سه شنبه, 27ام مهر

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی زیست بوم مراتع در معرض تخریبند

زیست بوم

مراتع در معرض تخریبند

رئیس پژوهشکده اکوسیستم‌های خزری دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری گفت: دنیا از مدت‌ها قبل به اهمیت و نقش مراتع در بالانس مدیریت تغذیه پی برده اما متاسفانه هنوز نوع نگاه به مراتع در کشور سودجویانه و تخریبی است.

سید رمضان موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، توضیح داد: از حدود 84 میلیون هکتار مرتع کشور، تنها برای یک صدم آن طرح‌های مرتع داری تهیه شده است که متاسفانه این طرح‌ها به نحوی تهیه شده که قابلیت اجرایی و عملیاتی شدن ندارند. یکی از دلایل عملیاتی نشدن این طرح‌ها نبود اساتید و دانشمندان و متخصصین این فن در تهیه و تدوین طرح بوده است.

وی افزود: مرتع به عرصه‌ای گفته می‌شود که دارای پوشش درختی و درختچه ای کمتر از یک درصد است.

موسوی تصریح کرد: سرزمین ایران به خاطر شرایط ویژه و منحصربه فرد زمین شناسی‌اش به صورت فلات و یا چین خورده است و تمامی سنگ‌ها کانی‌ها و رسوبات میلیونها سال قبل در نتیجه این چین خوردگی بیرون زده‌اند، بدین معنا که هر نقطه از دامنه‌ها، دره‌ها و مراتع ما دارای تنوع فراوان کانی شناسی و سنگ شناسی و به تبع آن تنوع خاک شناسی و تنوع پوشش گیاهی است، به این سبب است که کشور ایران جزء نادر کشورهایی است که بیشترین تنوع گیاهان دارویی، سنگ‌های معدنی و تنوع محصولات کشاورزی را دارد.

وی ادامه داد: سرزمین ایران بهشتی از لحاظ پوشش گیاهی و کشاورزی است. مراتع به جهت قرار گرفتن در یک حوضه آبخیز یعنی در بالادست‌ترین مناطق، نیازمند توجه، مطالعه، دقت، برنامه‌ریزی و مدیریت قوی، فنی و علمی است تا بتواند بقا و توسعه داشته باشد. کوچکترین غفلت و رها کردن این مناطق با ارزش و غنی کشور سبب خسران و مصیبت‌های غیر قابل جبران همچون هدر رفت بهترین خاک‌های مراتع و ایجاد سیلاب خواهد شد. مراتع کشور در صورت توجه جدی، علمی، تحقیقاتی و دلسوزانه می‌تواند در شکوفایی اقتصاد کشور موثر باشد.

رئیس پژوهشکده اکوسیستم‌های خزری دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری گفت: برقراری ارتباط مراکز اجرایی مرتبط با منابع طبیعی، گردشگری و محیط زیست با دانشگاه، مطالعه قوی و فنی دانشگاه از وضعیت موجود و تهیه بسته پیشرفته قابل اجرا توسط دانشگاه، مجموعه‌ها، نهادها، شرکت‌ها و مردم که در احیا، مدیریت و بهره برداری و کمک مراتع نقش بسزایی دارند از راهکارهای ساماندهی مراتع استان و کشور است. همچنین اتحاد سه ضلع مثلث منابع طبیعی، دانشگاه و مشارکت‌های مردمی در خصوص مراتع، نسخه نجات این منابع ملی از چالش‌های موجود است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه