چهارشنبه, 27ام شهریور

شما اینجا هستید: رویه نخست نام‌آوران ایرانی بزرگان

نام‌آوران ایرانی

سهروردی و فرهنگ ایران باستان

سهروردی یکی از درخشانترین چهره‌های اندیشه و فرهنگ ایرانی است و حق او به رغم اهمیت فراوانی که از این لحاظ دارد چنان که شایسته است ادا نشده است. در تاریخ فرهنگ ما سهروردی از جهتی قرین و قرینه فردوسی است. همان‌طور که فردوسی زنده کنندة زبان فارسی است و اگر فردوسی نبود هیچ معلوم نیست که وضع زبان فارسی امروز چگونه می‌بود و یا چنین زبانی وجود می‌داشت یا نه، چنان که در سرزمین مصر و آفریقای شمالی و شامات و فلسطین اتفاق افتاد.

زندگینامه: میر جلال الدین کزازی (۱۳۲۷-)

میر جلال الدین کزازی در سال ۱۳۲۷ در کرمانشاه به دنیا آمد. وی در خانواده‌ای فرهنگی چشم به جهان گشود و خوگیری به مطالعه و دلبستگی به ایران و فرهنگ را از پدر فرا گرفت.

شادروان استاد احمد اقتداری

احمد اقتداری (زادهٔ سال ۱۳۰۴ گراش در فارس - 27 فروردین 1398 تهران)، مشهور به «پدر مطالعات خلیج فارس»، آموزگار، وکیل دادگستری، نویسنده، مورخ و جغرافی‌دان ایرانی است. عمده شهرت وی به علت پژوهش در خلیج فارس است.

احمد اقتداری - فرهاد طاهری

او از نوادگان فتحعلی خان بیگلربیگی گراشی، حاکم لارستان و بنادر خلیج فارس در عصر قاجار، و اصالتاً از گِراش، شهری نزدیک لار در استان فارس، است (بیست ... ، 8). اقتداری تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در لار، و دورۀ دانش‌سرای مقدماتی را در شیراز گذراند.

استاد احمد اقتداری، «پدر مطالعات خلیج فارس» درگذشت

احمد اقتداری مشهور به «پدر مطالعات خلیج فارس» در سن ۹۴ سالگی درگذشت. محمد ولی‌زاده با اعلام این خبر به ایسنا گفت: آقای اقتداری صبح امروز (سه‌شنبه ۲۷ فروروین‌ماه 1398) در بیمارستان «آسیا» از دنیا رفت.

همایون صنعتى‏زاده درگذشت / سرانجام آشوب طوفان نشست - استاد احمد اقتداری

هفته گذشته همایون درگذشت و در لاله‏زار کرمان، در گورستان روستاى لاله‏زار به خاک سرد گور فرو رفت. خداى او را بیامرزاد.

در همین زمینه