یکشنبه, 02ام آبان

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی زیست بوم زمین‌خواران سند قانونی می‌گیرند؟

زیست بوم

زمین‌خواران سند قانونی می‌گیرند؟

قانونی شدن زمین‌خواری، تعبیر بسیاری از فعالان محیط ‌زیست از قانون حفظ اراضی کشاورزی کشور است که بررسی و تصویب آن در دست کمیسیون کشاورزی مجلس است. مجلس هم به دلیل کم بودن زمان بررسی، اعلام کرد، این قانون بر طبق ماده 85 بررسی خواهد شد؛ یعنی بررسی آن به یکی از کمیسیون‌ها واگذار می‌شود.

با تصویب قانون حفظ اراضی کشاورزی، اراضی ملی که تا ‌سال 85 بدون مجوز به باغ یا اراضی زراعی تبدیل شده‌اند، مجوز قانونی دریافت می‌کنند.

به گزارش «تابناک»، مدتی است طرحی پرحاشیه در مجلس مطرح شده است؛ طرحی که در صورت تصویب و جلب نظر نمایندگان، زمین‌خواری را قانونی می‌کند و بنا بر آن، زمین‌خواران می‌توانند برای اراضی ملی که غیرقانونی تصرف کرده اند، سند بگیرند و مالک زمین تصرف شده‌ای باشند که پیش از‌ سال 85 آن را به باغ یا اراضی کشاورزی تبدیل کرده‌اند.

به گفته رئیس انجمن جنگلبانی «با تصویب قانون حفظ اراضی کشاورزی جمهوری اسلامی ایران، اراضی ملی که تا‌ سال 85 بدون مجوز به باغ یا اراضی زراعی تبدیل شده‌اند، مجوز قانونی دریافت می‌کنند».‌

هادی کیادلیری در توضیح این طرح که قرار است به قانونی تبدیل شود که زمین‌خواری را قانونی می‌کند، به زیست‌بوم می‌گوید: «این قانون با توجه به این‌که ماده 85 نامیده می‌شود، نیازی به تصویب در صحن علنی مجلس نداشته و با نظر پنج تن از اعضای کمیسیون کشاورزی به شورای نگهبان برای طی مراحل قانونی ارسال می‌شود؛ در حالی ‌که اصلاح این قانون نیازمند به طرح آن در صحن علنی مجلس و تأیید دو سوم نمایندگان خانه ملت دارد. این قانون به عمل متصرفانی که اراضی ملی را به صورت غیرقانونی و بدون اخذ مجوز تبدیل به باغ کرده‌اند، مشروعیت می‌بخشد و تغییر کاربری اراضی پذیرفته می‌شود».

بنا بر قانون و بند «ث» ماده چهار قانون حفظ اراضی کشاورزی، این قانون سودجویان را برای تصرف زمین ها تشویق می‌کند. همچنین به کار بردن عبارت «متصرفان قانونی» در کنار «مالکان» برای گرفتن سند، زمینه حضور افراد سودجو را فراهم خواهد کرد.

در بند ث ماده چهار قانون حفظ اراضی کشاورزی آمده است: «وزارت جهاد کشاورزی حداکثر تا دو ‌سال پس از ابلاغ این قانون، نسبت به تعیین تکلیف حق بهره‌برداری یا حق انتفاع از اراضی ملی و دولتی که فاقد ممنوعیت واگذاری بوده و بدون اخذ مجوز از وزارت جهاد کشاورزی تا پایان ‌سال 85 به باغ، زراعت چوب یا سایر فعالیت‌های بخش کشاورزی به استثنای فعالیت‌های زراعی تبدیل شده و به تولید رسیده و در حال حاضر نیز به صورت باغ یا زراعت چوب یا سایر فعالیت‌های بخش کشاورزی تحت بهره‌برداری است، اعم از این‌که در مراجع قضائی مطرح شده یا نشده باشد، در صورت عدم احراز تداخل اراضی موضوع ماده 54 قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور مصوب 1/2/94 و با رعایت تبصره 2 حقوق دولتی معوقه براساس نظر هیأت تقویم و ارزیابی موضوع ماده 32 این قانون و با عقد قرارداد اجاره به قیمت کارشناسی روز و رعایت قوانین مربوط اقدام نماید. انتقال اسناد، تغییر کاربری و تفکیک این اراضی ممنوع است.»

هر چند در این طرح اشاره شده که قرار است، قانونی شدن این طرح شرایط زمین‌های کشاورزی را ساماندهی کند اما فعالان و دوستداران محیط‌ زیست، نگران اجرای آن و قانونی شدن زمین‌خواری در کشور هستند. در این ‌باره رئیس انجمن جنگلبانی معتقد است، «این قانون خلاف منویات و تأکیدات مقام معظم رهبری است، زیرا ایشان تأکید کرده‌اند که اراضی ملی و انفال را نباید واگذار کرد و بیش از پیش باید از آن حمایت کنیم. اما با تصویب قانون حفظ کاربری اراضی کشاورزی، تجاوز به عرصه‌های ملی و انفال تشدید می‌شود، زیرا این قانون تغییر کاربری اراضی ملی را پذیرفته‌ است».

او در ادامه یادآوری می‌کند، «طی 52 ‌سال گذشته تلاش‌های زیادی انجام شد که اراضی ملی و مستثنیات از یکدیگر جدا شوند. با تصویب این قانون، تمام تلاش‌های انجام شده به هدر خواهد رفت و زمینه تجاوز به منابع ملی فراهم می‌شود».

قانونی شدن زمین‌خواری، تعبیر بسیاری از فعالان محیط‌ زیست از قانون حفظ اراضی کشاورزی کشور است که بررسی و تصویب آن در دست کمیسیون کشاورزی مجلس است. اما مهرداد بائوج لاهوتی، عضو فراکسیون محیط‌ زیست و توسعه پایدار در مجلس نهم این خبرها و شنیده‌ها را تأیید نمی‌کند. وی می‌گوید: «هنوز محتوای این بحث قطعی نیست. قانونی بود که به مجلس آمد.

مجلس هم به دلیل کم بودن زمان بررسی، اعلام کرد که این قانون بر طبق ماده 85 بررسی خواهد شد؛ یعنی بررسی آن به یکی از کمیسیون‌ها واگذار می‌شود. ما اجازه قانونی شدن تصرف اراضی ملی را که از آن صحبت می‌شود و باعث نگرانی شده را نخواهیم داد».

او درباره این‌که با واگذاری بررسی این قانون به یک کمیسیون، این قانون نیازی به طرح در صحن نخواهد داشت، پس چگونه قرار است با تصویب و اجرای آن مخالفت کنید، هم گفت: «با توجه به این‌که استان‌های شمالی در بررسی و تصویب این قانون منفعت دارند، نمایندگان این استان‌ها نامه‌ای نوشته و درخواست کرده‌اند تا این قانون به دلیل اهمیتی که دارد، تنها در کمیسیون کشاورزی بررسی نشود و برای بررسی آن کمیسیونی مشترک تشکیل شود. موضوع مهم است و مطمئنا نمی‌گذاریم چنین اتفاقی بیفتد».

همچنین غلامرضا نوری قزلجه، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با تابناک در خصوص این موضوع اظهار داشت: عده ای قصد داشتند، این قانون بر اساس ماده 85 قانون بررسی شود، اما این موضوع با مخالفت اعضای کمیسیون کشاورزی مواجه شده است.

وی گفت: مجلس مطلقا اجازه تصرف اراضی کشاورزی را به افراد سودجو نخواهد داد؛ البته این بحث در حال حاضر به صورت طرح در مجلس مطرح شده و قرار است بعد از تعطیلات نوروز به صورت ویژه بررسی شود.

هرچند عضو کمیسیون کشاورزی و عضو فراکسیون محیط‌ زیست صراحتا می‌گوید، اجازه تصویب و به اجرا درآمدن چنین قانونی را نخواهند داد، زمزمه شدن این طرح در مجلس هم نگرانی‌های بسیاری را برای فعالان محیط‌ زیستی به همراه آورده است؛ نگرانی از آینده طرحی که زمین‌خواری را قانونی خواهد کرد و راه را برای زمین‌خواری‌های گسترده در اراضی ملی و تصرف آنها باز می‌کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه