سه شنبه, 28ام دی

شما اینجا هستید: رویه نخست نام‌آوران ایرانی بزرگان

نام‌آوران ایرانی

همنشینی با بزرگان - ژاله آموزگار

همنشینی با بزرگان نعمت بزرگی است و من سپاسگزار آفریدگارم که بخت این را داشته‌ام که در دوران زندگی و طی خدمات دانشگاهی‌ام از هم‌صحبتی و همنشینی دانشمندان سده‌ای که در آن زیسته‌ام برخوردار باشم. بدرالزمان قریب، همکار دانشمند و دوست قدیمی من یکی از این بزرگان بود که ما در گروه فرهنگ و زبان‌های باستانی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران، بیش از سی سال در کنار هم بودیم و من برای چندمین بار از او و شخصیت علمی‌اش یاد می‌کنم.

خدمات و شخصیت مرحوم اسماعیل سعادت در گفت‌وگو با دکتر علی‌اشرف صادقی

دکتر علی‌اشرف صادقی، زبان‌شناس و عضو پیوستۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی در گفتگو با پایگاه اطلاع‌رسانی مؤسسۀ پژوهشی میراث مکتوب، ضمن تسلیت درگذشت اسماعیل سعادت، عضو پیوستۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی، به بیان نکاتی دربارۀ زندگی، فعالیت‌ها و ویژگی‌های آن مرحوم پرداخت.

به یاد دانش و آزادگی و فروتنی

خبر این بود: استاد اسماعیل سعادت در ۹۵سالگی درگذشت؛ خبری تکان‌دهنده برای اهل فرهنگ، همراه با «احساس ازدست‌دادگی» که اگر به‌جای «۹۵سالگی» اعلام می‌شد در «۹۵۰‌سالگی» باز هم تکان‌دهنده بود، همراه با «احساس ازدست‌دادگی».

روایت یک شاهد عینی / دکتر قمر آریان ـ همسر دکتر عبدالحسین زرین‌کوب

امروز مصادف است با بیست و یکمین سالگرد درگذشت ادیب، تاریخ‌نگار، مترجم، منتقد ادبی و متفکر پرکار، مرحوم استاد عبدالحسین زرین‌کوب (۲۷ اسفند ۱۳۰۱، بروجرد ـ ۲۴ شهریور ۱۳۷۸). دکتر زرین‌کوب گرچه فرزند جسمانی نداشت، اما حاصل عمر پربار معنوی‌اش، عبارت است از پانزده سال تدریس در دبیرستان‌های خرم‌آباد و بروجرد و تهران.

میراث ماندگار استاد / گذری بر آثار برجای مانده از مظاهر مصفا

در روزهای گذشته رسانه‌ها اعم از مجازی و حقیقی به بهانه درگذشت مظاهر مصفا، تحلیل‌ها، یادداشت‌ها و گفت‌وگوهایی در مورد این شاعر قصیده‌سرا و مدرس شناخته شده دانشگاه منتشر کردند.

گفت‌وگو با دکتر امیربانو کریمی درباره جایگاه مظاهر مصفا در شعر و ادب فارسی

برای گفت‌وگو درباره دکتر مظاهر مصفا، استاد ادبیات و بزرگ‌ترین قصیده‌سرای معاصر ایران، به سراغ همسرش امیربانو مصفا (امیری فیروزکوهی) رفتیم که در خانه ساخته‌شده به دست شاعر پذیرای ما بود. این چهره ماندگار ادبیات در گفت‌وگویی صمیمانه درباره جایگاه علمی و ادبی همسرش با ما به گفت‌وگو نشست و درباره سال‌های طولانی هم‌نشینی و زیستن دو ادیب کنار یکدیگر نکته‌ها گفت.

در همین زمینه