دوشنبه, 06ام خرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست نام‌آوران ایرانی بزرگان

نام‌آوران ایرانی

شادروان استاد احمد اقتداری

احمد اقتداری (زادهٔ سال ۱۳۰۴ گراش در فارس - 27 فروردین 1398 تهران)، مشهور به «پدر مطالعات خلیج فارس»، آموزگار، وکیل دادگستری، نویسنده، مورخ و جغرافی‌دان ایرانی است. عمده شهرت وی به علت پژوهش در خلیج فارس است.

احمد اقتداری - فرهاد طاهری

او از نوادگان فتحعلی خان بیگلربیگی گراشی، حاکم لارستان و بنادر خلیج فارس در عصر قاجار، و اصالتاً از گِراش، شهری نزدیک لار در استان فارس، است (بیست ... ، 8). اقتداری تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در لار، و دورۀ دانش‌سرای مقدماتی را در شیراز گذراند.

استاد احمد اقتداری، «پدر مطالعات خلیج فارس» درگذشت

احمد اقتداری مشهور به «پدر مطالعات خلیج فارس» در سن ۹۴ سالگی درگذشت. محمد ولی‌زاده با اعلام این خبر به ایسنا گفت: آقای اقتداری صبح امروز (سه‌شنبه ۲۷ فروروین‌ماه 1398) در بیمارستان «آسیا» از دنیا رفت.

همایون صنعتى‏زاده درگذشت / سرانجام آشوب طوفان نشست - استاد احمد اقتداری

هفته گذشته همایون درگذشت و در لاله‏زار کرمان، در گورستان روستاى لاله‏زار به خاک سرد گور فرو رفت. خداى او را بیامرزاد.

استاد «احمد اقتداری» پیرِ دیرِ خلیج فارس‌شناسی

 

در 60 سال اخیر نمی‌توان خلیج فارس را خواند و از آثار «احمد اقتداری» گذشت. زبان‌‎شنـــــاس‌ها، باستان‌شنـــاس‌ها و مورخین مهم‌ترین ارجاعات را به آثار اقتداری می‌دهند. / محمدباقر وثوقی

 

در آیین بزرگداشت حافظ با عنوان «حافظ رند عالم‌سوز» عنوان شد: فردوسی و حافظ از نیرویی مینویی به نام فرُّه ایزدی بهره‌مندند - داستان حافظ هرگز پایان نمی‌پذیرد

میرجلال‌الدین کزازی درنشست «حافظ رند عالم‌سوز»، عنوان کرد: ما نمی‌توانیم از بیت‌های حافظ، چهره راستین او را بیرون بکشیم و این تلاش یکسره بیهوده و نافرجام خواهد بود، چون دم به دم با اندیشه‌های ناساز روبه‌رو هستیم.

در همین زمینه