواست. او استقلال ملی برای ایران طلب می‌کرد. منظور آن بود که این لکه نفوذ خارجی از دامن ایران زدوده شود. استقلال، به نظر می رسید که مادر است و منشاء رونق اقتصادی نیز می‌شود؛ تا آن نباشد، یک ملت در مسیر درست حرکت نمی‌کند.»

کارنامه غیر نفتی دولتی ملی (دکتر محمد مصدق)

1. اقتصاد بدون درآمد نفت / 2. تلاش برای شکستن تحریم‌ها / 3. دولت ملی، دولت اصلاحات همه جانبه / 4. آموزش و پرورش / 5. اصلاح دادگستری / 6. بهداشت / 7. پایه‌گذاری و ریشه‌دار کردن نهادهای مردمی / 8. اصلاحات در زمینۀ مطبوعات.

روزی که دکتر محمد مصدق به حبس محکوم شد

روزنامه اطلاعات سه‌شنبه اول دی 1332 در صفحه اول خود چهار عنوان داشت که خبر از پایان یک عصر و آغاز دوره‌ای دیگر می‌داد: سفارت انگلیس به کاردار جدید آن دولت تحویل شد، از امروز مذاکرات ایران و شوروی شروع شد، انتخابات (مجلس شورا و سنا) دو هفته دیگر در سراسر کشور آغاز می‌شود و چهارمین خبر که عنوان یک صفحه اول بود: «دکتر مصدق به سه سال حبس مجرد و سرتیپ ریاحی به دو سال حبس تأدیبی محکوم شدند.»

به یاد مصدق - سروده استاد ادیب برومند

زِ تـــو در جـهــان نــامِ جــاوید مــاند        هـــمـــه هـــرچــه نیکی تراوید مـاند // چـــه ماند بــه گـیتـی به‌جز نـــامِ نیک        خـــوشــا آن‌که دارد ســرانجـامِ نیک.

بزرگداشت دکتر محمد مصدق‏ به یاد آن بزرگ مرد - سرودۀ حمید مصدق

تو بودی اوستاد مردی و رادی     تو درس رادمردی را      را به مردان یاد می‏دادی     و ما پویندگان راه تو                تا روز پیروزی‏ و بهروزی    به جان راه تو را پیوسته می‏پوییم    و می‏گوییم     گرامی باد نام تو.

در همین زمینه