یکشنبه, 02ام آبان

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی زیست بوم پرندگان مهاجر در خوزستان خانه خراب شدند

زیست بوم

پرندگان مهاجر در خوزستان خانه خراب شدند

کارشناس مسئول حیات وحش اداره‌کل محیط زیست خوزستان اظهار کرد: در نتیجه اجرای طرح‌های عمرانی، زیستگاه‌ها و مناطق امن کارون برای استقرار پرندگان تخریب شده است.

اردشیر امینی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به وضعیت زیست‌محیطی رودخانه کارون به عنوان یکی از نقاط استقرار پرندگان مهاجر اظهار کرد: مهاجرت پرندگان به استان خوزستان آغاز شده و تا پایان مهرماه ادامه دارد. استقرار این پرندگان مهاجر تا اسفند سال جاری در نقاط امن و دارای آب استان به طول می‌انجامد.

وی ادامه داد: از آنجا که بسیاری از نقاط استان خوزستان خشک است، پرندگان پس از مهاجرت به خوزستان تنها در چند منطقه محدود استقرار می‌یابند. این پرندگان عمدتا اطراف تالاب هورالعظیم و دریاچه‌ای سمت خرمشهر تحت عنوان تالاب ناصری مستقر شده‌اند.

کارشناس مسئول حیات وحش اداره‌کل محیط زیست خوزستان گفت: تاکنون حدود 12 گونه مرغابی، فلامینگوها، آبچیلیک‌ها، حواصیل‌ها، کاکایی و پرندگان شکاری از میان پرندگان مهاجر به استان خوزستان شناسایی شده‌اند. این پرندگان از روسیه به شمال ایران و سپس به استان خوزستان مهاجرت می‌کنند و ماندگاری این پرندگان در استان بستگی به وضعیت جوی دارد.

وی ادامه داد: به طور مثال دو منطقه در پارک ساحلی و محدوده هتل پارس در رودخانه کارون که محل زادآوری حواصیل‌ها بوده است را به طور کامل خراب کرده‌اند.

کارشناس مسئول حیات وحش اداره‌کل محیط زیست خوزستان گفت: به دلیل لایروبی رودخانه، جاهای امن از بین رفته و اکنون دیگر تعداد کمی پرنده مهاجر در این رودخانه منزل می‌کنند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه