شنبه, 05ام اسفند

شما اینجا هستید: رویه نخست اتحادیه نوروز نوروز

نوروز

سبزه‌های نوروزی جای خود را به چمن یا درخت نمی‌دهند

در چند سال اخیر، برخی افراد که دلبستگی به نوروز و آیین‌های ایرانی ندارند، گریبان سبزه‌های نوروزی را گرفته‌اند و با آوردن بهانه‎هایی از جمله جلوگیری از اسراف حبوبات، پیشگیری از آلودگی محیط زیست، ترویج درختکاری و... پیشنهادهای عجیب برای حذف یا تغییر شکل سنت زیبای سبزه انداختن در نوروز  ( نماد همیشه سبزبودن، نوزایی، جاودانگی، و زندگی در سفره هفت‌سین) مطرح می‌کنند.

سخنی دربارهٔ نوروز - دکتر هوشنگ طالع

«نوروز»، نخستین جشن (از 4 جشن بزرگ) ایرانیان بر پایهٔ گردش زمین به دور خورشید یا جشن (نیایش) همگانی همهٔ مرمانِ در حوزهٔ فرهنگ ایران زمین است.

از نوروز جمشیدی تا نوروز 1396

نوروز جشنی برای شادزیستن وشادبودن، رفتاری در ستایش خداوند و جهان آفرینش و کوششی امیدوارانه برای دست یافتن به زندگی بهتراست. اگر آموزه‌های اخلاقی و انسانی جشن‌های ایرانی را بشناسیم راز ماندگاری و پایداری ایران بر ما اشکار می‌شود، زیرا نوروز و همهٔ آیین‌های این سرزمین اهورایی همواره کانون همبستگی و یکپارچگی ملی بوده‌اند.

شادباش نوروز 1396

شادباش نوروزی ایرانبوم - طرح از میم. کرد

با سلام و درود. نوروز یادگار پر ارجِ نیاکان، شرارهٔ فروزان فرهنگِ ایران زمین، نشانی از یگانگی و سرافرازیِ ملت ما، بر شما و خانواده گرامی‌تان و بر ملت بزرگوار ایران و بر باشندگانِ فلات ایران فرخنده باد.

نوروزِ پیروز - نوروزِ سال 1395 خورشیدی خجسته و فرخنده باد

نوروز حمشيدي همايون باد نوروز این یادگار نیاکان؛ یادگار جمشید بر شما و خانوادۀ گرامی‌تان و ملت بزرگوار ایران خجسته و فرخنده باد. نوروز هدیه و یادمانی از گذشتۀ دور و یکی از پایه‌های هویتی و افتخار دیرینۀ ما ایرانیان محسوب می‌شود.

جشن نوروز در دربار تیموریان هند

نوشتار حاضر،  به بررسی چگونگی‌ برگزاری‌ مراسم‌ جشن نـوروز در شـبه قـارۀ هند می‌پردازد که عمدتا در عهد تیموریان هند به صورت منظم‌ و مفصل برگزار می‌گردید.  در این مقاله، با اتـکاء به اطلاعات موجود در منابع تاریخی‌ و با رویکردی توصیفی - تحلیلی، فرازوفرودهای‌ این‌ جشن در دربار چند شـاه نخست این حکومت مـورد بـررسی قرار گرفته است.

در همین زمینه