شنبه, 29ام ارديبهشت

شما اینجا هستید: رویه نخست دکتر محمد مصدق نامگذاری یکی تالارهای دانشگاه «نورث ایسترن ایلینوی» به نام دکتر محمد مصدق

دکتر محمد مصدق

نامگذاری یکی تالارهای دانشگاه «نورث ایسترن ایلینوی» به نام دکتر محمد مصدق

به گزارش ایرانبوم، دانشگاه نورث‌ایسترن ایلینوی در شیکاگو در روز 13 مهرماه 1392 (5 اکتبر سال 2013) اعلان کرد که در راستای یک پویش تاریخی یکی از تالارهای دانشجویی این دانشگاه را به نام رهبر دموکراتیک و فقید ایران، دکتر محمد مصدق نامگذاری کرده است. در این بیانیه آمده است:

«به افتخار تعهد دکتر مصدق در راستای خدمت به منافع مردم ایران، و به عنوان یک رهبر نمونه در جهان، این تالار با نام «تالار رهبران خدمتگزار دکتر محمد مصدق» خوانده خواهد شد. به درستی که تالار رهبران خدمتگزاری که با نام دکتر مصدق در دانشگاه نورث ایسترن آراسته شده باشد، الهام‌بخش هزاران دانشجو در کسوت رهبران آینده برای خدمت به جوامع، ملتها و جهان خواهد شد و به عنوان یک چراغ راه بین‌المللی در جهت میراث و آرمان‌های انسان‌دوستانه دکتر مصدق عمل خواهد کرد.

در طول دو سال گذشته نمایندگان دانشگاه نورث‌ایسترن در رایزنی نزدیک با هموندان این جامعه برای راه‌اندازی چنین پویش تاریخی بوده‌اند و در این راه از پشتیبانی‌های کنشگرانه و قول‌های مساعد بهره‌مند بودند. همچنین دانشگاه نورث‌ایسترن از نوادگان ارجمند دکتر مصدق، دکتر هدایت‌الله متین دفتری و آقای مجید بیات برای دادن پروانه برای این نامگذاری بسیار سپاسگزار است.

پیشینه دانشگاه نورث‌ایسترن از یک پیشینه نیک در راستای ارج نهادن به میراث مردمسالارانه و بشردوستانه دکتر محمد مصدق بهره‌مند است.

در اردیبهشت ماه 1390 (ماه می 2011)، دانشگاه نورث‌ایسترن برگزارکننده "همایش برجسته مصدق و آینده ایران" در بزرگداشت پنجاهمین سالگرد نخست‌وزیری دکتر مصدق بود. در یک کنش تاریخی، جورج رایان فرماندار وقت ایالت ایلینوی روز دوازدهم اردیبهشت ماه 1380 (دوم می سال 2001) را روز دکتر محمد مصدق در ایلینوی نامید. او در یک بیانیه خدمات دکتر مصدق را ستایش کرد و نوشت: «در حقیقت، محمد مصدق، مهاتما گاندی و نلسون ماندلا قهرمانان ملی ایران، هند و آفریقای جنوبی و همچنین نمادهای جهانی ایستادگی و پایداری، نجابت و مدافعان عدالت و مردمسالاری هستند ... ». در سال 2003، بورسیه رهبری دکتر محمد مصدق در دانشگاه نورث‌ایسترن ایلینوی به عنوان نخستین و تاکنون تنها بورسیه دانشگاهی که با نام دکتر مصدق در سراسر جهان وجو دارد، راه‌اندازی شد.»

برای کسب اطلاعات بیشتر به تارنمای دانشگاه «نورث ایسترن ایلینوی» مراجعه کنید.

Dr. Mohammad Mossadegh Servant Leaders Hall at NEIU

پیوند منبع عکس‌ها

 

دیدگاه‌ها   

+2 #1 Guest 1392-07-24 17:55
سعدیا مرد نکو نام نمیرد هرگز
مرده آنست که نامش بنکوئی نبرند

انسان های خدمت گذار همیشه جایگاهشان در
بین ملت ها محفوظ است و فراموش نشدنی هستند.
گاندی،مصدق، نلسون ماندلا(سلامتی وبقای عمر برای او آرزومیکنم) شخصیت هائی بودند و هستند که در قلب های انسان هاکه کوچکترین آشنائی از آنها دارن جای خود را یا فته اند. این شخصیت ها تنها متعلق به همو طنان خود نیستند، بلکه بخا طر روش آنهادر بکار بردن اهدافی که داشته اند،( عدم خشونت،صبوری، بردباری و...)متعلق بهمه ملت هاهستند، چون معلم های خوبی بودند.
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید